Çözüldü AliExpress'ten ürün almak eskisi kadar zor mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rivai

Kilopat
Arkadaşlar merhaba. En son 2018 dolaylarında AliExpress'ten ürün alıyordum ve elime en kısa 45-60 günde elime geçiyordu. Ne zaman da geleceğini bilemediğim için ev yerine mecbur iş yerini adres veriyordum çünkü evde kimsenin olup olmayacağı meçhuldu, kimse de teslim alamazsa kimle iletişim kuracağımız da meçhuldu. 1 kere aldığım ürün yanmıştı ve soğuk su içip pek de uğraşmamıştım yani. Kısacası zordu.

Sorum: Aradan geçen 4-5 yılda AliExpress'ten ürün almak kolaylaştı mı, ne derecede kolaylaştı? Ürün tahmini kaç günde gelir? Gümrük olayları Amazon gibi otomatik olarak sipariş verilirken ödenilen sisteme geçildi mi? Türkiye'de yine PTT ile mi çalışıyorlar ve ürün teslim edilirken o gün geleceğine dair bilgi geliyor mu (eskiden yoktu) olur da o gün teslim edilemedi ürünün akıbeti ne olur, nasıl iletişime geçebiliriz. Cevaplarsanız çok memnun olurum, hem forumda böyle güncel bilgilendirici bir metin sanırım yok Google'dan gelenler için güzel olur.

Çözüm
Son 1 ay içerisinde 2 kez AliExpress'ten ürün aldım. Deneyimlerimi paylaşayım.

Teslim süresi:
İki üründe de AliExpress satış sitesinde tahmini teslim bugün+1 ay şeklinde gözüküyordu.
İlk ürün 13 gün, ikinci ürün de 6 gün gibi bir sürede elime ulaştı.
İki ürünü de PTT kargo getirdi. Ürün İstanbul gümrüğünden ülkeye giriş yapıyor. Karmaşık takip sistemi yok, ürününüzü en başından sonuna kadar takip edebiliyorsunuz.

Ödeme kısmı:
Ödeme yaparken kargo ve gümrük vergisi dahil her şeyi görüntüleyip ödeme yaptım. Bunun dışında hiçbir işlem yapmadan ürünleri teslim aldım.

AliExpress Choice:
Ürün sayfasında aşağıdaki işaret var ise ürünün AliExpress tarafından seçilip gönderildiği ve ekstra avantaj ve garantiler sağladığı anlamına geliyormuş.
Bu olay Amazon'un pazaryeri satıcılarının Amazon depolarında ürünlerini barındırması gibi bir durum diye düşünüyorum. 13 günde gelen gönderimde Choice ibaresi yoktu ama 6 günde gelende vardı ve gerçekten satın aldığım gün direkt kargoya verildi. Diğeri 1-2 gün beklemişti.

1689764764574.png

Alışveriş yapacaklara tavsiyem, yorumu ve puanı yüksek ürünleri tercih etmenizdir.
Son 1 ay içerisinde 2 kez AliExpress'ten ürün aldım. Deneyimlerimi paylaşayım.

Teslim süresi:
İki üründe de AliExpress satış sitesinde tahmini teslim bugün+1 ay şeklinde gözüküyordu.
İlk ürün 13 gün, ikinci ürün de 6 gün gibi bir sürede elime ulaştı.
İki ürünü de PTT kargo getirdi. Ürün İstanbul gümrüğünden ülkeye giriş yapıyor. Karmaşık takip sistemi yok, ürününüzü en başından sonuna kadar takip edebiliyorsunuz.

Ödeme kısmı:
Ödeme yaparken kargo ve gümrük vergisi dahil her şeyi görüntüleyip ödeme yaptım. Bunun dışında hiçbir işlem yapmadan ürünleri teslim aldım.

AliExpress Choice:
Ürün sayfasında aşağıdaki işaret var ise ürünün AliExpress tarafından seçilip gönderildiği ve ekstra avantaj ve garantiler sağladığı anlamına geliyormuş.
Bu olay Amazon'un pazaryeri satıcılarının Amazon depolarında ürünlerini barındırması gibi bir durum diye düşünüyorum. 13 günde gelen gönderimde Choice ibaresi yoktu ama 6 günde gelende vardı ve gerçekten satın aldığım gün direkt kargoya verildi. Diğeri 1-2 gün beklemişti.

1689764764574.png

Alışveriş yapacaklara tavsiyem, yorumu ve puanı yüksek ürünleri tercih etmenizdir.

Çözüm
Arkadaşlar 3 ürün aldım ve 10-12 gün içerisinde geldiler. Eskiden PTT Çin'den gelen ürünlere değer vermiyorlardı, 40-50 günde anca getiriyordu ve hatta bazılarının evinin değil apartmanın kapısına bırakıl gidiyorlardı ancak artık her üründen ciddi vergi alındığı için önem sırasını diğer kargoların seviyesine getirmişler. Hatta telefonuma da mesajlar geldi PTT'den kargoya verildiğine dair. Normalde kargoları takip etmek imkansızdı, ne zaman geleceği de meçhuldu.

Kısacası artık vergi köklenmiş durumda ama en azından aldığınız ürünlerin ulaşımı konusu da daha rahat.

Yeni konular

Geri
Yukarı