Alerjik Rinit'i olan var mı?

Muhammet 64

Hectopat
Yer
Denizli/Türkiye
Yazın tarla da çalışırken sürekli hapşuruyordum. Doktora gittim ve alerjin var dedi. Bana hap verdi ve günde 1 tane alıyordum ondan. Başlarda geçmişti ama artık yetersiz geliyor. Evdeyken bile burnum sürekli tıkalı ve hapşuruyorum. Aynı durumda olup kurtulan var mı? Şu hava temizleyicilerden falan alsam fayda eder mi?

Kurtulabilen daha görmedim. Ben 4 yıla yakın tedavi gördüm. 4 yıl gördüğüm tedaviden çok aldığım önemler sayesinde hafif geçiyor.

Hava temizleyici pek çözüm olmuyor. Aşırı dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela evde yünden yapılma ürün bulunmamalı.

Yumuşatıcı, oda kokusu gibi şeyleri kullanmamanız lazım. Çamaşırlarınızı havalandırmadan giymemelisiniz. Odanızı ya sulu süpürge ile ya da H13 gibi filtre içeren kuru süpürge ile günlük temizlemeniz lazım.

Evde evcil hayvan olmamalı. Temizlik malzemeleri ve toz 1. düşmanınız. Giyecekleriniz arasına sakın naftalin vs. koymayın sonu ya hastanede ya da 15 gün süren nezle ile biter.

Her sabah odayı iyi havalandırmak zorundasınız.

Bazı gıdalar bunu tetikleyebilir. Benim için bal ve polendir. Tüketemem. Alerji testi yaptırmanızı şiddetle öneririm.

Ya siz onunla yaşarsınız ya da yaşam kalitenizden ödün veririsiniz. Öyle lanet bir hastalıktır...

Kurtulabilen daha görmedim. Ben 4 yıla yakın tedavi gördüm. 4 yıl gördüğüm tedaviden çok aldığım önemler sayesinde hafif geçiyor.

Hava temizleyici pek çözüm olmuyor. Aşırı dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela evde yünden yapılma ürün bulunmamalı.

Yumuşatıcı, oda kokusu gibi şeyleri kullanmamanız lazım. Çamaşırlarınızı havalandırmadan giymemelisiniz. Odanızı ya sulu süpürge ile ya da H13 gibi filtre içeren kuru süpürge ile günlük temizlemeniz lazım.

Evde evcil hayvan olmamalı. Temizlik malzemeleri ve toz 1. düşmanınız. Giyecekleriniz arasına sakın naftalin vs. koymayın sonu ya hastanede ya da 15 gün süren nezle ile biter.

Her sabah odayı iyi havalandırmak zorundasınız.

Bazı gıdalar bunu tetikleyebilir. Benim için bal ve polendir. Tüketemem. Alerji testi yaptırmanızı şiddetle öneririm.

Ya siz onunla yaşarsınız ya da yaşam kalitenizden ödün veririsiniz. Öyle lanet bir hastalıktır...
Benim daha düşük seviyede sanırım. Eğer siz bunların hepsine dikkat ediyorsanız helal olsun büyük sabır. Teşekkür ederim açıklama için.

Sizde de var mı?
Var, dediğiniz gibi bu ilaçlar bir süre sonra yetersiz geliyor. Fakat ben çok dikkat etmiyorum, ama hayat kalitem düşmedi. Düşük seviye tarzı olabilir. Odayı çok havalandırmam, etrafımda sigara içenler oluyor fakat aman tanrım nefes alamıyorum tarzı bir şey yaşamadım. Ama gün içinde burun kaşıntım oluyor, ama tıkanmıyor. Sadece astımdan dolayı banyo buharı beni bayağı etkiliyor.

Var, dediğiniz gibi bu ilaçlar bir süre sonra yetersiz geliyor. Fakat ben çok dikkat etmiyorum, ama hayat kalitem düşmedi. Düşük seviye tarzı olabilir. Odayı çok havalandırmam, etrafımda sigara içenler oluyor fakat aman tanrım nefes alamıyorum tarzı bir şey yaşamadım. Sadece astımdan dolayı banyo buharı beni bayağı etkiliyor.
Şu an ben de çok dikkat etmiyorum. Beni toz ve temizlik malzemeleri çok etkiliyor. Burun spreyim var o iyi geliyor. Eczanede çörek otu yağlı bir ilaç vardı o gün param yetmediği için alamamıştım bir dahakine onu da deneyeceğim.

Alerjik astımım var antihistaminik ilaçlar günü kurtarmaya yarayabilir fakat esas yapılması gereken şey malesef alerji oluşturan ortamlardan uzak durmak.

@Muhammet 64 Dostum 2 yıl olmuş nasılsın? Alerjin ne durumda? Ben de aynı durumdan muzdaripim ve bu kaşıntılara dayanılmıyor. Doktora gittim, ilaçlar da bir süre sonra yetersiz gelecek gibi, zaten baskılıyorlar geçirmiyorlar.

Geri
Yukarı