Aliexpress Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir?

Makaleler
6
Yer
İstanbul
Sürprizbozanın içindeki kısım "PTT A.Ş. Gönderi Takip" sitesinden elimdeki takip koduyla erişilebilir durumda. 3 dolarlık ürün için 2 dolar vergi çıkmış. Ne güzel. Ben bunu ödemek için ne yapmalıyım? Buradan sonra tam olarak ne olur? Evime gelir ve kapıda mı ödeme yaparım? Ya da mahallemdeki PTT şubesine gelir, ödemeyi yapıp mı teslim alırım? Yoksa yapmam gereken farklı bir şey mi var?
406636

Teslim alırken ödemeyi yapacaksınız. Kargo evinize gelir ise kapıda, eğer sizi bulamazlarsa şubeden alırken şubede. Bir de imza atacaksınız o kadar.

Ben de iki gün önce aynı şekilde ürün teslim aldım, artık işler kolay.

406642

Hatta takip de bu şekilde.

Teslim alırken ödemeyi yapacaksınız. Kargo evinize gelir ise kapıda, eğer sizi bulamazlarsa şubeden alırken şubede. Bir de imza atacaksınız o kadar.

Ben de iki gün önce aynı şekilde ürün teslim aldım, artık işler kolay.

Eki Görüntüle 406642

Hatta takip de bu şekilde.

Son düzenleme:
Ayrıca vergi 4.58 TL.
Yardımınız için sağ olun ama benim sayfamda 4,5 lira gümrüğe sunma, 70 kuruş damga verisi ve 4,58 lira ise ürünün vergisi. Toplamda kabaca 10 lira yapıyor. Çok istediğim bir şey olduğu için ödeyeceğim ama 22 gramlık bir üründen de 10 lira vergi alınmamalı bence.

Yardımınız için sağ olun ama benim sayfamda 4,5 lira gümrüğe sunma, 70 kuruş damga verisi ve 4,58 lira ise ürünün vergisi. Toplamda kabaca 10 lira yapıyor. Çok istediğim bir şey olduğu için ödeyeceğim ama 22 gramlık bir üründen de 10 lira vergi alınmamalı bence.
Ben de vergiyi savunmuyorum ama gümrüğe takıldığı zaman başa gelen çekilir. PTT hallediyor en azından, diğer kargo firmaları yaklaşık 15-20$ gümrüğe ek ücret alıyor, ucuz ürün alırken fiyata oranla fazla ama ürün pahalı ise dikkate alınacak fiyatlar değil.

tabi ki ama yapabileceğimiz bir şey yok Türkiye bura. en iyisi Çine gidip bir dolu şey alıp dönmek

Peki bu uygulama Amazon.com için de geçerli mi? Yani tüm yurtdışı siparişleri bu yolu mu izliyor (PTT kargo) ? Normalde Amazon gümrük vergisini satın alırken tahsil ediyor bildiğiniz üzere. Bugün bir ürün siparişi yapacağım vergi tutarı çıkmadı, ödeme sırasında da tahsil etmiyor. Satıcı ve gönderici Amazon değil sanırım o yüzden.

Peki bu uygulama Amazon.com için de geçerli mi? Yani tüm yurtdışı siparişleri bu yolu mu izliyor (PTT kargo) ? Normalde Amazon gümrük vergisini satın alırken tahsil ediyor bildiğiniz üzere. Bugün bir ürün siparişi yapacağım vergi tutarı çıkmadı, ödeme sırasında da tahsil etmiyor. Satıcı ve gönderici Amazon değil sanırım o yüzden.
Bilmiyorum hiç vergi çıkmamış bir ürün satın almadım Amazon'dan.

Geri
Yukarı