Alacağım Adata RAM'lerde uyumsuzluk olur mu?

Bütçe
1000TL

werrec

Kilopat
Öncelikle herkese iyi akşamlar, laptopumu geçen ay aldım, performansından memnunum. Fakat RAM'in yetersiz kaldığını düşünüyorum. Zaman zaman drop yiyorum ve Afterburner'dan kontrol ettiğim üzere RAM'in hepsi kullanıldığı için böyle bir sorun oluyor.

Youtube'dan izlediğim bir videoda tamamen farklı 2 ram ile sistem sorunsuz çalışmıştı, oyun oynatmıştı ve ram testinden tam puanla geçmişti. Böylece benim aklıma da "Farklı RAM alsam ne olur ki?" sorusu yerleşti. Ben yine hem fiyat, hem marka bilinirliği bir arada olsun diye Adata RAM alacağım. Ama yine de uyumsuzluk olur mu, olursa bunu nasıl anlarım gibi soruları sormak istiyorum.

Laptopumdaki RAM:
Adsız.png
Almayı düşündüğüm RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı model veya marka RAM takınca problem olacağını sanmıyorum. Muhtemelen 4 GB RAM kullanıyordunuz ve 8 GB almak istiyorsunuz. Fakat APU işlemcili bir laptop kullanıyorsanız 16 GB RAM almaya bakın. Eğer çift RAM slotunuz var ise 8x2 almak çok daha iyi olur. Eğer bütçe yoksa 8 idare edebilir ama yine droplara yakalanabilirsiniz.

Farklı model veya marka RAM takınca problem olacağını sanmıyorum. Muhtemelen 4 GB RAM kullanıyordunuz ve 8 GB almak istiyorsunuz. Fakat APU işlemcili bir laptop kullanıyorsanız 16 GB RAM almaya bakın. Eğer çift RAM slotunuz var ise 8x2 almak çok daha iyi olur. Eğer bütçe yoksa 8 idare edebilir ama yine droplara yakalanabilirsiniz.
Hayır, APU değil harici kart var ve 8+16 şeklinde yapmayı planlıyorum konuya yazmamışım fakat eklerden anlaşılabilir sanmıştım.

Hayır, APU değil harici kart var ve 8+16 şeklinde yapmayı planlıyorum konuya yazmamışım fakat eklerden anlaşılabilir sanmıştım.

Yani aynı iki RAM almak her zaman daha iyidir fakat tabii ki aynı CL ve MHz değerleri olan farklı RAM'lerler çalışabilir. Masaüstü bilgisayarlarda böyle işliyor laptoplarda da geçerli mi bilmiyorum. Ama siz zaten sağlamasını yapmışsınız videoda sorunsuz çalışmış. 8+16'ya gerek var mı onda emin değilim 8x2 yapmak daha mantıklı geliyor bana kalırsa.

Yani aynı iki RAM almak her zaman daha iyidir fakat tabii ki aynı CL ve MHz değerleri olan farklı RAM'lerler çalışabilir. Masaüstü bilgisayarlarda böyle işliyor laptoplarda da geçerli mi bilmiyorum. Ama siz zaten sağlamasını yapmışsınız videoda sorunsuz çalışmış. 8+16'ya gerek var mı onda emin değilim 8x2 yapmak daha mantıklı geliyor bana kalırsa.
Anladım hocam, tavsiyeler için teşekkür ederim ben cevabımı aldığımı düşünüyorum.

Geri
Yukarı