Sürprizbozan Alan wake sonunda ne oldu?

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Elussi0n

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Alan Wake Remestared'i şimdi bitirdim. Keyifli bir hayatta kalma-korku deneyimiydi. Oyunun sonunda Wake "bu bir göl değil, okyanustu" dedi. Benim anladığım karanlık sadece bu bölgede değil çok daha geniş bir alanda. Anlamadığım bir konu da oyunun başında Alice ile geldiği ev gerçek miydi değil miydi? Sonda Alice yüzerek çıktı ama ev yoktu sadece göl vardı.

Alan Wake Remestared'i şimdi bitirdim. Keyifli bir hayatta kalma-korku deneyimiydi. Oyunun sonunda Wake "bu bir göl değil, okyanustu" dedi. Benim anladığım karanlık sadece bu bölgede değil çok daha geniş bir alanda. Anlamadığım bir konu da oyunun başında Alice ile geldiği ev gerçek miydi değil miydi? Sonda Alice yüzerek çıktı ama ev yoktu sadece göl vardı.
2. oyunda görecez bence.

Control oyna anlarsın. Oynamak istemiyorsan internetten bakabilirsin ya da aşağıda tek cümlede özetledim.

Altered World Event kısaca AWE (ayrıca alan wake in kısaltması), olduğu ortaya çıkıyor controlde. Öyle aşırı büyük bir olay değilmiş, hepsi alan wake agamıza özel.

Oyunun sonuyla alakalı bir çok ihtimal var.

1. Teori: Oyunun sonunda göle atlayan Alan Wake yazılan Alan Wake'ti. Gerçek Alan Wake hala karanlıkta hapsolmuş bir biçimde yazmaya devam ediyor. Yani biz en başından beridir yazılan Alan Wake'i oynuyorduk. Karanlığın işleyiş prensibi 1 gider 1 gelir yani 1-1 dengeli olmalı. Alan sonlara doğru bahsediyor "denge gerekli, Thomas bu yüzden bu konuda yanıldı" diye. Thomas, denge kuramadığı için karanlığa hapis oluyordu sürekli. Alan ise Alice'i kurtarmak pahasına kendini feda ediyor. Alice kurtuluyor, Alan karanlıkta hapsoluyor 1-1 denge sağlanıyor. Eğer Alan, hem Alice'in hem de kendisinin kurtulduğu mutlu bir son yazsaydı bu sefer yine bir etkisi olmayacaktı ve her ikisi de yine karanlıkta hapis olmaya devam edecekti. Zaten oyunun sonunda görüyoruz ki FBI ajanı Nightingale ve restorandaki kız Rose hala karanlığın etkisinde. Alan hepsini birden kurtaramazdı yoksa denge olmazdı.

Gerçek Alan rüyada hapisken, onun karanlıktan çıkma kötü versiyonu olan Mr. Scratch dünyada kalıyor ve karanlığı yaymaya başlıyor. En sonda "bu bir göl değil, okyanus." demesinin sebebi de karanlığın göl ile sınırlı kalmayıp tüm dünyaya yayılacak olması.

Bu arada Thomas Zane'in dediğine göre bu karanlık güç aslında bir uzaylı yani uzaydan gelen kozmik bir varlık.

2. Teori: Alan Wake aslında tamamen Thomas Zane'in yazdığı bir karakter. Thomas karanlıkta hapsolan bir kurban ve kurtulmak için bir hikaye yazıyor. Bu hikaye de Alan Wake isimli bir karakter yaratıp onun aracılığıyla dengeyi sağlayıp bir şekilde kendini kurtarmaya çalışıyor. Bu yüzden yer yer hikayeye kendini de katıp müdahele ederek Alan'a yol gösteriyor. Yani Alan aracılığı ile karanlığı yok edip kurtulmaya çalışıyor. Çünkü daha önceden kendi hikayesini yazarken başarısız olmuş bu yüzden Alan Wake diye bir karakter yaratıp yeni bir hikaye yazmaya başlıyor.

En çok desteklenen teoriler bunlar. 2. oyun gelecek bakalım neler olacak öğreneceğiz asıl olayı. Sam Lake gerçekten harika bir senaryo yazmış. Bu arada bahsetmezsem olmaz, oyunda Thomas Zane'i seslendiren kişi Max Payne'i seslendiren James McCaffrey'in ta kendisi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı