AKP'li vekil açıkladı: İl sayısı 100'e çıkacak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
2021 verilerine göre başlıca il olmayı hak eden ilçeler şunlarmış.

Ereğli, Zonguldak / Nüfus: 176.642
Cizre, Şırnak / Nüfus: 143.124
Çorlu, Tekirdağ / Nüfus: 284.907
Elbistan, Kahramanmaraş / Nüfus: 141.977
Ereğli, Konya / Nüfus: 149.333
Ergani, Diyarbakır / Nüfus: 135.514
Alanya, Antalya / Nüfus: 350.63
Fethiye, Muğla / Nüfus: 170.379
Yüksekova, Hakkari / Nüfus: 119.194
Manavgat, Antalya / Nüfus: 245.740
İnegöl, Bursa / Nüfus: 286.848
Kahta, Adıyaman / Nüfus: 120.378
Midyat, Mardin / Nüfus: 108.242
Lüleburgaz, Kırklareli / Nüfus: 145.263
Ünye, Ordu / Nüfus: 122,597
Nazilli, Aydın / Nüfus: 153.879Kozan, Adana / Nüfus: 132.320
Polatlı, Ankara / Nüfus: 122.424
Erciş, Van / Nüfus: 173.606
Tarsus, Mersin / Nüfus: 347.314

İçlerinde gerçekten İl olmayı hak eden ilçeler var ama gerek var mı emin değilim!

Not: Trakya bölgesinde hikamet eden birisi olarak bence Çorlu ve Lüleburgaz İl olmayı fazlasıyla hak ediyor.

İl olmayı hak etseler bile bence de böyle bir olaya girişmeye şuan için gerek yok. Ülke zaten uçuruma gidiyor bunlar frene basmak yerine gazı köklüyor.

İstanbul'un da iki şehre ayrılması gerekiyor.
İstanbul/A, İstanbul/B gibisinden. 20 milyonluk şehir mi olur alnını öptüğümünün.

Doğru. Düzenli olarak ailecek her hafta sonu gidip içeriz. Bazen arkadaşlarla toplanıp inat olsun diye Bayındır'a gidip yobazların önünde içtiğimizde oluyor.
Azeri kökenliyim yıllardır burada yaşıyoruz bu yorumun hakaret gibi oldu. Benim peder evde şarap yapıyor biz evde içiyoruz. Bazen maçlarda. Saygılı ol. 20 senelik Akp iktidarında bir kere bile vermişliğim yok aileminde benimde.

Konya'yı ortadan ikiye bölecekler galiba.
Bölsünler moruq. Bize her yer Konya.

Bu arada şunu ekleyeyim Türkiye'nin çoğu yeri şehirleşmiş köylerden oluşuyor. Tek Konya değil. Bugün 16 milyonluk İstanbul nüfusunun 8 milyonu malum partiye veriyor beni konuşturmayın şimdi. Muhalefete gelecek olursak onlarda aynı şeyin laciverti. Kemal Kılıçdaroğlu ilk önce Türkçe konuşmayı öğrensin sonra muhalefet olsun.

İl olmayı hak etseler bile bence de böyle bir olaya girişmeye şuan için gerek yok. Ülke zaten uçuruma gidiyor bunlar frene basmak yerine gazı köklüyor.

Bir ilçenin il olması veya büyük illerin büyükşehir olmasının çok faydaları var oralarda oturanlar için ama dediğiniz gibi gerek var mı? Acil ihtiyaç mı emin olamadım! O ilçe seçmenlerinden oy almak için söylenmiş bir söz gibi geldi bana.

Çünkü ona göre devletten aldıkları bütçe artıyor ekstradan binalar geliyor valilik il emniyet müdürlüğü gibi ekstra memurlar geliyor ekstra araç takviyesi lazım köyleri mahalle oluyor tarlalar arsa statüsü alıyor rant artıyor evler arsalar değerleniyor falan ama karmaşık işler.

Vekil sayısını veya seçime müdahale eden bir şey olursa sakıncalı olur. Muhalefetin haklı bir eleştiri hakkı doğar. Seçimleri etkilemeyen bir programlama ise yapıladabilir. Veya söz verilip seçim bittikten sonra yapma vaadi verilebilir ancak.

O Orta Doğu'yu git kendine sakla. Türkiye düzgün yönetilse Almanya'ya çok rahat yaklaşır.
Bu arkadaşa 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye'nin ağır sanayi hamlesini kaçırdığını söylesem bilmez. Almanlarda nepotizm yok. Bunu da hatirlatiym. Google Amca bile Türkiye'nin Ortadoğu ülkesi olduğunu söylüyor.

Her ne kadar Türk olsamda gerçekler her zaman acıdır. Kusura bakmayın. Siz daha babanızın portakalindan çıkarken adamlar endüstride çağ atlıyordu.

Büyükşehir Belediye sınırları içinde olan ilçeleri o listeye almamışlar demek ki @ÖzkanK

Ereğli, Zonguldak / Nüfus: 176.642 (olmaz, Zonguldak bölündü zaten)
Cizre, Şırnak / Nüfus: 143.124 (olmaz, Şırnak sonradan il oldu zaten)
Çorlu, Tekirdağ / Nüfus: 284.907
Elbistan, Kahramanmaraş / Nüfus: 141.977
Ereğli, Konya / Nüfus: 149.333
Ergani, Diyarbakır / Nüfus: 135.514 (olabilir)
Alanya, Antalya / Nüfus: 350.63 (olabilir, ama burada aşırı tarikatlaşma var)
Fethiye, Muğla / Nüfus: 170.379 (konumu itibari ile zor ama Antalya'nın doğu ve kuzeydoğu tarafları ile birleştirilebilir)
Yüksekova, Hakkari / Nüfus: 119.194 (düşük bir ihtimal)
Manavgat, Antalya / Nüfus: 245.740 (Alanya ile yakın, ikisinden biri olabilir)
İnegöl, Bursa / Nüfus: 286.848
Kahta, Adıyaman / Nüfus: 120.378
Midyat, Mardin / Nüfus: 108.242
Lüleburgaz, Kırklareli / Nüfus: 145.263
Ünye, Ordu / Nüfus: 122,597
Nazilli, Aydın / Nüfus: 153.879
Kozan, Adana / Nüfus: 132.320
Polatlı, Ankara / Nüfus: 122.424
Erciş, Van / Nüfus: 173.606
Tarsus, Mersin / Nüfus: 347.314

Koyulaştırdığım ilçelerin olması o bölgelerdeki insanların işlerini kolaylastırır. Bazı ilçeleri bilmediğim için bir yorum yapamadım.
Çorlu il olsa Lüleburgaz'a gerek kalır mı?

Bir ilçenin il olması veya büyük illerin büyükşehir olmasının çok faydaları var oralarda oturanlar için ama dediğiniz gibi gerek var mı? Acil ihtiyaç mı emin olamadım! O ilçe seçmenlerinden oy almak için söylenmiş bir söz gibi geldi bana.

Çünkü ona göre devletten aldıkları bütçe artıyor ekstradan binalar geliyor valilik il emniyet müdürlüğü gibi ekstra memurlar geliyor ekstra araç takviyesi lazım köyleri mahalle oluyor tarlalar arsa statüsü alıyor rant artıyor evler arsalar değerleniyor falan ama karmaşık işler.

Vekil sayısını veya seçime müdahale eden bir şey olursa sakıncalı olur. Muhalefetin haklı bir eleştiri hakkı doğar. Seçimleri etkilemeyen bir programlama ise yapıladabilir. Veya söz verilip seçim bittikten sonra yapma vaadi verilebilir ancak.

Amaç zaten milletvekili çok bariz. Dediğiniz gibi kamu ve memur olayları konusun da çok büyük bütçeler ayrılacak. Zaten belediyelerin çok fazla borcu var.

Doğru. Düzenli olarak ailecek her hafta sonu gidip içeriz. Bazen arkadaşlarla toplanıp inat olsun diye Bayındır'a gidip yobazların önünde içtiğimizde oluyor.
Kardeş Türkiye'de en çok alkol tüketilen bi Ankara bide Konya. Gazinolar ve pavyonlar sağolsun. İzmir önümüze geçemez. O içtiğiniz Arpa sularının hammaddesi buradan gidiyor. Yakında bende bu sektöre girmeyi yerli ve ekonomik bira üretmeyi düşünüyorum. Hatta ismini bile buldum. Iconium Beer.

Bu arkadaşa 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye'nin ağır sanayi hamlesini kaçırdığını söylesem bilmez. Almanlarda nepotizm yok. Bunu da hatirlatayım. Google Amca bile Türkiye'nin Ortadoğu ülkesi olduğunu söylüyor.

Her ne kadar Türk olsamda gerçekler her zaman acıdır. Kusura bakmayın. Siz daha babanızın portakalindan çıkarken adamlar endüstride çağ atlıyordu.

Bunlar genel olarak "madem Türk'sün, göster ürksün" kafasında oldukları için her şeyi çocuk oyuncağı sanıyorlar. Maalesef. İttihat ve terakki bu ülkenin canını okudu, millet sanayileşirken bizde sanayileşme ve ulaşım devrimi 1950 sonrasında yeni yeni başladı. 60-70-80 darbeleri ile ket vuruldu ve her şey yavaşladı.
Sen orduya olduğun fazla sorumluluk yüklersen, onlar da darbeyi kendilerine misyon edinirler. Daha en başta sorunlu bir zemine Cumhuriyeti temellendirdik bence. Devamında ise hep sallantılı bir süreç yaşadık. 2020 yıllarında geldik, şimdi araba üreteceğiz diye seviniyoruz :D

Bunlar genel olarak "madem Türk'sün, göster ürksün" kafasında oldukları için her şeyi çocuk oyuncağı sanıyorlar. Maalesef. İttihat ve terakki bu ülkenin canını okudu, millet sanayileşirken bizde sanayileşme ve ulaşım devrimi 1950 sonrasında yeni yeni başladı. 60-70-80 darbeleri ile ket vuruldu ve her şey yavaşladı.
Sen orduya olduğun fazla sorumluluk yüklersen, onlar da darbeyi kendilerine misyon edinirler. Daha en başta sorunlu bir zemine Cumhuriyeti temellendirdik bence. Devamında ise hep sallantılı bir süreç yaşadık. 2020 yıllarında geldik, şimdi araba üreteceğiz diye seviniyoruz :D
Kabullenmiyorsunuz işte. Ben Atatürkçüyüm deyince Atatürkçü olunmuyor. Hani bu Twitter'da sürekli Atatürkü paylaşan teyzeler ve amcalar varya yanına bir iki söz ekleyip kendini Atatürkçü sananlar ya da İzmir'de rakı içip kendini laik zannedenler ben böyle Atatürkçülüğün izzetini itibarını seveyim. Böyle Atatürkçü olunmaz. Onun için çap lazım çap. Ama forumdaki vasifsizlarla olmuyor bu iş.

İstanbul'un da iki şehre ayrılması gerekiyor.
İstanbul/A, İstanbul/B gibisinden. 20 milyonluk şehir mi olur alnını öptüğümünün.
Yüce Devlet Güneydoğu Anadolu 'da yatırım yapsa ya da iş adamlarini yatırım yapması için oraya çekse kürtlerin çoğu İstanbul'a çalışmaya gelmez. Şahsen onların İstanbul'a niye geldiğini de biliyorum ben ama forum kuralları gereği sesimi çikartmayacağım. İstanbul hindistan'a dönmüş hatta Mumbai'ye.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı