İnceleme Alan Wake

En sevdiğim ikinci oyun olan Alan Wake'i incelemek istedim. (Spoiler yoktur)

1662076642342.png
İlk görevden görüntüler I.

HİKAYE:

Bence oyunu güzel yapan asıl olay kesinlikle hikayesi, spoilersız olarak şöyle bir hikayeye sahip oyun; Karakterimiz çok ünlü bir yazar, adı Alan. Oyun boyunca bu karakter ile oynuyoruz ve hikaye bizim etrafımızda şekilleniyor. Eşimizle tatile çıkıyoruz hem biraz şehir stresinden kurtulmak hem de kafa dinlemek için ama işler planlandığı gibi gitmiyor başıma türlü türlü sorunlar geliyor, spoilersız bir inceleme olacağı için fazla detay vermeyeceğim. Kitapta yazdıklarımızı yaşıyoruz tuhaf paranormal olaylar genel olarak. (Türkçe dil yaması vardır)
1662077039135.png
Oyun içinden görüntüler II.

GRAFİKLER:

Çıktığı yıla göre bence hiç fena değil ama ana oyunda grafikleri kötü bulanlar remastered versiyonunu oynayabilirler. İç karartan karanlık havası cidden oyunun hikayesine uyuyor.

1662077319072.png

Oyun içinden görüntüler III.

OYNANIŞ:

Bence oynanış olarak güzel bir yapım. Alışması çok kolay kontrollere. Doch sistemini sık sık kullanırsanız kolayca yaratıkları öldürürsünüz. Yaratıklar demişken şuna deyineyim yaratıkları mermi ile öldürmek için ilk başta fener ile karanlık katmanı yok etmeniz gerek yoksa ölmesi zor. Fener sizin oyundaki en büyük ihtiyacınız ben oyunadığım süre boyunca hiç pil sıkıntısı yaşamadım idareli kullanırsanız piller bitmeyecektir ancak mermi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bir kaç görevde mermi sıkıntısı yaşadım en sevdiğim silah kesinlikle pompalı silahlar.

SON NOTLAR:

Hikayeli oyun seven herkes bir kere oynasın mutlaka. 2. oyunda gelecek kaçırmayın derim.

Hocam bu oyun Quantum Break ile aynı evrende mi geçiyor?
Remedy, kendi oyunlarını aynı evrende barındırma konusuna biraz deneysel yaklaşıyor. Genel anlamda kurgu ve betimleme olarak şahsına münhasır bir yetişkinlikte kurguluyor kendi yapımlarını. Bunları birbirine bağlarken de bunu dozunda ve oyuncuların takip mekanizmasını bozacak şekilde yapıyorlar. Bundan sonraki kısım sürpriz bozanlar içerebilir. Alan Wake, Quantum Break ve Control oyunlarının hepsini oynamamış olanların bilgisine... Control ile Alan Wake, örneğin, bariz bir şekilde aynı evrende geçiyor. Çünkü, Control'de Alan Wake karakterine direkt atıfta bulunuluyor ve oyuna sonradan eklenen AWE (Altered World Event) adlı DLC'nin aslan payı Alan Wake'e ait. Control ile Quantum Break'i aynı evrende düşünmek zor. Çünkü, Control'deki ana karakter Jesse Fayden'ı canlandıran Courtney Hope, öncesinde Quantum Break'de yardımcı bir rolde Beth Wilder'ı canlandırmıştı. O yüzden aynı evrende olma ihtimalleri bir anda sıfıra iniyor. Öte yandan, Quantum Break'de yer yer duvarlarda yazılı "AWE" ifadelerine rastladığınızda bir beyniniz yanmıyor değil. Quantum Break, yine aynı şekilde, Alan Wake'e net atıflarda bulunuyor yer yer. Ancak, büyük resme baktığınızda birbirlerine direkt olarak bağlı olduklarını söylemek pek mümkün değil. Daha çok bir takım olayları ve isimleri telaffuz ederek ilk bakışta aynı evrende bulundukları hissiyatını yaratmaya çalışıyorlar diyebiliriz yani.

Alan Wake oyununu oynamadığım için AWE DLC'sinden pek bir şey anlamamış olmam normal mi? Yoksa sorun bende mi? Okuduğum belgeler bir şeyler anlatıyor ama tam oturtamadım açıkçası.

En sevdiğim ikinci oyun olan Alan Wake'i incelemek istedim. (Spoiler yoktur)

Eki Görüntüle 1504595İlk görevden görüntüler I.

HİKAYE:

Bence oyunu güzel yapan asıl olay kesinlikle hikayesi, spoilersız olarak şöyle bir hikayeye sahip oyun; Karakterimiz çok ünlü bir yazar, adı Alan. Oyun boyunca bu karakter ile oynuyoruz ve hikaye bizim etrafımızda şekilleniyor. Eşimizle tatile çıkıyoruz hem biraz şehir stresinden kurtulmak hem de kafa dinlemek için ama işler planlandığı gibi gitmiyor başıma türlü türlü sorunlar geliyor, spoilersız bir inceleme olacağı için fazla detay vermeyeceğim. Kitapta yazdıklarımızı yaşıyoruz tuhaf paranormal olaylar genel olarak. (Türkçe dil yaması vardır)
Eki Görüntüle 1504617Oyun içinden görüntüler II.

GRAFİKLER:

Çıktığı yıla göre bence hiç fena değil ama ana oyunda grafikleri kötü bulanlar Remastered versiyonunu oynayabilirler. İç karartan karanlık havası cidden oyunun hikayesine uyuyor.

Eki Görüntüle 1504630
Oyun içinden görüntüler III.

OYNANIŞ:

Bence oynanış olarak güzel bir yapım. Alışması çok kolay kontrollere. Doch sistemini sık sık kullanırsanız kolayca yaratıkları öldürürsünüz. Yaratıklar demişken şuna deyineyim yaratıkları mermi ile öldürmek için ilk başta fener ile karanlık katmanı yok etmeniz gerek yoksa ölmesi zor. Fener sizin oyundaki en büyük ihtiyacınız ben oyunadığım süre boyunca hiç pil sıkıntısı yaşamadım idareli kullanırsanız piller bitmeyecektir ancak mermi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Birkaç görevde mermi sıkıntısı yaşadım en sevdiğim silah kesinlikle pompalı silahlar.

SON NOTLAR:

Hikayeli oyun seven herkes bir kere oynasın mutlaka. 2. oyunda gelecek kaçırmayın derim.

Oyunun kamera açışından dolayı bacak olarak oyunyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı