Akrabamın Amerikaya gitmesi sonucu değişen duygularım

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Yer
Ötüken
Önemli: Bu yazıyı bu hafta geçen bir olay olarak yazıyorum. O yüzden boş-dolu yorumu yapmayın. Kafa dağıtmak amaçlı okunabilir.

Bu adamı seneden seneye görürüm. Oğlan Makina Mühendisliğinden mezun ama iş bulamadığından maaşlı askerliğe gitti. Bir sene civarı çalıştı vs. Bir haber duydum ama hormonlarıma kadar etkileyen dereceden. Oğlan Los Angeles'a gitmiş. F1 vizesi almış askerden biriktirdiği para ile. Telegramdan bulduğu gönüllü Türkler ile oteline falan gitmiş. Bunu neden anlattın derseniz, bu çocuk mühendisliği falan umursamazdı. LOL oynardı boş zamanlarında sürekli.

Termal macunu kurumuştu bunun. Adam termal macunu silip diş macunu sürmüştü işlemciye. Bildiğin diş macunu ya, bunu bir arkadaşı önermiş dalga geçercesine, bu da onu yapmıştı. İlk CSGO oynamamı onun bilgisayarında test etmiştim. Çocuktuk o zamanlar az çok hatırlıyorum da hayat ne garip.

Kendime geliyorum:

Bu günlerde hayatım çok garipleşti. Anında herşeyden soğudum. Böyle nasıl tarif etsem, tek yaptığım ders çalışıp oyun oynamaktı. Her şey siyah beyaz gelir oldu. Ama şuan sanki bundan sonrası geçiciymiş gibi geliyor. Ders çalışırken artık sanki içimden birisi destekliyormuş gibi motivasyonum acayip arttı. Normalde belirli noktalarda sıkılan ben, bugün özellikle normalden 2 kat daha fazla saat çalıştım. İçimden kendimi kurtarmanın istediğim bölümü kazanıp, F1 amaçlı (Ve size yemin ederim -askerlik harici- F1 benim planımdı) para biriktirip gitmek olarak görür oldum. Motivasyon dışarıdan değil içeriden gelir derlerdi de pek inanmazdım. Yemin ederim her kan hücremde hissediyorum o desteği.

Oğlana WP'den yazamadım. Seneden seneye 5 dakikadan az gördüğüm birisi sırf Amerika'ya gitti diye yapışmak doğru olmaz diye düşündüm. Amca oğlundan aldım tüm bilgileri. O da öyle bir anlatıyor ki sanki yan mahalleye taşındı adam. Ve şöyle düşündüm ki beni zincirleseler ben Türkiye'de kalamam bundan sonra. Bak "şimdi de" oldu burada evlendiğimi falan düşünce anksiyete geliyor :D

Bana asıl 2. darbeyi vuran Los Angeles oldu. Los Angeles benim için hayat felsefesi. Hani bir şeyi bazen hatırladığınızda-gördüğünüzde içinize içinize kıpırtı gelir ya, benim için bu o. Yani ihtimaller belirmeye başladı be. Elon Musk misali yeter ki hedeften şaşmayayım.

Ya öyle işte dostlar. Diş macunundan Los Angeles'a vardıran bu hayattan beklentinizi yüksek tutun. Ben çöpüm, bittim gittim demeyin. En ufak fırsatı bile değerlendirin. Hayattan keyif alarak hedeflerinize varın.

Son düzenleyen: Moderatör:
5 tane Asya ülkesi gezdim. Bunların hepsi ekonomik olarak Türkiye'den daha düşük ülkeler. Ayrıca bir tanesi dünyanın en fakir 10 ülkesi arasındaydı. Fakat herhangi birinde bile yaşamak hayattan zevk almak konusunda Türkiye'ye çok büyük fark atar. Şahsi düşüncem bu ülkedeki her bir kişiyi alıp 1 ay Avrupa turu yaptırsalar %80'i asla geri dönmek istemez. Kendime Avrupa'da hayat kurmak için fırsatlar arıyorum mutlaka gideceğim bende.

5 tane Asya ülkesi gezdim. Bunların hepsi ekonomik olarak Türkiye'den daha düşük ülkeler. Ayrıca bir tanesi dünyanın en fakir 10 ülkesi arasındaydı. Fakat herhangi birinde bile yaşamak hayattan zevk almak konusunda Türkiye'ye çok büyük fark atar. Şahsi düşüncem bu ülkedeki her bir kişiyi alıp 1 ay Avrupa turu yaptırsalar %80'i asla geri dönmek istemez. Kendime Avrupa'da hayat kurmak için fırsatlar arıyorum mutlaka gideceğim bende.

Aslında insanlar parasızlıktan dolayı bu ülkeden kaçıyor. Her şey aşırı pahalı ve verilen maaşlar yetersiz. Üstüne %80'e varan vergi alınıyor. Normal de Türkiye dışında hiçbir ülke tam olarak özgür değil. Örneğin Singapur da sakız çiğnemek hapis cezası gerektirir. Buna benzer çok saçma yasakları var ülkelerin. Biz bu konuda çok rahat olduğumuz için, başka ülkelere gittiğimiz zaman ayak uydurmamız çok zor. Avrupa da her şey pahalı deniliyor. Evet aslında bu kısmen doğru. Bazı şeyler çok pahalı ama... hiçbiri vergi sömürmüyor. Maaşlar da ona göre veriliyor. Bu yüzden sıkıntıları yok. Özellikle İskandinav ülkeleri, dünyanın en mutlu ve huzurlu ülkeleridir.

Türkiye'de o ülkeler gibi olsaydı ekonomik açıdan, bırak bizim gitmemizi, yabancılar akın ederdi bu ülkeye. Ki, her şeye rağmen yine çok fazla yabancı kökenli insanlar yaşıyor bu ülkede.

Los Angeles hayat felsefesi yapılacak güzellikte bir şehir değil bence.
Tercih meselesi.

Aynen öyle hocam. Bende Avrupa vs Amerika olayını çok karşılaştırdım ama Amerikanın enerjisi daha güzel geliyor bana.
Aslında insanlar parasızlıktan dolayı bu ülkeden kaçıyor. Her şey aşırı pahalı ve verilen maaşlar yetersiz. Üstüne %80'e varan vergi alınıyor. Normal de Türkiye dışında hiçbir ülke tam olarak özgür değil. Örneğin Singapur da sakız çiğnemek hapis cezası gerektirir. Buna benzer çok saçma yasakları var ülkelerin. Biz bu konuda çok rahat olduğumuz için, başka ülkelere gittiğimiz zaman ayak uydurmamız çok zor. Avrupa da her şey pahalı deniliyor. Evet aslında bu kısmen doğru. Bazı şeyler çok pahalı ama... hiçbiri vergi sömürmüyor. Maaşlar da ona göre veriliyor. Bu yüzden sıkıntıları yok. Özellikle İskandinav ülkeleri, dünyanın en mutlu ve huzurlu ülkeleridir.

Türkiye'de o ülkeler gibi olsaydı ekonomik açıdan, bırak bizim gitmemizi, yabancılar akın ederdi bu ülkeye. Ki, her şeye rağmen yine çok fazla yabancı kökenli insanlar yaşıyor bu ülkede.
Malesef öyle.

Benim de hayalim Amerika'ya gitmek, bir gün gideceğim, bunu biliyorum. Gitmek için sürekli çalışıyorum kendimi geliştiriyorum. İngilizce çalışıyorum ingilizcem bayağı gelişti. Derslere çalışıyorum, elektrik-elektronik mühendisliği ya da yazılım mühendisliği bölümü okumayı düşünüyorum bu bölümler ABD'de bayağı tutuluyormuş. Dediğiniz gibi Amerika'nın havası yeter, eskiden birilerinden Amerika ile ilgili video izlediğimde "ya şunlara bak işleri güçleri insanları Amerika'ya özendirmek" derdimde, araştırınca gerçekler çıkıyor...

Benim de hayalim Amerika'ya gitmek, bir gün gideceğim, bunu biliyorum. Gitmek için sürekli çalışıyorum kendimi geliştiriyorum. İngilizce çalışıyorum ingilizcem bayağı gelişti. Derslere çalışıyorum, elektrik-elektronik mühendisliği ya da yazılım mühendisliği bölümü okumayı düşünüyorum bu bölümler ABD'de bayağı tutuluyormuş. Dediğiniz gibi Amerika'nın havası yeter, eskiden birilerinden Amerika ile ilgili video izlediğimde "ya şunlara bak işleri güçleri insanları Amerika'ya özendirmek" derdimde, araştırınca gerçekler çıkıyor...
Şöyle bir durum var, benim gitmeme her ne kadar çok bir zaman olup olmasın gene de insanlar otur işine bak tavrı ile yaklaşıyor. Böyle olunca isteklerini paylaşamıyorsun hiç kimseyle. Anca bu çocuk gibi gidip icraat yapacaksın ki uzun süre seninle konuşmayanlar bile başkalarından numaranı isteyip sana ulaşsın.

Dünyanın hali(3.dünya savaşı çıkacak neredeyse), TR ekonomisi, bu etkenler sürekli kafamı karıştırıyor ama, düştük bir sevdaya gidiyoruz bakalım 😀
Sizde Amerika'da yaşıyorsunuz dimi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı