[Alındı] Intel i5 6500 MSI B150 Gaming M3 Sistem

SAKULTA973

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Okumaya üşenen arkadaşlar sizin için en aşağıda kısa bir özet geçtim :)
Herkese iyi Sosyal'ler arkadaşlar. İlk olarak şunu söyleyeyim, parçalar Vatan Bilgisayar Samsun şubesinden alındı. Aslında Sinerji'den toplamayı düşünüyordum fakat bir arkadaşımın aynı şubeden sistem toplayıp oldukça memnun kalmasıyla fikrim değişti. Ben de oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim açıkçası. Sisteme ileride RX 480 veya GTX 1070 almayı düşünüyorum.
Parçaların fiyatı yaklaşık 3100 TL civarı tuttu fakat ben bir de 80 TL'ye Wi-Fi adaptörü almıştım kablo imkanım olmadığı için. Sistemin fiyatı 3050 TL diyebiliriz ekipmanlar da dahil;
  • İşlemci: i5 6500 3.2 GHz
  • Anakart: MSI B150 Gaming M3
  • RAM: Kingston HyperX Fury 8 GB 2666 MHz DDR4 - 2133MHz alacaktım fakat kalmamıştı. Ben de XMP ile yükseltirim nasılsa diyorum ki anakartın max. bellek frekansı 2133 MHz'ymiş baktığım kadarıyla eğer ben yanlış baktıysam bu konuda sizden yardım istiyorum :) -
  • SSD: Corsair LE 240GB SSD 560/530MB - HDD daha sonra alacağım çünkü şu an ekran kartı olmadığı için sistemde ağır oyun yükleyemeyeceğim bu yüzden bana 240 GB yeter diye düşündüm şimdilik ki hala 193 GB boş alanım var. Ha bir de neden Corsair aldın diyorsanız onu da açıklayayım; fiyatı 240 GB bir SSD'ye göre oldukça uygun, 253 TL. Zaten ben de Corsair'i sevdiğim için aldım aslında fiyattan falan değil de :D -
  • Kasa: Corsair Carbide Spec-02 + Corsair VS650 80+ PSU - Şimdi diyeceksiniz neden VS serisi PSU aldın? Şöyle açıklayayım; arkadaşım bana Xigmatek Assasin Black 700W 80+ kasa önermişti, ben de onu almayı düşünüyordum ki aldım da. Fakat Vatan'da parçaları takarken kasanın tehşir ürünü olduğu fark edilmiş. Sağ olsunlar aradılar, durumu açıkladılar. Ben de daha önceden bu kasayı almayı planladığım için istediğim oldu diyebilirim açıkçası :) PSU'da da şu anlık sıkıntı görülmüyor. Tabii onu ekran kartı gelip yük bindirdiğimizde anlayacağız fakat bir sorun çıkacağını sanmıyorum. CW sorunu çıkarsa da garantisi var :)
  • Monitör: Samsung 24'' LS24D300BS/UF - Bu monitörü de çok severek aldım, zira özellikle büyük ekran olması benim için önemliydi. HDMI girişi yok fakat bildiğim kadarıyla DVI ve HDMI arasındaki tek fark; HDMI'da ses var. Fakat bu da benim için önemli değil çünkü %90 kulaklık kullanıyorum. Fakat yine de ara sıra hoparlör kullanıyordum. Bunun için size bir sorum olacak: Şimdi ben hoparlör alıp taksam nereye takacağım ve ses gelir mi? Kulaklığı çıkartıp sesi açtığımda hiç ses gelmiyor. Bildiğim kadarıyla anakartın kendi ses yongası mevcut. Hoparlör taksam ses gelmeme durumu olur mu monitörden dolayı? Şimdiden teşekkürler.
  • Klavye: Bloody B120 - Açıkçası bu klavyenin tüm özelliklerini, artılarını ve eksiklerini incelemeyi ve konu açmayı düşünüyorum. Yakında Kullanıcı İncelemeleri bölümünde görebilirsiniz çünkü cidden çok fazla özellik var.
  • Mouse: Bloody V5 - Bunu da klavyenin yanında incelemesini yaparım.
  • Kulaklık: Asus Strix 2.0 - Kulaklık Vatan şubesinde kalmamıştı. Biz de orada parayı ödedik ve kulaklık geldiğinde alacaktık. Bilgisayarı Pazar günü alıp eve geldik, ben kurayım edeyim derken ertesi gün kulaklık Vatan şubesine gelmişti. Şu an kulaklık bende değil, onu da alınca incelemesini yapacağım.
  • Wi-Fi Adaptörü: Inca 300 MB çift antenli - öyle bir şeyler ona pek gerek olduğunu da sanmıyorum zaten :) -
Eh başka bir şey kalmadı, biraz uzun bir yazı oldu fakat umarım sıkılmamışsınızdır okurken.

Özet:
Belki tamamını okuyup burayı da okumak isteyen olabilir :D Sistemden genel olarak memnunum, parçalarda herhangi bir sorun görünmüyor. Zaten hepsi severek aldığım parçalar. Keşke şöyle olsaydı dediğim bir parça yok. Ekipmanların (klavye, mouse, kulaklık) incelemesini ayrı olarak yapacağım. Klavyeyi ve mouse'u bu gece yarısına doğru atarım muhtemelen. Fakat kulaklığım yukarıda açıkladığım gibi - okumadıysan bilmezsin tabi :p - daha elime ulaşmadığı için onun incelemesini daha sonra yapacağım. Özet bu kadardı :)

Sistemin fotoğraflarına geçmeden önce sormayın diye söylüyorum. Montajı Vatan'da yaptırdığımız için montajlı halini kurduğum gece çektim fakat kutuları az önce çektim zaman farkı o yüzden. Yer farkı da kutuları çatıdaki odaya kaldırdık. Onları da aşağı indirecek halim yok ya canım orada çekiverdim işte :D

Eğer bir yazım yanlışı yaptıysam affola, affolmayacaksa da şu resimleri atayım ondan sonra affolmasın :kararsız::kararsız::kararsız: Malum acıktık, susadık, bir de şu resimleri atmadan gitmek istemiyorum :) @GCN, @JaroxJamaica

Son düzenleyen: Moderatör:
@Yusuf Ensar Ertan Öncelikle teşekkür ederim. Bu arada konuyla alakası olmasa da nedense sizin isminizi sürekli Yunus diye hatırlıyorum :D
Fazla bekletmeden fotoğrafları atayım - ha bu arada dosyaların boyutu 2,5 - 3MB arasındaydı bu nedenle uzun sürüyordu galiba sıkıştırma işlemi onu bilemem de bekleyemedim, kırpıp atmayı deneyince boyutlarının düştüğünü fark ettim, yine de teşekkür ederim -;
20160627_032247.jpg
20160627_032254.jpg
20160628_190120.jpg
Son bir şey sormak istiyorum; HD530'un testlerine baktığım zaman Technopat LoL'de en yüksek ayarlarda 70+FPS alıyordu. Fakat ben Orta-Yüksek ayarlarda 80FPS'i zor görüyorum... En yüksekte ise 40FPS falan. Bunun nedeni nedir? Aramızda neredeyse 35FPS var. Her şey güncel, Win10 Pro kurulu. Fakat Windows'u henüz etkinleştirmedim bunun bazı güncellemeleri almamı engellemesi mümkün müdür? Onun dışında sıcaklıklar normal derecelerde 55 falan. Zaten LoL'de de ısınması pek mümkün değil. İşlemci farkından dolayı da 35FPS kaybedeceğimi düşünmüyorum açıkçası, her şey düzgün çalışıyor bilgisayarımda. Yardımcı olursanız çok minnettar olurum :)

İncelemeleri attığınızda buraya da attım diye yazar mısınız?
Elbette atarım fakat bu gün pek yetişmeyecek gibi duruyor çünkü klavyenin çok fazla özelliği var ve alacak kişilerin aklında soru kalmasını pek istemiyorum açıkçası. Ne zaman dersem ki ''Tamam artık konu açabilirim'' o zaman sizi etiketlerim konuya. Fakat dediğim gibi 5 dakika sonra da öğrenebilirim, 5 saat sonra da. Fakat aklınızda şüphe kalmasın, atacağım. Kulaklık da şu an elimde değil, elime ulaştığında onun da ayrı olarak bir incelemesini yapacağım.

Hayırlı olsun. Ben de MSI B150 Gaming M3 yerine B150 Bazooka tercih ediyorum. Pek bir fark yok sanırım.
Benim de tam bir bilgim yok bu konuda fakat bir konuıda B150M Bazooka ile B150 Gamign M3 arasında ciddi farklar olduğunu yazmışlardı. Benim bildiğim kadarıyla ses yongasında farklar var. Ayrıca Bazooka'da 1 adet PCI-E x16 slotu varken B150 Gaming M3'te 2 tane. Bir de daha iyi bi' ethernet yongası eklemişlerdir diye düşünüyorum. Ayrıca dikkatiniz şuraya çekmek istiyorum; B150M Bazooka, B150 Gaming M3, dikkatli baktığınızda Bazooka B150 yongasının M serisini kullanıyor yani bu şu demek: Daha düşük bileşen kalitesi, daha düşük ses yongası. Ben de i5 6600 alıp B150M Bazooka alabilirdim fakat Gaming M3'ün hep görünüşü, hem özellikleri olsun daha cazip geldi. Tabii ki Bazooka'da dayanıklı bileşenler kullanıyor fakat Gaming M3 ile aynı segmentte değil. Biri giriş seviyesi biri orta seviye. Umarım iyi açıklayabilmişimdir.

Öncelikle hayırlı olsun. Windows 10'u nerden kurduğunuzu öğrenebilir miyim ve eğer korsansa ne gibi etkileri var? Ayrıca senin klavye ve fare yerine Bloody B2100 önerebilir misin?

Öncelikle hayırlı olsun. Windows 10'u nerden kurduğunuzu öğrenebilir miyim ve eğer korsansa ne gibi etkileri var? Ayrıca senin klavye ve fare yerine Bloody B2100 önerebilir misin?
Teşekkür ederim. Korsan kurmadım. Evde bulunan bir Asus laptopum vardı. Ona ''MediaCreationTool'' indirdim. Direk Google'a yazarak bulabilirsiniz, korsan bir yazılım değil tamamen Windows ürünü. Daha sonra uygulamayı açıp ''Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur'' seçeneğini seçip ''Flaş belleğe aktar'' gibi bir seçenek vardı onu seçtim, gerisini yazılım halletti zaten indirdi ve flaşa attı. Daha sonra takıp kurulum yaptım. Windows Key almayı düşünüyorum yakında. Şu anlık yok. Klavye mouse yerine şöyle ise önerebilirim; o klavyede silikon tuşlardan başka - WASD için - tuş seçeneği yok. Ve klavye sürekli rengarenk. Program ile tek renk yapılamıyor. Öte yandan mekanik hissiyatlı mı o klavye bilmiyorum. B120 hem mekanik hissiyatlı hem de sesi çok güzel çıkıyor. Klavye ile beraber gelen mouse ise Bloody A9. Oldukça güzel bir mouse onun rengi de sürekli değişiyordu sanırım veya o programla belki ayarlanabilir bilmiyorum tam. Makrosu da olmayabilir onun, biraz araştırın. Ben bu özelliklerden dolayı bu ikiliyi seçtim. Gerisi size kalmış bir şey. Bu arada klavyenin inceleme yazısını neredeyse bitirmiştim ki yanlışlıkla Google'ı kapattım ve tüm yazı silindi. Biraz gecikecek anlaşılan inceleme. Bunun için özür diliyorum. :cry::cry:

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı