Akorları biliyorum ama ritim tutamıyorum

• Konuyu başlatan Labne
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 3B

Labne

Kilopat
Başlıkta yazan gibi bir sıkıntım var. Çalıyorum hiç şarkıdaki gibi olmuyor böyle her hecede bir akor basıyorum. Bu yanlış, peki doğrusu nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ritme alışamadıysanız eliniz ile telleri tamamen kapatın ama tam bastırmayın ve bir süre ritim çalışın. Yavaş yavaş oturunca ritim kaçırmadan akorları tek tek geçmeye başlarsınız. Pes etmek yok. Gitar nankör alettir, siz onu bırakırsanız o da sizi bırakır.

Sağ eliniz hiç durmasın. Akorları zamanında geçemeseniz bile sağ eliniz asla durmasın. Ritmi akor basmadan çok iyi bir şekilde öğrenin ki artık otomatik hale gelsin. Gerisi zaten akor basan elinize kalıyor.

Sağ eliniz hiç durmasın. Akorları zamanında geçemeseniz bile sağ eliniz asla durmasın. Ritmi akor basmadan çok iyi bir şekilde öğrenin ki artık otomatik hale gelsin. Gerisi zaten akor basan elinize kalıyor.

Ritimi neye göre ayarlıyacağım şarkıda bazen hızlı bazen yavaşlıyor sabit değil metronomla yapamıyorum.

Ritimi neye göre ayarlıyacağım şarkıda bazen hızlı bazen yavaşlıyor sabit değil metronomla yapamıyorum.
Çoğu şarkıda metronom sabittir. Ritim değişebilir. İçinde daha az vuruş olan bir ritime geçebilir ya da tam tersi. Ritim çalarken bir baterist gibi olmanız gerekiyor. Metronomla çalmak yerine şarkının üstüne çalın. Basit ritimlerle başlayın. Hemen gelişme beklemeyin. Günlük buna zaman ayırırsanız kısa sürede ulaşırsınız istediğiniz seviyeye. Çalan kişilerin eline bakın eğer internette cover videoları falan varsa. Hepsi amatörlüğün getirdiği zorluklar yavaş yavaş gelişeceksiniz. Çalıp söylemek de mesela büyük bir koordinasyon istiyor. Her şey yavaş yavaş oluyor birden olması çok olası değil. Sabırla çalışmaya devam edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı