Akran zorbalığı nasıl engellenebilir?

Physic

Hectopat
Yer
Bartın
Selam arkadaşlar, bugün başımdan geçen bir olayı sizlere anlatacağım ve biraz dertleşmek istiyorum. Öncelikle ben 9. sınıf bilişim teknolojileri öğrencisiyim ve görme engelliyim, neyse ortaokulda pek böyle bir sorunum yoktu ancak liseye geçince cidden olaylar değişti, sınıfta bir arkadaş var sınıfta resmen bana oynuyor, sürekli el kol şakaları falan yapıyor, defalarca uyarmama rağmen geçen gün yine aynısını yaparken bu sefer kavga çıktı ve benden fiziksel olarak güçlü olduğu için ben sinirlendim ve artık ağlama derecesine geldim. O sinirle donup kaldım, benden özür diledi ama ertesi gün tekrar aynısını yapmaya devam etti, gidip şikayetçi olmak istemiyorum açıkçası ama bu gidişle olacağım gibi gözüküyor, söz ile anlatamıyorum. Akran zorbalığına çözüm önerileriniz var mı?

Hocam biraz tehlikeli tiplerden dışarıda falan sorun yaratabilir kendimi savunma konusunda fazla başarılı değilim.
Ailenizle konuşun hocam okul çıkışı gelebilirlerse son derste vb gelsinler alsınlar sizi olmadı çok ileriye gidilirse polise başvurun ben yıllarca yaşadım çocukla ciddi kavga ettik müdürün yanında benden özür diledi bitmişti konu 2 ay sonra başka bir öğrenciyle kavga ettik ve çocuğu bıçakla yaralamıştı çok ciddiye binebiliyor bu olaylar

Bak şimdi şöyle bir şey var. Eğer elinde seni dövmek için bir sebep yoksa sana hiçbir şey yapamaz. Seninle dalga geçmesinin sana işlememesi lazım ki yapmasın. Eğer sinirlenip ona vurursan ona vurduğun için çıkışta seni rahatsız eder. Bu arada kimse kimseyi dövemez öyle bir dünya yok. Sana vurursa ailene durumu anlatıp darp raporu alarak şikayetçi olacaksın. Bunu yaparsan ailesi size yalvarır kapınızda ağlarlar. Bu arada öğretmenden falan önce ailene anlat gerekirse öğretmene de ailen anlatsın. Yoksa hiçbir şey yapmazlar.

Bak şimdi şöyle bir şey var. Eğer elinde seni dövmek için bir sebep yoksa sana hiçbir şey yapamaz. Seninle dalga geçmesinin sana işlememesi lazım ki yapmasın. Eğer sinirlenip ona vurursan ona vurduğun için çıkışta seni rahatsız eder. Bu arada kimse kimseyi dövemez öyle bir dünya yok. Sana vurursa ailene durumu anlatıp darp raporu alarak şikayetçi olacaksın. Bunu yaparsan ailesi size yalvarır kapınızda ağlarlar. Bu arada öğretmenden falan önce ailene anlat gerekirse öğretmene de ailen anlatsın. Yoksa hiçbir şey yapmazlar.

Pazartesi aynı durumu tekrar yaşarsam eğer ki önce sözle eğer olmazsa idareye gideceğim ileriye giderse eğer ki savcılığa başvurabilirim ama sanmıyorum.

Pazartesi aynı durumu tekrar yaşarsam eğer ki önce sözle eğer olmazsa idareye gideceğim ileriye giderse eğer ki savcılığa başvurabilirim ama sanmıyorum.

Ailene anlat ailene. Tavsiye vermek için değil yardımcı olmak için söylüyorum. Çok boştan bir şey olduğunu çok iyi biliyorum. Bize söylediklerini kelimesi kelimesine ailene anlat.

Yeni konular

Geri
Yukarı