Aliexpress iade kabul etmeyen satıcı dava açabilir mi?

Makaleler
10
Yer
Birleşik Krallık, Londra
Daha fazla  
Olay uzun ama üşenmeyeceğim anlatacağım. Aliexpress üzerinden keycaps aldım bazı tuşlarda ufak tefek sorun çıktı. Bende kusur değerinde geri ödeme alırım diye anlaşmazlık açtım ve sadece para iadesini seçtim rastgele bir miktar seçtim. Açıklamaya ürünün kusurlu olduğunu ve fotoğraf videoları bıraktığımı belirttim. Önce satıcı teklif veriyor bu sistemde, satıcı bana "If you don't like it! You can return and refund." diye bir teklif verdi tabii ki red ettim. Sonra Aliexpress teklif verdi bende miktarı düşük bulduğum için reddettim. Mıktarın düşük olduğunu belirttim daha fazla kanıt yükle kısmından.

Satıcı teker teker şunları dedi;

"Ne kadar seçici bir insan! söyleyecek hiçbir şeyim yok."
"3$'lık kısmi geri ödeme alabilirsiniz! Boşluk tuşuyla ilgili herhangi bir sorun görmüyorum! Sadece iki düğme arızalı! Yalnızca 3 ABD doları tutarında kısmi geri ödeme yapılabilir"
"Söyledim! Bu hiçbir kullanımı etkilemez! Geri ödeme tutarı 3 ABD Dolarını geçemez"
"Anlaşmazlık ekibi üyeleri! Resimlerine dikkatlice bakarsanız, bu sadece kusur bulma değil mi? Yeni bir kullanıcı olarak, yeni bir sipariş verirseniz ürünleri alırsınız ve hemen bir anlaşmazlık başlatırsınız! Bunlar ne tür müşteriler, söyle bana?"
"Geri ödeme tutarı 3 ABD Dolarını aşarsa her gün müşteri hizmetlerine başvuracağım."
"Para iadesi için iade et! Kargo ücretini ben öderim. Bedava mı istiyorsun?"
"Para iadesi isterken tuş başlıklarımı kullanıyorsunuz! Tiksindin mi?"
"Sadece para iadesi için AliExpress'e ve alıcıya dava açacağım! Seni dava edecek bir avukat bulacağım."
"İşler böyle yürüyor: Sadece kendini fahişeleştirmek istiyorsun."
"Bunu Çin'de yaparsanız ve sadece para iadesi yapar ama iade etmezseniz! Sizi %100 dava edeceğim."
"Sadece para iadesi, iade değil! Takip edeceğime söz veriyorum !!!!"
"Her zamanki gibi, sadece para iadesi, iade yok! Sonuna kadar yemin ederim!"
"Paramı geri vermezseniz sizi dava edeceğim." (Bunu satıcı dedi, bunu neden dediğini anlamadım. Dolandırıcı teşisi mi koymaya çalışıyor acaba?)
"Hiç böyle bir küstahlık görmemiştim! Para iadesi için geri vermeni istedim. Ne diye bağırıyorsun?"
"Müşteriler senin gibi! Birini görüyorum ve diğerine şantaj yapıyorum."

Bu üstteki mesajların hepsini satıcı yazdı. Tabii ki bende hepsine cevap verdim kibar bir dil ile. Sürekli beni tehdit etmekte. Seni dava ediyorum falan demekte.

"Sadece para iadesi yapan ve iade yapmayan kullanıcıya avukatımız tarafından dava açılmıştır!"

Bunu da dedi ayrıca.

1696947381461.png

Bu mesajı Google Translate böyle çeviriyor ancak DeepL ise "Para iadesi için iade et! Kargo ücretini ben öderim. Bedava mı istiyorsun?" böyle çeviriyor.

Bu durumda ne yapabilirim? Dava açabilir mi?

Senin ne yapmaya çalıştığını anlamadım kusur değerinde iade ne demek? Tam iade yapabilirsin demiş adam ne uzatıyorsun işte?

Dava açabilir. Murisin muvazası davası açabilir. 3 aydan bir yıla kadar cezası var. Hükmün açıklanması geriye bırakılabiliyor, para cezasına çevrilebiliyor. Şaka bir yana neden alttan alıyorsun ki? Sen de sert konuş, hiçbir şey yapamaz.

Dava açabilir. Murisin muvazası davası açabilir. 3 aydan bir yıla kadar cezası var. Hükmün açıklanması geriye bırakılabiliyor, para cezasına çevrilebiliyor. Şaka bir yana neden alttan alıyorsun ki? Sen de sert konuş, hiçbir şey yapamaz.
Böyle bir olay olursa, suçlu durumuna düşmemek için.

Haklı tarafın kesinlikle ben olduğunu düşünüyorum.

Senin ne yapmaya çalıştığını anlamadım kusur değerinde iade ne demek? Tam iade yapabilirsin demiş adam ne uzatıyorsun işte?
Hocam bir kaç tuştaki ufak kusur için 1 ay beklemek istemiyorum. Örneğin ürün 600 TL ise 150 200 TL falan iade yapılıp ürünün sende kalması gibi bir şey kusur değerinde iade.

14 yaşındaki birine hapis cezası ciddi bir suç işlenmediği sürece verilmez.

Dava yemezsin. Satıcının kendi iade politikası varsa ona göre hareket edebilir. İade vermeyebilir.

14 yaşındaki birine hapis cezası ciddi bir suç işlenmediği sürece verilmez.

Dava yemezsin. Satıcının kendi iade politikası varsa ona göre hareket edebilir. İade vermeyebilir.
Dostum dikkat edersen "şaka bir yana" diye bir ifade var mesajımda. 30 yaşında olsa da ceza almaz. Türk kanunlarına göre mi yargılanacak, Çin kanunlarına göre mi yargılanacak, yargılanma nerede olacak, İnterpol suçlunun iadesini mi isteyecek, bir alışveriş için?

Yeni konular

Geri
Yukarı