İnceleme Alan Wake

En sevdiğim ikinci oyun olan Alan Wake'i incelemek istedim. (Spoiler yoktur)

1662076642342.png
İlk görevden görüntüler I.

HİKAYE:

Bence oyunu güzel yapan asıl olay kesinlikle hikayesi, spoilersız olarak şöyle bir hikayeye sahip oyun; Karakterimiz çok ünlü bir yazar, adı Alan. Oyun boyunca bu karakter ile oynuyoruz ve hikaye bizim etrafımızda şekilleniyor. Eşimizle tatile çıkıyoruz hem biraz şehir stresinden kurtulmak hem de kafa dinlemek için ama işler planlandığı gibi gitmiyor başıma türlü türlü sorunlar geliyor, spoilersız bir inceleme olacağı için fazla detay vermeyeceğim. Kitapta yazdıklarımızı yaşıyoruz tuhaf paranormal olaylar genel olarak. (Türkçe dil yaması vardır)
1662077039135.png
Oyun içinden görüntüler II.

GRAFİKLER:

Çıktığı yıla göre bence hiç fena değil ama ana oyunda grafikleri kötü bulanlar remastered versiyonunu oynayabilirler. İç karartan karanlık havası cidden oyunun hikayesine uyuyor.

1662077319072.png

Oyun içinden görüntüler III.

OYNANIŞ:

Bence oynanış olarak güzel bir yapım. Alışması çok kolay kontrollere. Doch sistemini sık sık kullanırsanız kolayca yaratıkları öldürürsünüz. Yaratıklar demişken şuna deyineyim yaratıkları mermi ile öldürmek için ilk başta fener ile karanlık katmanı yok etmeniz gerek yoksa ölmesi zor. Fener sizin oyundaki en büyük ihtiyacınız ben oyunadığım süre boyunca hiç pil sıkıntısı yaşamadım idareli kullanırsanız piller bitmeyecektir ancak mermi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bir kaç görevde mermi sıkıntısı yaşadım en sevdiğim silah kesinlikle pompalı silahlar.

SON NOTLAR:

Hikayeli oyun seven herkes bir kere oynasın mutlaka. 2. oyunda gelecek kaçırmayın derim.

Sağlam oyun ama geçen oynamaya çalıştığımda bir hayli sıkmıştı. Zaten çıktığı dönemde 5-10 kere bitirmişliğim vardır. Ayrıca kız oyunu ile ne alaka anlamadım oyunlarında kızı erkeği mi var yahu :D
Bazen oluyor ben Fifa, Pes'ten asla zevk almam mesela :D.

Bu incelemeyi görünce "böyle bir oyun vardı dimi lan" diye aydınlandım birden, nedense bitirmedim ben şimdiye kadar. Epic ücretsiz dağıtmıştı yanlış anımsamıyorsam, indirip oynayalım bakalım.

Ayrıca Control iyidir, aşırı gizemli atmosferi bile yeterli o oyunu deneyim etmek için. Remedy çok üretken bir stüdyo olmadığından çok fazla iyi işi olmadığı gibi çok fazla kötü işi de yok. Remedy'nin adını çok duymuyor olmamızın sebebi iyi işlere imza atmamış olması değil, çok az üretim yapıyor olması. Call of Duty gibi 18.oyunu geliştirmediklerinden pek esamesini duyamıyoruz.

Bu incelemeyi görünce "böyle bir oyun vardı dimi lan" diye aydınlandım birden, nedense bitirmedim ben şimdiye kadar. Epic ücretsiz dağıtmıştı yanlış anımsamıyorsam, indirip oynayalım bakalım.

Ayrıca Control iyidir, aşırı gizemli atmosferi bile yeterli o oyunu deneyim etmek için. Remedy çok üretken bir stüdyo olmadığından çok fazla iyi işi olmadığı gibi çok fazla kötü işi de yok. Remedy'nin adını çok duymuyor olmamızın sebebi iyi işlere imza atmamış olması değil, çok az üretim yapıyor olması. Call of Duty gibi 18.oyunu geliştirmediklerinden pek esamesini duyamıyoruz.
COD her yıl aynı şeyi pişirip veriyor blackops 1'den sonraki cod oyunları beni sarmadı. Remedy hiç değilse az ve öz oyun geliştirdi. Alan wake, Control, Max Payne 1 bence çok güzel oyunlar. Quantum break oynamadım hiç dikkatimi çekmedi nedense.

Alan Wake Remastered'a başladım ve ilk görevde bir şey dikkatimi çekti:

1669189425282.png

Tablodaki QR kodu, merak edip telefonuma QR Kod Tarayıcı uygulaması yükledim ve taradığımda Remedy'nin paylaştığı bir YouTube videosu çıktı, video muhtemelen liste dışı çünkü normal şekilde başlığı arattığımda YouTube'da bulamıyorum bu videoyu.

Bu gerçekten çok hoş bir dokunuş ancak bu videolar tam olarak ne anlatıyorlar? Spoiler falan olur düşüncesiyle izlemedim ama izlemeli miyim? Orijinal yapımda da var mıydı bunlar bilginiz var mı?

Eki Görüntüle 1581833

Tablodaki QR kodu, merak edip telefonuma QR Kod Tarayıcı uygulaması yükledim ve taradığımda Remedy'nin paylaştığı bir YouTube videosu çıktı, video muhtemelen liste dışı çünkü normal şekilde başlığı arattığımda YouTube'da bulamıyorum bu videoyu.

Bu gerçekten çok hoş bir dokunuş ancak bu videolar tam olarak ne anlatıyorlar? Spoiler falan olur düşüncesiyle izlemedim ama izlemeli miyim? Orijinal yapımda da var mıydı bunlar bilginiz var mı?
Orjinal yapım 2010 senesinde çıktı o zamanlarda QR kod olsa bile telefon kameraları bunu okumuyordu diye hatırlıyorum. Ben oyunu baya bir bitirdim, videoda bir zamanlar yazardım, cinayet romanları yazıyordum buranın sırlarını bulmam için bana bir dedektif lazım tarzı şeyler söylüyor, yani spoiler yok daha çok iç dünyası gibi.

Eki Görüntüle 1581833

Orijinal yapımda QR kod yoktu eminim bundan defalarca bitirdim.

Geri
Yukarı