[Alındı] Phanteks Eclipse P400

Selamlar.

Ryzen toplama yolunda işlemci den önce aldığım parça olan kasaya @FantastikTürk ün isteği üzerine kısa bir bakış atayım dedim. :)
Kasayı nanokatalog üzerinden kargo dahil 335 TL ye aldım. S340 ve 270R arasından bunu seçtim.
İlk olarak malzeme hissiyatı hoşuma gitti. İlk aldığım kasadan olsa gerek dokundukça dokundum her yerine.
Sağlam çelik bir malzemesi var. Yani öyle şuradan tuttum elimde kaldı dedirtmez gibi.

Ön panel çok rahat sökülebiliyor. Montaj açısından kolaylık sağlayacaktır. Kablolama için kendinden kelepçeli gelmesi güzel. Kablo geçirme deliklerinde plastik kauçuklar mevcut. 270R da bunlar yoktu mesela.
HDD bölümleri kızaklı sistem montajı vidasız şekilde gerçekleşebiliyor. SSD kısmında vidalamak şart ama sonrasında kaydırmalı şekilde kasaya takılıyor.

Fan desteği olarak ön tarafta 3 adet 12 cm ya da 2 adet 14 cm fan takılabiliyor. Üst tarafa ise 2 adet 12 cm yada 14 cm takılabiliyor. Arka ise standart 1 adet 12 cm.
Üzerinde iki adet fanla geliyor. Biri arkada, diğeri ön tarafta. Girişleri 3 pin şeklinde yapılmış.
Filtrelerde ise kasanın üstünde mıknatıslı yapıda geliyor. Diğer filtre ise güç kaynağı için altta ve kızaklı şekilde. Diğer iki filtre ise ön panel sökülünce ortaya çıkıyor ve küçük ama etkili gibiler. Kasanın önünde fazla hava girişi olmadığı için olsa gerek.

Üst taraf sağ kısımda 2 adet USB 3.0, kulaklık ve mikrofon girişi mevcut. Güç butonu ise ortaya konumlandırılmış.
Gözükmeyen 2 buton daha var. Bunlar ön panel hava alma kısmının hemen üstüne denk geliyor. Kasanın üstüne hangi düğme ne için simgelerle belirtilmiş zaten. Soldaki Kasanın altında bulunan RGB Led için yapılmış. Diğeri ise reset tuşu. Yan kapak ise yeterli büyüklükte pencereli şekilde yapılmış.

Kasanın içine gelecek olursak gayet geniş alan var. 39.5 cm ekran kartı desteği var. İşlemci soğutucu olarak ise 16 cm'ye kadar destek var. Güç kaynağı bölümü ise gizli şekilde yapılmış.

Elimden geldiğince kasayı gözlemledim. İnşallah önümüzdeki ay Ryzen 5 bir sistem olacak içinde.
Kasayı neden önce aldın diye soracak olursanız bende bilmiyorum önce güç kaynağı ve kasa nasip oldu. :D

Resim ekleyemiyorum bir sıkıntı var galiba.

Son düzenleme:
1200 Fan devri akasa viper 1900 Fan devri var. Akasa viper 4 pin bu renkli olan 3 pin. Bunun hızını ayarlayabilir miyiz?

Akasa viper soğutucum da takılı kullanıyorum. Daha 1900 devir hızına hiç ihtiyaç duymadı en fazla 1400 çıktığını gördüm o da overclock ile stabilite testine soktuğum için oldu. Yeni çıkan anakartlar 3 pinli fanların devir hızını düşürüp yükseltebiliyor. Zaten fan kontrolcülere eskisi kadar ihtiyacın kalmaması sırf bu yüzdendir.

Akasa viper soğutucum da takılı kullanıyorum. Daha 1900 devir hızına hiç ihtiyaç duymadı en fazla 1400 çıktığını gördüm o da stabilite testine soktuğum için oldu. Yeni çıkan anakartlar 3 pinli fanların devir hızını düşürüp yükseltebiliyor. Zaten fan kontrolcülere eskisi kadar ihtiyacın kalmaması sırf bu yüzdendir.

Asus asus all suite 3 programını kullanıyorum. Fanları ayarlamak için. 30 derecede %40 - 40 derecede %70 - 50 derecede %100 çalışıyor ama şuan fanlarım en fazla 45 dereceyi gördü oda yaz sıcağı yüzünden kışın yük altımda işlemci 30 ve 40 derecede geziniyordu. Birde artık kasa almak vakti geldi. Bu kasayı aralık ayının son haftasında almıştım.

Baya zaman oldu kurmadın mı daha?
Yok dostum para yetişmeyince 1 ay uzadı ve birazda ben kendim kaşındım. :D
Ryzen 1500X alacaktım 1600 aldım.
B350 PC Mate alacaktım B350 Gaming Pro Carbon aldım.
Kasa zaten belli. Depolamada ise SSD ve HDD mevcut zaten. Ekran kartı R7 240 var. Kullandığım monitör VX2457 MHD Freesync olunca RX 580 düşünüyorum ama madencilikten stok sorunu var. Zaten ekran kartını en sona bıraktım belki Vega bile alabilirim bilmiyorum ama Freesync kullanmak istiyorum.
Geriye sadece RAM kaldı onuda temmuz ilk yada ikinci haftası alacağım. Bu şekilde çalışır hale gelecek geriye sadece ekran kartı kalıyor. Yani uzun lafın kısası biraz daha iyisi olsun derken süreyi uzatmış oldum. :D Birde ilk defa kendi paramla bilgisayar alıyorum.

Yok dostum para yetişmeyince 1 ay uzadı ve birazda ben kendim kaşındım. :D
Ryzen 1500X alacaktım 1600 aldım.
B350 PC Mate alacaktım B350 Gaming Pro Carbon aldım.
Kasa zaten belli. Depolamada ise SSD ve HDD mevcut zaten. Ekran kartı R7 240 var. Kullandığım monitör VX2457 MHD Freesync olunca RX 580 düşünüyorum ama madencilikten stok sorunu var. Zaten ekran kartını en sona bıraktım belki Vega bile alabilirim bilmiyorum ama Freesync kullanmak istiyorum.
Geriye sadece RAM kaldı onuda temmuz ilk yada ikinci haftası alacağım. Bu şekilde çalışır hale gelecek geriye sadece ekran kartı kalıyor. Yani uzun lafın kısası biraz daha iyisi olsun derken süreyi uzatmış oldum. :D Birde ilk defa kendi paramla bilgisayar alıyorum.

Ben her gün bir parçayı montajladım. RAM en son kasaya taktım. Yine toplanabilir hem sıkıntısız toplama oluyor. Bence yavaştan montajını yap. RAM ve ekran kartı saten sonra takılan bileşenler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı