[Alındı] i7 6700K ve GTX 1070 sistem

HakanCan25

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler. Yaklaşık 2 hafta önce "1060'lı Sistem Toplama" diye bir konu açmıştım. İyi ki de açmışım çünkü 6000₺'lik bütçeye GTX 1060 almak üzereydim ancak buradaki arkadaşların yardımı sayesinde 1070'li bir sistem aldım. Her şey geldi sayılır ancak benim size danışmak istediğim yer şurası; PC montajını rahatça yapabilir miyim ? Hata payım nedir ? Hata yaparsam en kötü ne olabilir ? PC'yi kullanılmaz hale getirme riskim var mıdır ? Son soru olarak bu soğutucu bu işlemcinin hız aşırtma performansına yeter mi ? Yardımcı olursanız sevinirim. Bilgisayar özellikleri şu şekilde;
  • Ekran Kartı: Gigabyte GTX 1070
  • Anakart: MSI Z170A Gaming Pro Carbon
  • İşlemci: Intel Core i7 6700K
  • RAM: Crucial Ballistix 2666mhz DDR4
  • HDD: Toshiba P300 3TB
  • SSD: Crucial MX300 275GB
  • İşlemci Soğutucu: Cooler Master Hyper 212 Evo
  • PSU: Evga 750 GQ 80+Gold
  • Kasa: Cooler Master Master Case 5
1bd5b2b384fa108c55a66b7f57e7cc11.jpg 4df819e86357497fd585f0b4a400a64b.jpg 267ba1ec7b6aa88f0cfd1f57097dea19.jpg 6590860c58a724a22362e24707f23bbb.jpg cdfa1784434d65c4298e9a959208cfc2.jpg fdba53786fb3803dddd9dec107db7692.jpg

Sent from my iPhone using Technopat Sosyal mobile app

PC montajını rahatça yapabilir miyim ?
İnternet üzerinde zibilyon adet video var, izleye izleye yapın.

PC'yi kullanılmaz hale getirme riskim var mıdır ?
Öyle bir risk her zaman var ama mağara adamı gibi davranmanız gerekiyor parçalara :D

Son soru olarak bu soğutucu bu işlemcinin hız aşırtma performansına yeter mi ?
4.4 Ghz'de stabil olarak kullananlar olduğunu okumuştum o soğutucu ile. Ama "sıcaklığım şu derecenin üstüne çıkmasın" gibi bir takıntınız olursa çok hızaşırtma imkanınız olmayabilir.

Benim de sormak istediğim bir şey var. 6000 Tl sadece kasaya harcayıp nasıl 1070 sığdıramadınız da 1060'a yöneldiniz acaba :D Sanıyorum X99 alacaktınız ki kart 1060 oldu ?

Çok yüksek seviyelere çıkılmadığı sürece O.C yapılabilir. Kaliteli bir soğutucudur. İnternetten test videolarını izleyebilirsiniz.

İnternet üzerinde zibilyon adet video var, izleye izleye yapın.

Öyle bir risk her zaman var ama mağara adamı gibi davranmanız gerekiyor parçalara :D

4.4 Ghz'de stabil olarak kullananlar olduğunu okumuştum o soğutucu ile. Ama "sıcaklığım şu derecenin üstüne çıkmasın" gibi bir takıntınız olursa çok hızaşırtma imkanınız olmayabilir.

Benim de sormak istediğim bir şey var. 6000 Tl sadece kasaya harcayıp nasıl 1070 sığdıramadınız da 1060'a yöneldiniz acaba :D Sanıyorum X99 alacaktınız ki kart 1060 oldu ?

Yorumlarınız için teşekkürler. İnşallah sorun çıkmaz. :D Hepsini Vatan'dan alınca 1060'lı bir sistem 5700TL'yi buldu ancak baktım ki paramla rezil oluyorum... Ben de Amazon.de'den GTX 1070 satın aldım 455€ gibi bir fiyata. Daha sonra Amazon.com'dan soğutucu ve HDD'yi aldım. O şekilde 6000Tl'de tuttum. Eğer hepsini Vatan'dan alsaydım 6000TL'yi çok rahat geçecekti. :)

Hayırlı olsun. Technopat Youtube kanalında sistem toplama ile ilgili bir sürü video var. Anlatımlar o kadar detaylı ki videoda hiç anlamayan biri bile yapabilir.
Yani sistem toplama ile ilgili 1-2 videoyu baştan sona izlersen çok kolay bir şekilde toplarsın bilgisayarı.

Yorumlarınız için teşekkürler. İnşallah sorun çıkmaz. :D Hepsini Vatan'dan alınca 1060'lı bir sistem 5700TL'yi buldu ancak baktım ki paramla rezil oluyorum... Ben de Amazon.de'den GTX 1070 satın aldım 455€ gibi bir fiyata. Daha sonra Amazon.com'dan soğutucu ve HDD'yi aldım. O şekilde 6000Tl'de tuttum. Eğer hepsini Vatan'dan alsaydım 6000TL'yi çok rahat geçecekti. :)
Az daha Vatanzede oluyormuşsunuz iyi kurtulmuşsunuz valla :D Monitör olarak ne kullanacaksınız acaba bu sistemle ?

Çok yüksek seviyelere çıkılmadığı sürece O.C yapılabilir. Kaliteli bir soğutucudur. İnternetten test videolarını izleyebilirsiniz.

Z170A Pro Carbon modelinin standart game boost özelliğini kullanıcam. Dediğinize göre yeterli olacağını düşünüyorum.

Hayırlı olsun. Technopat Youtube kanalında sistem toplama ile ilgili bir sürü video var. Anlatımlar o kadar detaylı ki videoda hiç anlamayan biri bile yapabilir.
Yani sistem toplama ile ilgili 1-2 videoyu baştan sona izlersen çok kolay bir şekilde toplarsın bilgisayarı.
Teşekkür ederim. Onları tekrar tekrar izledim ancak sadece en sondaki güç bağlantıları sata bağlantıları vb kablolar hep kafamı karıştırdı onu nasıl çözeceğim ?

Az daha Vatanzede oluyormuşsunuz iyi kurtulmuşsunuz valla :D Monitör olarak ne kullanacaksınız acaba bu sistemle ?

Aynen öyle iyi ki sabırlı davranmışım. :D Şimdilik 1080P monitör kullanacağım HDMI ile. Ancak haziranda Viewsonic Monitör bu monitörü düşünüyorum. Fikriniz nedir ? Önerebiliceğiniz monitör var mı ? Photoshop ile yakından uğraşıyorum o yüzden renklerin doygunluğu benim için önemli.

Yazılımla overclock yapmanı tavsiye etmem. Çünkü maksimum voltaj gücüne rağmen işlemcinin potansiyelini sınırlandırıp olması gerekenden fazla güç tüketmesine ve ısınmasına yola açar. Misal yazılımla overclockta 4.4GHZ ayarına direk 1.3 Core Voltaj ile çıkacaktır. Elle ayarlasan aynı değere belkide 1.25 core voltajıyla ulaşacaksın hatta 1.3V değerinde elle 4.6GHZ overclock yapacaksındır. Toplama işine gelirsek işlemciyi anakartın pinlerini yamultmadan düzgün yerleştirir soğutucuyuda düzgün oturtursan ölümcül hata riskin epey azalır. Hayırlı olsun.

Yazılımla overclock yapmanı tavsiye etmem. Çünkü maksimum voltaj gücüne rağmen işlemcinin potansiyelini sınırlandırıp olması gerekenden fazla güç tüketmesine ve ısınmasına yola açar. Misal yazılımla overclockta 4.4GHZ ayarına direk 1.3 Core Voltaj ile çıkacaktır. Elle ayarlasan aynı değere belkide 1.25 core voltajıyla ulaşacaksın hatta 1.3V değerinde elle 4.6GHZ overclock yapacaksındır. Toplama işine gelirsek işlemciyi anakartın pinlerini yamultmadan düzgün yerleştirir soğutucuyuda düzgün oturtursan ölümcül hata riskin epey azalır. Hayırlı olsun.

Teşekkür ederim. Elle overclock yapınca da işlemciye hasar verme riskimiz yok mu ? Kararsız kaldım... :/

Teşekkür ederim. Onları tekrar tekrar izledim ancak sadece en sondaki güç bağlantıları sata bağlantıları vb. kablolar hep kafamı karıştırdı onu nasıl çözeceğim ?
Sistemi hiçbir kabloyu takmadan topladıktan sonra toplama videosunu aynı anda açıp kabloların nasıl ve nereye takıldığına bakarak yapabilirsin. Zor olacağını sanmıyorum.
Yalnız işlemciyi takarken ok yönüne dikkat et! İşlemci çöp olmasın :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı