Aliexpress kargo gümrükte kalır mı?

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Ben airsoft oyuncusuyum yeni başladım ve yurt dışından bir adet plaka taşıyıcı aldım linki aşağıya bırakacağım. Sormak istediğim şey şu Çinden ne kadar sürede gelir ve gümrük de vergi vs gibi sorun yaşar mıyım ya da Türkiye'ye geldikten sonra nasıl takip edebilirim. Yardım için teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bedeli ne olursa olsun her ürüne %18 gümrük vergisi + yaklaşık 6 TL gümrüğe sunuş ücreti ödersiniz. Takılma ya da takılmama mevzusu kalmadı artık.
Takipli kargoyla aldıysanız orada yazan tarih civarında gelir. Genelde ortalama 20-30 gündür. Size verilen takip kodunu Türkiye'ye girdikten sonra PTT Kargo Gonderi takip sisteminden izleyebilirsiniz.

Bedeli ne olursa olsun her ürüne %18 gümrük vergisi + yaklaşık 6 TL gümrüğe sunuş ücreti ödersiniz. Takılma ya da takılmama mevzusu kalmadı artık.
Takipli kargoyla aldıysanız orada yazan tarih civarında gelir. Genelde ortalama 20-30 gündür. Size verilen takip kodunu Türkiye'ye girdikten sonra PTT Kargo Gonderi takip sisteminden izleyebilirsiniz.
peki bu gümrük vergisini.nasıl ödicem ben e devletten falan mı yoksa eve geldiğinde kapıda mı isticekler benden ??

anladım tamamdır o zaman yüzde yirmisine ek olarak mı 6 tl ücret alıyorlar bir de tam olarak yüzde 6 yı nasıl hesaplicam sadece ürün fiyatı mı yoksa ürün ve kargo ücreti dahil olarak 24$ dan mı hesaplicam ?

İşte orası bir muamma. Normalde kargo dahil 24$ üzerinden hesaplamanız en sağlıklısı ancak bazen satıcılar çok daha düşük fiyatlar yazıyorlar.Bazı gümrük memurları etiket fiyatını dikkate alırken, bazıları da üşenmeden listesini kontrol ediyor ve belirlenmiş değer üzerinden vergilendiriliyor. Türkiye'ye girdikten sonra kargo takibinde ödemeniz gereken tutar hakkında fikir sahibi olursunuz.

İşte orası bir muamma. Normalde kargo dahil 24$ üzerinden hesaplamanız en sağlıklısı ancak bazen satıcılar çok daha düşük fiyatlar yazıyorlar.Bazı gümrük memurları etiket fiyatını dikkate alırken, bazıları da üşenmeden listesini kontrol ediyor ve belirlenmiş değer üzerinden vergilendiriliyor. Türkiye'ye girdikten sonra kargo takibinde ödemeniz gereken tutar hakkında fikir sahibi olursunuz.
Tamamdır çok teşekkür ederim. Satıcı kargoladım gösteriyor ama hala takip sistemine düşmemiş nasıl takip edebilirim peki öneri var mı ?
Bir de hala bu şekilde gözüküyor anlamadım ben ülkeden ne zaman çıkış yapıcak. Bu fotoğraftan birşey anliyabildin mi sen ?

Dosya Ekleri

• Screenshot_8.png
    Screenshot_8.png
    5,6 KB · Görüntüleme: 150
Son düzenleme:

Satıcı ürünü kargolamış ancak ürün halen Çin'den çıkış yapmamış. Aliexpress kargoları "genellikle" haftada 1 gün toplu şekilde ülkeden çıkış yapıyor. Bazı yoğun zamanlarda bu durum 10 günü de bulabiliyor. Siz şu anda Çin çıkışını bekliyorsunuz.
Takip sistemine girmesi ise Türkiye'ye girdiği anda (doğrusu gümrüğe) aktif olacak bizim sınırlarımız için.

Tamamdır o zaman çok teşekkürler yine birşey olursa yazarım bu konu üzerinden.
Ptt de artık bu şekilde görünüyor kargo ama anlıyamadım açıkçası çinden yola mı çıkmış türkiyeye doğru yoksa hala çinde mi dolanıyor ?
Screenshot_9.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı