Aliexpress Üzerinden Bilgisayar Toplamak

Daha fazla  
Aliexpress üzerinden şöyle bir sistem yaptım. Kasa ve HDD'yi Türkiye'den alacağım. Fakat aklımda bir soru var. Vergi öder miyim? Şimdi yurtdışından aldığımız tüm ürünlere 5.20 TL vergi yasası geldi. Ben aldığım her parça için mi 5.20 TL ödeyeceğim? Ekstradan başka bir vergi de ödemem gerekir mi?
Addzfhxdbvjsız.png

Hepsi farklı satıcılarda olduğu için tahmin ediyorum ki, hepsi farklı kargo poşetine konulacaktır. Amazon'da hepsi toplanıp tek poşete konuluyordu.
Küçük paketli siparişlere vergi ödemezsin. Ama olur da hepsi tek bir kargoda gelirse güzel bir vergi ödersin :)
İşlemcini alacağın yerden ben işlemci almıştım sorunsuz kullanıyorum.

Hepsi farklı satıcılarda olduğu için tahmin ediyorum ki, hepsi farklı kargo poşetine konulacaktır. Amazon'da hepsi toplanıp tek poşete konuluyordu.
Küçük paketli siparişlere vergi ödemezsin. Ama olur da hepsi tek bir kargoda gelirse güzel bir vergi ödersin :)
İşlemcini alacağın yerden ben işlemci almıştım sorunsuz kullanıyorum.
Daha önceden de toplu sipariş yaptım yine yaklaşık 4-5 parça siparişim olmuştu ama geneli farklı zamanlarda geldi çünkü dediğin gibi farklı satıcılardı. Fakat bildiğim kadarıyla artık küçük paket bile olsa 5.20 TL vergi alınıyor.

Daha önceden de toplu sipariş yaptım yine yaklaşık 4-5 parça siparişim olmuştu ama geneli farklı zamanlarda geldi çünkü dediğin gibi farklı satıcılardı. Fakat bildiğim kadarıyla artık küçük paket bile olsa 5.20 TL vergi alınıyor.
Öyleyse bende alınmıyor :)
Haftada yaklaşık 2 paketim geliyor. Ve hiçbirine vergi ödemiyorum.

Diğer parçalar neyse ama güç kaynağını Aliexpress üzerinden almanı önermem. Sertifikasız ve nerede üretildiği belli olmayan güç kaynakları ne kadar güvenilir tartışılır. Ram konusunda ise puanlaması ve siparişi çok olandan almaya özen gösterin bence.

Toplam en maks bütçeniz nedir?
En fazla 1500TL verebilirim.
Diğer parçalar neyse ama güç kaynağını Aliexpress üzerinden almanı önermem. Sertifikasız ve nerede üretildiği belli olmayan güç kaynakları ne kadar güvenilir tartışılır. Ram konusunda ise puanlaması ve siparişi çok olandan almaya özen gösterin bence.
Buna dikkat ettim zaten. Seçtiğim ürünün 1700 yorumu vardı ve insanlar genelde memnundu.

Alacağın parçalarla ilgili şunu da belirtmek isterim. Alacağın hiçbir parçanın garantisi yok. Yani büyük bir risk almaktasın. Tabii şu da var, çok iyi de olabilir, olmayabilir de. Güç kaynağını bence 650 W yerine bilindik olan High Power veya FSP al. Daha az W olsun ama daha iyi ve 80+ olsun.

Geri
Yukarı