[Alındı] 4700 TL monitör dahil i5 6600K sistem

Evet arkadaşlar kendi araştırmalarım ile aldığım sistemi paylaşacağım. İşin aslında sistem oldukça tanıdık fakat kasa ve monitör hakkında bir inceleme yapmak isterim malum alırken hiç kullanıcı yorumu olmayan parçalar olmasıyla kafamda sürekli bir soru işareti bulunmaktaydı.

İlk başta sistemim hakkında hangi parçalardan oluşmaktadır onu paylaşayım.

Ekran kartı: Gigabyte GTX 1060 6GB OC Winforce
AnaKart: Z170A Tomahawk AC
İşlemci : i5 6600k
Kasa+Psu : Nagas g666 750 watt 80 plus
ram: 1 x 16 GB hyperx 2400 MHz
hdd: 2 TB toshiba 7200 RPM SATA
ssd: hyperx furry 240 GB
soğutucu : stok fan (fakat hyper 412 LGA modeli ile yakın bir vakitte değiştireceğim)
Monitör: samsung 27E650D 4ms pls
Toplam = 4700

Klavye
: Logitech g910 spectrum
Mouse : Logitech g502 spectrum
Kulaklık :Logitech g430

Sistemim açıkcası böyle.

Anakart incelemesi

3600 MHz destekli bir anakart olduğunu baştan belirteyim.

Anakartın boyutu ve tasarımı hoşuma gitti soğutucular biraz yakın konumlandırılmış işlemci soketlerine büyük soğutucularda sıkıntı çıkarabilir diye düşünüyorum.

M2. SATA portunun bulunması oldukça güzel bir durum.

Wifi özelliği bulunmasına rağmen kullanmadığım bir özelliği.

4 adet USB 3 portu bulunmakta 2 adette klavye mouse takılması için ayrı bir USB 2.0 portu bulunmaktadır.

64 GB desteği bulunduğundan 1 adet 16 GB kullanrak ilerideki ek ram ihtiyacımı tam anlamıyla karşılayabilirim dedim.

Ekran kartı incelemesi

Ekran kartı olarak açıkcası baya bir şüpheliydim. Fakat soğutma dizaynlarına ve fan tiplerine bakarak. oldukça etkin bir soğutması olduğunu düşünmekten kendimi alamadım makine mühendisi olarak. (Alanım aerodinamik ve ısıtma soğutma sistemleri).

O.C edition olarak diğer sınıflarla karşılatırıldığın da GPU ve bellek frekansı içerisinde ilk 3'teki bir ekran kartı olarak karşıma çıktı neden satılmıyor dedim.

İlk taktığımda yaptığım ilk test GTA v üzerinde oldu ve beklediğimin üzerinde bir performans verdi.

Ekran kartı %80 civarında bir GPU kullanımı GTA v ultra ayarlarda blur kapalı msaa x16'da
1920x1080 çözünürlükte ortalama 67 FPS vererek beni mutlu etti.

Öncelikle söylemek istersem kasam pencere kenarında gün boyu güneş alan bir kasa ne kadar perde kapalı olsada ısınıyordur. (ADANA) +30 derece hava sıcaklığı olmakta.

4-5 saat oyunun sonunda ekran kartı 67 derece civarında çalışıyordu işlemci kullanımın ise %70-80 arasında bulunmaktaydı. Stok fan ile oda en fazla 65 dereceyi gördü.

Bu değerler benim için oldukça iyi geldi yorumlarınızı beklerim burası için.

Monitör incelemesi

Şahsen profesyonel bir oyuncu değilim o yüzden 1ms yada çok üst düzey bir FPS performansı istemediğimden ekran seçimim biraz rastgele oldu.

Ekranım 4ms destekli dynamic contrast mega olarak katalog değeri olarak geçiyor static contrast değeri ise 1000:1 olarak belirtilmiş. PLS ekran ve oldukça parlak bir görüntü verebiliyor. Koyu tonlarda oldukça başarılı olduğunu belirtmeden geçemiyeceğim.

Tasarım olarak oldukça ince ve sade bir yapıda olduğunu 20 watt güç tükettiğinide belirteyim.

DPI görüntü bağlantı ara birimi tek bir bağlantı ile sağlanmış olup güzel bir görüntü netliği verdiğini söylemek isterim gaming modu bulunmakta olup oldukça hoş tonlara geçebiliyorsunuz monitörün arayüzünden.

Fazla bir monitör görmediğimden karşılaştırma yapamıyacağım fakat yine beni tatmin etti.

Kasa incelemesi

Kasayı seçerken çok tereddütte kaldığımı belirtmeden edemiyeceğim. Aopen marka PSU kullandığını ve 80+ serfitikasının gerçek olduğunu söylemek zorundayım.

360 volt civarına kadar aşırı voltaj koruması bulunmakta %50 kullanımda verimliliği 87 civarında katalog değerlerine göre fan sesi kasadan nerdeyse hiç gelmediğini belirtmek isterim.

Kasanın malzeme kalitesi bazı yerlerinde düşük olsada dış kapaklar yada fan kontrolcüsü gibi yerlerde fazla kullanmadığımdan sıkıntı çıkartacağını düşünmüyorum.

Eğer bütün iç bağlantı yerlerini takmazsanız oldukça havadar bir kasa olacağından eminim ve tasarım olarakta oldukça hoş.

Sadece 2 tane havalandırma fanı ile geldi bana ek fan almayı gerek duymadım fakat isterseniz ek fan alıp kırmızı LED ile oldukça güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

İncelemem bu kadar diğer parçaları zaten bir çoğunuz biliyorsunuzdur.

Görünüm ya da performans ile ilgili resimleri daha sonra düzenleyerek konuma eklerim.

Not: İlerliyen dönemlerde OC Yapacağım için i5 6600 k ve z170a aldım. Soğutucuda sonrada değiştirip gazlı soğutma sistemine geçmeyi düşünüyorum kendi yaptığım custom soğutma ile.

Son düzenleyen: Moderatör:
resimler bunlar arkadaşlar.

2-3 dakika sonra performans resimlerini atarım.

Sistemden çok bahsettiğin custom gazlı soğutmayı merak ediyorum. Hayırlı olsun.

merak ettiğin sistemi ise mantıkta klima motoru ile yapılabilir diye düşünüyorum normal soğutma soğutma borulu soğutma kulesi alıp klima motoru ile boruları kesip içinden gaz geçirmekten bahsediyorum.

genleşme bölümü olabilir o kısım çünkü özellikle buzdolabı soğutma boruları oldukça ince .

yaptığımız sistemin görüntüsü hoş olmayabilir fakat performanstan ödün vermeyeceğini söyleyebilirim.

dezavantajı ise bilgisayarın yerini değiştirmek yada çok sıkıntı olacaktır. özellikle komple taşıma durumunda soğutma sistemine tekrar gaz basmak gibi uğraşları bulunacaktır .

fakat bilgisayarın işlemcisini yükte 30-25 (hesaplamam gerekir ama 20 derecede tutabileceğini de düşünmeden edemiyorum) derece civarında tutacağını düşünüyorum 300 watt lık bir heat pump (klima motoru - buzdolabı motoru ne derseniz artık)

ayrıca bu tarz sistemlerin bilgisayar için kötü kısmını düşünmeden edemiyorum
adana gibi yüksek nemli bölgelerde aşırı soğuk olursa pc içinde su yoğuşması oluşabilir .
dediğim gibi hesaplama yapıp yoğuşma olmayacak şekilde sabit sıcaklıkta tutacak bir sistemi iyi düşünmem lazım

elektrik sarfı da cabası olacaktır
3-4 ay sonra eğer bütçem olursa düşündüğüm sisteme başlarım .
ilginiz için teşekkür ederim

modlarıma da mesajımı düzenledikleri için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    994,6 KB · Görüntüleme: 234
  • 2.jpg
    2.jpg
    774 KB · Görüntüleme: 197
  • 3.jpg
    3.jpg
    965,8 KB · Görüntüleme: 193
  • 4.jpg
    4.jpg
    968,6 KB · Görüntüleme: 179
  • 5.jpg
    5.jpg
    942,3 KB · Görüntüleme: 193
  • 6.jpg
    6.jpg
    774 KB · Görüntüleme: 174
  • 7.jpg
    7.jpg
    38 KB · Görüntüleme: 172
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı