[Alındı] MSI GTX 1080Ti Gaming X TRIO

Ekran kartını Eksen Bilgisayar Mecidiyeköy mağazasından aldım.
Ürünü gitmeden önce mağazayı aradım ve gelip alacağımı bildirdim başkasına satılmasın diye. Ürün üzerine bilgilerim geçildi ve nakit ödeme ile alındı.
Satış fiyatı 5.143,63 TL.
Nakit ödeme yapacağım için fiyatı 5.090,00TL olacağını söyledi yetkili kişi. Ben de biraz daha indirim yapabilme durumunuz var mı demem üzerine fiyatı 5.000,00TL yaptılar sağ olsunlar.

Şimdi ekran kartı inceleme durumuna gelirsek.

Öncelikle coil whine üzerine bahsetmek istiyorum. Almış olduğum MSI GTX1080Ti Gaming X Trio model ekran kartı normal kullanımda biraz vızıldama mevcut. Ancak rahatsız etmiyor. GTA V üzerinde test etme şansım oldu şu anlık. Yan panel açık ve masanın üstündeyken GTA V en yüksek ayarlarda vızıldama duyulacak kadar artıyor ama rahatsız etmiyor.
Ekran kartının vızıldama sebebi evimizde dengesiz akım olma ihtimali üzerine güç kaynağı akımı düzeltemiyor olması olabilir. Şu anda kullandığım güç kaynağı Xigmatek Talon kasa ile gelen Black Edition Vector 80 Plus 750W. ONLİNE UPS almayı planlıyorum akım dengesizliği olma ihtimalini düşünerek.

Boyutuna gelirsek kardeşi olan Gaming X'den çok büyük. Üç fanlı modellere göre biraz daha kalıplı duruyor. Uzunluk ise üç fanlı modelleri göre 1-2 cm daha uzun gibi. Ekran kartı kasama sığmadığı için ön orta kısımdaki harddisk yuvasını çıkartmam gerekti.

2K ve 4K monitörüm yok. Monitör param eksik olduğundan şu an alamıyorum. Almak istediğim monitör modeli Asus PG279Q. Bu sebeple 1080p TV üzerinde kullanıyorum şu anda.

1080p TV panel için GTA V en yüksek ayarlarda 90 ile 130 FPS arası oynuyor.
1080p TV panal için Warframe en yüksek ayarlarda 120 ile 400 FPS arası oynuyor.
Yorumlara yazan olacaktır FPS değerleri düşük diye. TV panel oluşundan kaynaklı performans kaybı zaten olur.

Sıcaklık durumu ise boş durumda 35-40 derece arası değişiyor. 1080p TV panelde GTA V de en yüksek ayarda 65 dereceyi geçmedi. 2K için bence sıcaklık en fazla 70 derece olacaktır. 4K için ise 75 80 arası olacaktır en yüksek ayarlarda.

Warframe oyununda ise sıcaklık 56 dereceyi geçmedi. 2K da 65 derece 4K da 70 derece civarı olacaktır.

20180312_124708.jpg
20180312_125224.jpg
20180312_125339.jpg
20180312_125732.jpg
20180312_125754.jpg
20180312_125840.jpg
20180312_140911.jpg
20180312_151101.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun bol FPS'ler. Eğer kullanmıyorsanız akım korumalı priz kullanın. Dengesiz akımdan kaynaklanan bir sorun varsa çözecektir. Buzdolabımdan gelen vızıldama sesini akım korumalı priz ile gidermiştim.

Güzel bir gelişme durumu var arkadaşlar. Ekran kartı normal çalışma durumunda rahatsız etmiyecek kadar cızırtı olduğunu söylemiştim. Bu cızırtı ekran kartından değil Hdd yapıyormuş. Ancak ekran kartı örmek olarak Gta V 1080p en yüksek ayarlarda rahatsız etmiyecek kadar cızırtı oluşuyor. 2k veya 4k monitör sonrası cızırtı belki hiç olmayabilir. Bence ekran kartı performanslı olarak çalışmadığından kaynaklı yük binmesi sonucu cızırtı oluşuyor olabilir. Akım korumalı priz akım düzeltmesi yapmıyor bildiğim kadarıyla. Amacı bir anda oluşan yüksek akımı kesmek olduğumu biliyorum. Online ups ve akım korumalı priz ile önlem almakta fayda var. Bu ay içerisinde ikisini alıcam. Son olarak psu beni korkutuyordu. Ancak dün dikkatli bir şekilde psu inceledim. Coil whine yok ve sağlıklı şekilde çalışıyor. Bilgisayarımda kendi kendine kapanma, mavi ekran hatası, yazılım veya donanım kaynaklı çökme olmuyor.

Cızırtı konusu açılmışken benim ekran kartından da ses geliyor. Cızırtı gibi değil de sanki akım akıyormuş gibi bir ses. Madencilik yaptığım zamanlar fark ettim bunu overclock yaptığım için oluyor sanıyordum. Ekran kartına yüklenen bir oyun açtığım zaman da aynı ses oluyormuş. Kasa kapağını açtığım zaman fark ettim. Şimdi bu parazitlenme gibi olan ses sıkıntılı bir şey midir yoksa olağan mı? Akım koruyucu priz kullanıyorum.

Bu arada kartın hayırlı uğurlu olsun. Bol FPS'li günler :sentinel:

Coil whine neden olur konusunu recep baltaş bir video ile cevaplamış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben Asus Rog Strix GTX 1070 Ti Advanced Edition modelinde üç kez coil whine sorunu yaşadım.
Asus servisi bu üç kez cihaz değişimi veya para iadesi sonucu çıkarttı.
Ekran kartınız yük altında rahatsız etmeyecek kadar titreme varsa normal.
Benim ekran kartım üzerinden örnek olarak yük altında anca kulağımı ekran kartına çok yakınlaştırma üzerine çok az titreşim duyuyorum.

Ekran kartın da duyduğun akım sesini sarmal bobin yapıyor.
Ekran kartın 1080 ama işlemcin G4600 oluşu beni düşündürüyor. Yanlış bilgilendirme olabilir belki ama dar boğaz sonucu ekran kartına gelen akım dengesiz olabilir. Bundan kaynaklı bobin titreşim yapıyordur.

Coil whine neden olur konusunu recep baltaş bir video ile cevaplamış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben Asus Rog Strix GTX 1070 Ti Advanced Edition modelinde üç kez coil whine sorunu yaşadım.
Asus servisi bu üç kez cihaz değişimi veya para iadesi sonucu çıkarttı.
Ekran kartınız yük altında rahatsız etmeyecek kadar titreme varsa normal.
Benim ekran kartım üzerinden örnek olarak yük altında anca kulağımı ekran kartına çok yakınlaştırma üzerine çok az titreşim duyuyorum.

Ekran kartın da duyduğun akım sesini sarmal bobin yapıyor.
Ekran kartın 1080 ama işlemcin G4600 oluşu beni düşündürüyor. Yanlış bilgilendirme olabilir belki ama dar boğaz sonucu ekran kartına gelen akım dengesiz olabilir. Bundan kaynaklı bobin titreşim yapıyordur.
6700k varken de aynı sesi duyuyordum. Geçen akım ile ilgili olduğunu düşünüyordum başlarda. Ekran kartının TDP değeri arttığında bu ses çıkıyor. Normalde fanlardan ya da bobinlerden ses duymuyorum. Zaten bu ses sürekli devam eden bir şey değil. Örneğin bir oyun açıyorum GTA 5 ya da PUBG gibi bir oyun olsun diyelim. İlk yüklenme kısmında oyun yüklenirken ekran kartından geçen akımın titremesi mi bobinden geçen akım mı bilemiyorum "Sssssszzz ssssssz" diye 10-15 saniye bir ses geliyor daha sonra ses kesiliyor. Dediğiniz gibi yük altında bir süre çıkan bir ses olabilir.

Trio daha serin fakat diğerinden biraz daha sesli çalışır. Saat hızları ikisinin de aynı olduğundan performansı da hemen hemen aynı sayılır.
Trionun Gaming X ile aynı derecelerde çalışması için Trionun fanlarının sayısal olarak fazla olmasının avantajı ile daha düşük devirde çalışması yeterli olacaktır, bana 3 fanlı olanın daha sessiz çalışması daha mantıklı geliyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı