Aliexpress ödül kardeşliği sonrası ödeme sorunları

theFaceless

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Budapeşte
Arkadaşlar selam iyi akşamlar. Öğle saatlerinde para iadesi için ne yapmam gerek diye bir konu açmıştım herhangi bir şey yapmana gerek yok diye cevaplar gelmişti. Ödemelerin henüz yapılmadı fakat yapılacağına dair belirti var. Ancak bir problem var. Kampanya, kupon hoşuma gitti. Farklı cihazlardan, farklı kartlardan bir kendime bir de kardeşime olmak üzere iki kupon kazandık.
Önce kendi hesabımdan ürün aldım:

1.png

Sonra kardeşimin hesabından diğer ürünü aldım:

2.png

Para karttan çekildi, ödeme onaylandı. Bir süre sonra iki siparişim de iptal edildi. Sosyal'e konu açtım bir süre sonra tekrar dene ücret iadesini birkaç güne yapıyorlar dedi arkadaşlar. Aradan biraz zaman geçtikten sonra tekrar şansımı deneyeyim dedim almak istediğim diğer Mouse'u almak için bilgilerimi girdim ödemeyi yaptım ve karşıma şöyle bir şey çıktı:

4.png

Ödeme başarısız diyordu fakat kartımdan para çekilmişti:

3.png

Kartımdan bu para sipariş oluşmadan çekildi ve iade edilmedi. Diğerlerinde iade edileceğine dair bir görüntü var fakat bu siparişte hiçbir bilgi yok. Bu paranın arada kaybolmaması için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? İletişim kurabileceğim bir platform gibi de görünmüyor çünkü problem doğrudan Aliexpress'te satıcıyla aramızda bir durum yok. İlk iki siparişin iadesi elbet olacak o konuda problem yok fakat sonuncu siparişte sıkıntı var gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kuponları sürekli yeni hesap açarak haksız yere elde ettiğiniz için böyle olması gayet doğal, her sitenin "fraud" engelleme sistemleri vardır. Kuponu kullanmadan sipariş verirseniz sorunsuz bir şekilde siparişiniz oluşur. İadeler otomatik olarak bankanıza yapılır, herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. "Refund Status" kısmından takip edebilirsiniz.

Ayrıca aynı olay için üç kere konu açmanız neden?

Kuponları sürekli yeni hesap açarak haksız yere elde ettiğiniz için böyle olması gayet doğal, her sitenin "fraud" engelleme sistemleri vardır. Kuponu kullanmadan sipariş verirseniz sorunsuz bir şekilde siparişiniz oluşur.

Ayrıca aynı olay için üç kere konu açmanız neden?
Detaylı inceleseydiniz aslında aynı olay hakkında üç kere konu açmadığımı anlardınız. Okumadığınız için aradaki farkı anlamıyorsunuz. Ayrıca moderatörler konuyu onaylamış neyden bahsediyorsunuz? Aradaki farkı da şimdi açıklayacağım ama önce:
Sürekli yeni hesap açarak haksız kazanç derken? Gerçekten bu haksız kazanç mı? O halde başlayalım: Kampanyanın koşulu nedir?
Davet gönderin, ve bu gönderdiğiniz davet ile üye olup "kart bilgilerini" kaydetsinler ve size 72 liralık kupon verelim.

Ben ne yaptım? Önce bu kuponu kazanabilmek için kardeşime haber verdim ona gönderdim ardından kendi "kart" bilgilerimi girerek 72 lira değerinde kupon kazandım. Ardından kardeşim de "kendi" kart bilgilerini girerek 72 lira değerinde kupon kazandı.

Ardından iki farklı hesapta, iki farklı alıcıyla, iki farklı kimlik numarasıyla ve en önemlisi iki farklı adresle iki farklı ürün aldım. Buradaki haksız kazanç nedir? Koşulları hilesiz şekilde yerine getirmedim mi? Bunu bir türlü anlayamıyorum nasıl haksız kazanç oluyor? Şartlar belli yeni hesap aç ve farklı kart bilgilerini kaydettir.

Açtığım konunun arasındaki farkı tekrar yazıyorum:
1.png

Burada ne görüyoruz şu an evet kardeşim ödemeni geri yapacaklar diyor şu sağ alttaki bölümde. En azından forumdaki arkadaşların söylediği şey o.

3.png

Ancak diğer siparişimde böyle bir şeyin görünmediğini, iadeyle ilgili bir ibarenin olmadığını ancak paranın hesabımdan çekildiğinden bahsediyorum. Burada problem nedir? Acaba ücret doğrudan iade edildi de bankada mı bekliyor? Ne yapmam gerekiyor diye soruyorum. O kadar kibirlisin ki yardım etmekten ziyade "eeee üç beş kuruş ucuza getireyim diye kupon kullanırsan böyle olur" gibi bir tavrın var. Ayrıca "Kuponu kullanmadan sipariş verirseniz sorunsuz bir şekilde siparişiniz oluşur." ne demek ya? Benim bu ürünü alma sebebim zaten kuponu kullanmak. Kuponu kullanamadıktan sonra sipariş vermemin bir manası yok çünkü vergilerle birlikte Türkiye'deki fiyata gelmiş olacak.

Gerçekten tekrar soruyorum haksız kazanç nedir?
"Hukuki literatürde haksız kazanç, meşru bir sebebe dayanmaksızın bir şahsın mal varlığının, başka bir mal varlığı aleyhine çoğalması demektir. Haksız kazancın meydana gelmesi için, meydana gelen çoğalmanın meşru herhangi bir nedene dayanmaması ve bu artış ile diğer mal varlığındaki azalma arasında sebep sonuç ilişkisi bulunması gerekir"

Bir kişi üç kişiye yollama hakkına sahip değil mi? Sahip. Kardeşime bunu bana hediye alır mısın dememle bizzat onun hesabından benim almamın arasında nasıl bir fark var?

Burada en önemli konu şu: Bu kampanyaya katılarak başkalarının katılmasını engelliyor muyum? Hayır. Çünkü herhangi bir sınırlandırma yok. Şu denilseydi: Bu kampanya 50000 kuponla sınırlıdır. O zaman derdim ki ya ben şimdi birden fazla alıyorum diğerlerinin hakkına giriyorum bu haksız kazanç olur. Ancak görüldüğü üzere herhangi bir kupon adedi yok.
25.01.2021 1 hafta sonra ücretler iade edildi. Kuponun son gününde aynı karttan tekrar ürün aldım bu defa problem yaşamadım.

Son düzenleme:
Detaylı inceleseydiniz aslında aynı olay hakkında üç kere konu açmadığımı anlardınız. Okumadığınız için aradaki farkı anlamıyorsunuz. Ayrıca moderatörler konuyu onaylamış neden bahsediyorsunuz? Aradaki farkı da şimdi açıklayacağım ama önce:
Sürekli yeni hesap açarak haksız kazanç derken? Gerçekten bu haksız kazanç mı? O halde başlayalım: Kampanyanın koşulu nedir?
Davet gönderin, ve bu gönderdiğiniz davet ile üye olup "kart bilgilerini" kaydetsinler ve size 72 liralık kupon verelim.

Ben ne yaptım? Önce bu kuponu kazanabilmek için kardeşime haber verdim ona gönderdim ardından kendi "kart" bilgilerimi girerek 72 lira değerinde kupon kazandım. Ardından kardeşim de "kendi" kart bilgilerini girerek 72 lira değerinde kupon kazandı.

Ardından iki farklı hesapta, iki farklı alıcıyla, iki farklı kimlik numarasıyla ve en önemlisi iki farklı adresle iki farklı ürün aldım. Buradaki haksız kazanç nedir? Koşulları hilesiz şekilde yerine getirmedim mi? Bunu bir türlü anlayamıyorum nasıl haksız kazanç oluyor? Şartlar belli yeni hesap aç ve farklı kart bilgilerini kaydettir.

Açtığım konunun arasındaki farkı tekrar yazıyorum:
Eki Görüntüle 842959
Burada ne görüyoruz şu an evet kardeşim ödemeni geri yapacaklar diyor şu sağ alttaki bölümde. En azından forumdaki arkadaşların söylediği şey o.

Eki Görüntüle 842970
Ancak diğer siparişimde böyle bir şeyin görünmediğini, iadeyle ilgili bir ibarenin olmadığını ancak paranın hesabımdan çekildiğinden bahsediyorum. Burada problem nedir? Acaba ücret doğrudan iade edildi de bankada mı bekliyor? Ne yapmam gerekiyor diye soruyorum. O kadar kibirlisin ki yardım etmekten ziyade "eeee üç beş kuruş ucuza getireyim diye kupon kullanırsan böyle olur" gibi bir tavrın var. Ayrıca "kuponu kullanmadan sipariş verirseniz sorunsuz bir şekilde siparişiniz oluşur." ne demek ya? Benim bu ürünü alma sebebim zaten kuponu kullanmak. Kuponu kullanamadıktan sonra sipariş vermemin bir manası yok çünkü vergilerle birlikte Türkiye'deki fiyata gelmiş olacak.

Gerçekten tekrar soruyorum haksız kazanç nedir?
"Hukuki literatürde haksız kazanç, meşru bir sebebe dayanmaksızın bir şahsın mal varlığının, başka bir mal varlığı aleyhine çoğalması demektir. haksız kazancın meydana gelmesi için, meydana gelen çoğalmanın meşru herhangi bir nedene dayanmaması ve bu artış ile diğer mal varlığındaki azalma arasında sebep sonuç ilişkisi bulunması gerekir"

Bir kişi üç kişiye yollama hakkına sahip değil mi? Sahip. Kardeşime bunu bana hediye alır mısın dememle bizzat onun hesabından benim almamın arasında nasıl bir fark var?

Burada en önemli konu şu: Bu kampanyaya katılarak başkalarının katılmasını engelliyor muyum? Hayır. Çünkü herhangi bir sınırlandırma yok. Şu denilseydi: Bu kampanya 50000 kuponla sınırlıdır. O zaman derdim ki ya ben şimdi birden fazla alıyorum diğerlerinin hakkına giriyorum bu haksız kazanç olur. Ancak görüldüğü üzere herhangi bir kupon adedi yok.
25.01.2021 1 hafta sonra ücretler iade edildi. Kuponun son gününde aynı karttan tekrar ürün aldım bu defa problem yaşamadım.

Hocam naptınız aynısorunu şu an bende yaşlarımda çözüm bulabildiniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı