Aliexpress Üzerinden Bilgisayar Toplamak

Daha fazla  
Aliexpress üzerinden şöyle bir sistem yaptım. Kasa ve HDD'yi Türkiye'den alacağım. Fakat aklımda bir soru var. Vergi öder miyim? Şimdi yurtdışından aldığımız tüm ürünlere 5.20 TL vergi yasası geldi. Ben aldığım her parça için mi 5.20 TL ödeyeceğim? Ekstradan başka bir vergi de ödemem gerekir mi?
Addzfhxdbvjsız.png

Alacağın parçalarla ilgili şunu da belirtmek isterim. Alacağın hiçbir parçanın garantisi yok. Yani büyük bir risk almaktasın. Tabii şu da var, çok iyi de olabilir, olmayabilir de. Güç kaynağını bence 650 W yerine bilindik olan High Power veya FSP al. Daha az W olsun ama daha iyi ve 80+ olsun.
Sence bu sistem için kaç W yeterli olur? Bir de güvenirlik açısından Aliexpress'te çok rahat iade alabiliyorsun o yüzden ürün sorunlu çıksa bile eğer çok alıcısı olan bir satıcıysa direkt iade ediyor o yönden içim rahat.
Alacağın parçalarla ilgili şunu da belirtmek isterim. Alacağın hiçbir parçanın garantisi yok. Yani büyük bir risk almaktasın. Tabii şu da var, çok iyi de olabilir, olmayabilir de. Güç kaynağını bence 650 W yerine bilindik olan High Power veya FSP al. Daha az W olsun ama daha iyi ve 80+ olsun.
Sanırsam dediğin gibi PSU'yu da Türkiye'den alacağım.

Eğer her şey sıfır olsun, performans konusunda idare etsin dersen, şu da olabilir. Parçaları ayrı yerlerden daha ucuza alabilirsin.
Sence bu sistem için kaç W yeterli olur? Bir de güvenirlik açısından Aliexpress'te çok rahat iade alabiliyorsun o yüzden ürün sorunlu çıksa bile eğer çok alıcısı olan bir satıcıysa direkt iade ediyor o yönden içim rahat.

Sanırsam dediğin gibi PSU'yu da Türkiye'den alacağım.
Aliexpresste iade sıkıntılı. Çünkü Türkiye'den Çin'e ürün gönderirken tüm ücreti sen ödüyorsun, sonra gümrükte gönderirken ayrı bir ücret çıkıyor, ayrıca kargoya da ücret ödemen gerekiyor. Kargo takipli ve takipsiz olarak 2 türlü oluyor. Sonra ne zaman gideceği, satıcının tavrı da önemli oluyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    57 KB · Görüntüleme: 76
Teşekkür ederim sistem için fakat 1500 bile benim için en uç nokta. Sıfır sistem yapmayı çok denedim ama fiyatlar cidden çok yüksek.
Malesef fiyatlar öyle. Kampanya kovalamınızı önerebilirim. Ya da riske girmeniz gerekli gibi görünüyor.
Kaç W olur onunla ilgili siteler var. Bu site size yardım edecektir.

100 dolardan fazla ürünler de aldım Aliexpressten hatta gece görüş dürbünü aldım tüfeğim için, bu güne kadar hiç gümrük vergisi ödemedim. Satıcıya almadan önce mesaj atın kutunun üstüne başka bir şey yazsın ve fiyatını 15-20 dolar olarak göstersin. Yardımcı oluyorlar. Gümrük şans işi ama hiçbir zaman hiçbir şeyin garantisi yok :)

Onun fiyatı 96$. Bana 45$'ı aşmayacak işlemci lazım.
FX 6300 250 tl ve çöp bir işlemci, Xeon E5 1620 i7 3770'e yakın bir işlemci ve 330 TL. Gerçekten 80 tlye değer emin ol. Ki bütçen 80 tl daha ekleyemicekse Xeon X5687 almalısın 150 TL'ye, o da FX 6300'den bayağı güçlü bir işlemci, ve paran biraz daha cepte kalır o parayla da uygun güzel bir X58 anakart alırsın. Demem o ki FX serisinden çok çok daha performanslı ve aynı fiyatlarda Xeon serisi varken parayı FX'e yatırmamalısın.
Xeon E5 1620 (x79) :
Xeon X5687 (x58) :
Bu iki işlemci de FX 6300'den çok daha güçlü. E5 modelini alabilirsen iyi olur çünkü biraz daha yeni teknoloji ve AVX kodu içeriyor yani yeni uygulamalarda daha performanslı çalışabilir. Ayrıca X5687 1333mhz, E5 1620 1600mhz Ram hızı destekliyor, çok fark yok ama en yeni programlar için daha iyi olur yükseği tercih etmek.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı