Alındı: Logitech G502 Proteus Spectrum

Merhabalar,

G402'den G502'ye geçmiş bulunmaktayım. Ancak maalesef ki ürünü beğenmedim ve değiştireceğim. Fotoğraflarla başlayalım. Normal bir kutu. Küçük.

1.jpg

Arka tarafında ise faremiz ve aydınlatma ile ilgili bir takım bilgiler görüyoruz.

2.jpg

Kutu içeriğimiz de gayet sade. Tasarım olarak da G402'den hatırlıyoruz zaten.

3.jpg

Korumayı ve kabloyu dışarı çıkardık. Örgülü kablo ve parazit önleyici iki güzel özellik olmuş.

4.jpg

Faremizin altında ise bir adet kutu mevcut.

5.jpg

Bu kutuda ise faremizin altına yerleştirebileceğimiz ağırlıklar bulunuyor. Her biri 3.6 gr.

6.jpg

USB 2.0 bağlantı noktamızı görüyoruz. Basit bir tasarım. Örgülü kablo ve parazit önleyiciyi yakından görüyoruz.

7.jpg

Cihazın alt kısmı ise mıknatıslı bir yapıya sahip. Çıkarıp ağırlıkların ekleneceği bölüme ulaşıyoruz.

8.jpg

Cihazımız çalışıyor:

9.jpg

RGB aydınlatma:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Artılar ve eksilerle başlayalım. Bundan önce G402 kullandığımdan ötürü onunla karşılaştırabilirim. Artılar:
  • En önemli artısı örgülü yapı. G402'de böyle bir kablo yapısı mevcut değildi.
  • Çok fazla makro tuşu. Öyle ki mouse topunu sağa ve sola oynatarak 2 tuş daha sahibi oluyoruz. Ana tuşlar dışında toplamda 8 adet tuş bulunmakta. Tüm tuşları sayarsak da 11 tuş ayarlanabilir.
  • Farenin kendi hafızası bulunuyor. Makro veya DPI ayarlarını bir kez yaptıktan sonra hangi bilgisayara takarsanız aynı şekilde kullanmaya devam edebiliyorsunuz.
  • Sol kısımdaki tuşların rahatlığı. G402'dekine göre daha rahat bir kullanıma sahip bu tuşlar. Herhangi bir şekilde rahatsız etmiyor. G402'de de rahatsız etmiyordu ancak G402'de sivri bir yapıya sahipti bu tuşlar. 502'de ise daha oval ve rahat.
  • Sol tık eğimi dışa değil de içe doğru. Parmak tam olarak oturuyor.
Gelelim eksilere ki beni fareden soğutan eksiler:
  • MOUSE TOPU! Gördüğüm en berbat mouse topu. Ekstra birkaç gereksiz özellik için güzelim fareyi mahvetmişler. Bir kilide sahip olan bu top sürekli ve çok hızlı olarak dönebiliyor veya kilit açıkken normal tık-tık şeklinde atarak dönebiliyor. Ancak kilit kapalıyken çok hassas ve bu şekilde kullanılamıyor. Bununla birlikte kilidi açınca da sert bir yapıya sahip oluyor. Bu mouse topu hiç işlevsel değil arkadaşlar. Hayır ne gerek vardı ki? G402'nin topunu mumla arıyorum şu an. Keşke satmasaydım!
  • Ergonomi: Kişiden kişiye göre değişse de G402 yapı olarak daha uygundu benim için.
  • RGB aydınlatma o kadar da iyi değil. Ufak bir G logosu var ve bunun üstünde yanıp sönüyor. RGB'si için alıyorsanız pek mantıklı bir seçim değil ancak zaten fare seçerken önemli olan ergonomidir.
Ürün bu şekilde. Sorularınız varsa yanıtlayabilirim. Mouse topu bu şekilde olmasa çok daha iyi bir fare olabilirdi. Lakin mouse topu benim için çok büyük bir dezavantaj. Rahat değil.

Bununla birlikte benim ürünümde bir arıza var sanırım. Ürünü normal bir şekilde kullanırken sağa sola götürünce bile mouse topu kenarlara çarpıyor ve hissediliyor. Desteğe başvurdum, yanıtlar hakkında bilgilendirmeye devam edeceğim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Daha uzun süredir kullandığım için ekleme yapayım. Farenin topu sert konumdayken ilk 1-2 hafta aşırı sert ancak daha sonra yumuşuyor. RGB kısmına eksi demişsiniz ancak G logosu olabilecek en mantıklı yerde, diğer firmalar avuç altında kalan kısma logosunu koyuyor dolayısıyla kullanım sırasında elin altında gözükmüyor, G502'de baş parmak ile işaret parmağı arasında kullanım sırasında dahi hoş gözüken bir aydınlatmaya sahip.

1.5 yıldır RGB olmayan önceki model G502 Proteus Core modelini kullanıyorum. Bunun mouse tekerine öyle alışmışım ki diğer mouse tekerleri garip geliyor. Alışırsan aslında o tekere başkasına bakmazsın çünkü kaya gibi sağlam kolay kolay bozulacak gibi durmuyor. Bu zamana kadar hafif mouse kullandığımdan paket içerisinde gelen ağırlıkları hiç kullanmadığım halde baya ağır bana göre tek eksisi budur. Biraz daha hafif olabilirdi.

Merhabalar.
Bu fareyi 05.08.2015 (doğum günümden bir gün önce kendime hediye) tarihinde almıştım ve halen aktif olarak kullanmaktayım.

2800-3400 DPI arası mausun kendi 3 profilini kullanmaktayım. Profiller arası geçiş kolaylığı ve mausun kendi hafızası sayesinde logitech yazılımı olmadan da her taktığım PC'de aynı şekilde kullanıyorum.

Genel olarak : Elim orta büyüklükten az küçük, hatta bir erkeğe göre çok kibar olan bir el :) buna rağmen mause tam elime oturuyor ve 8-10 saatlik oyun günlerimde bile beni yormuyor, bileğimi üzmüyor. Atanabilir tuş özelliklerini sadece oyunlarda değil üniversite öğrencisi olduğum için MS OFFICE programlarında da kullanıyorum. Hız ve pratiklik sağlıyor. Pubg, Lol ve (az da olsa) CS GO oynamaktaıym.
LOL'de oynadığım role göre mause profillerinde tanımladığım DPI ayarlarını kullanıp DPI'ı arttırıp azaltabiliyorum bu muazzam bir kolaylık sağlıyor oyun içerisinde. RGB özelliğini pek umursayan bir insan değilim zaten bilgisayar başında sadece ben görüyorum ve ışık kapalıyken monitörüme bakıp sadece oyuna odaklanıyorum :)

Tuş yapılarına gelecek olursak, sağ baş parmağımda mausun sol tarafında kal 3 tuşu atama yaparak çok rahat bir şekilde kullanabiliyorum. Mausun sol kliğinin yanındaki 2 tuş DPI arttırma ve azaltmama yardımcı oluyor, sitede gezerken ya da COPY PASTE ödevleri yaparken ya da oyunların içerisinde buradan DPI'ı ayarlayabiliyorum. Genel olarak benim için muazzam rahatlıkta. (razer deatheader mause ile kıyasladığımda)

Yukarıdaki arkadaşların bahsetmiş olduğu fare topu olayına gelecek olursak tamamen kişiden kişiye değişen bir olay. Şöyle söyleyeyim kilitli haline uzun süredir kullanımdan dolayı alışıyor ve başka mause kullanırken zorlanıyorsunuz. MS OFFICE programlarında topun kilidinin açılması mu az zam bir artı.

Eksi yön olarak benim için sadece kablosu uzun ve örgü kablomun 2cm lik bi söküğü oluşması dışında bi eksi durum söz konusu olmadı.

Alacak arkadaşlar muhakkak denemeli, ağırlığı boyutu kesinlikle el yapınıza uygun değilse almamalısınız. Bir çok markanın bu fiyata ya da +-100TL fiyat aralığında mauseları mevcut onlara yönelebilirsiniz.

Şimdilik tek korkum bahsedilen tıklama ömürlerinin dolması ve bu tıklama ömrü dolunca ne yapacağımı önerebilecek bir arkadaş bulamamak ..

Son düzenleyen: Moderatör:
Oldukça kullanışlı bir fare şahsen. 1 yıldır kullanıyorum ve tekerlek işime yarıyor internette iken. Fazla makro tuşu olması da CS:GO'da flash, smoke, yanıcı gibi bombaları ayarlayarak kolayca erişmenizi sağlıyor. Açıkçası FPS için biraz ağır fakat bir süre sonra alışılıyor.

Olumlu özellik olarak "En önemli artısı örgülü yapı. G402'de böyle bir kablo yapısı mevcut değildi." demişsiniz, G402'de örgülü olmayan kabloda aşınma gibi herhangi bir sorun olmuş muydu? Örgüsüz kablo özellikle düşük DPI ayarlarında fareyi daha rahat kontrol edebilmeyi sağlıyor. Eğer aşınma olmadıysa örgülü kablo bence olumsuz bir özellik.

Olumlu özellik olarak "En önemli artısı örgülü yapı. G402'de böyle bir kablo yapısı mevcut değildi." demişsiniz, G402'de örgülü olmayan kabloda aşınma gibi herhangi bir sorun olmuş muydu? Örgüsüz kablo özellikle düşük DPI ayarlarında fareyi daha rahat kontrol edebilmeyi sağlıyor. Eğer aşınma olmadıysa örgülü kablo bence olumsuz bir özellik.
Eskiden G402 kullanıyordum, Şu an ise örgü kablolu Glaive RGB.

Örgü kablo düşük hızlarda - bir özellik.

Geri
Yukarı