Alan Dışı Yüksek Lisans Yaparak Mühendislik Mesleğine Geçiş Mümkün mü?

İki ucu keskin kılıç. Dünyada artık multidisipliner çalışmalar daha çok değer görüyor. Hem yapılır hem yapılmaz. Neden yapılır? Farklı alanlara mensup kişiler bir soruna farklı çerçevelerden bakabilir. Bu sayede bir soruna ayrılacak vakit azalmış olur. Kısa sürede ürün çıkar. Ancak yapılmama kısmına gelecek olursak bazen bölüm hocaları alan dışı öğrencileri istemezler. Öğrenci açısından da lisansta bölüm hakkında bir fikri yoksa zorlanma söz konusudur. Ben sağlık bilimlerinde YL yapıyorum. Sizin bölümünüz ve mühendislik bölümleri hakkında bir bilgim yok. Ancak tavsiyem lisans bölümünüze çok uzak bir bölüm seçmeyin. Örneğin pazarlama mezunu olup atom mühendisliği alanında YL yapmak kariyeriniz açısından çok faydalı olmayabilir.

Peki bilim sınavı dedikleri konu bu mu ek ders aldırmak mı? @günce97 @Quantum9

Bilim sınavı bazı enstitülerde yazılı bazılarında sözlü bazılarında ise her ikisi şeklinde yapılır. Amacı yl ya da doktoraya başvuran öğrencinin lisans seviyesinde temel bilgilerini ölçmektir. Alan dışı adaylar bu durumda dezavantajlıdır. Lakin bir şekilde başarılı olup programa alındığınızda yine enstitüler arasından değişiklik olmasıyla beraber bilimsel hazırlık dersleri alırsınız. Kendi bölümümden örnek verecek olursam ben veteriner fakültesi mezunum. Yine veteriner mikrobiyolojide yl başladım. Ancak başka bir aday gıda mühendisiydi. O asıl derslere başlamadan önce bilimsel hazırlık dersleri aldı (temel anatomi, fizyoloji, histoloji, mikro, parazit, gıda, farma) 1 dönem sadece hazırlık okursunuz. Bu dersleri başarıyla geçerseniz yl bölüm derslerini alırsınız.

Geri
Yukarı