Phanteks Eclipse P400S İncelemesi

Bu konu içerisinde sizlere kullanmakta olduğum Phanteks Eclipse P400S model kasa hakkındaki görüş ve deneyimlerimi aktaracağım.

Genel Özellikleri

Kasa yapı olarak midtower boyutlarında. Derinliği 47 cm, yüksekliği 47 cm ve genişliği 21 cm boyutlarında. Midtower bir kasa olmasına rağmen ön panelde optik sürücü yuvaları bulunmadığı için oldukça geniş bir iç hacme sahip. Ben 15 cm yüksekliğindeki kule tipi bir soğutucuyu rahatlıkla içine yerleştirebildim. Yine 35 cm uzunluğundaki bir ekran kartını da problemsiz bir şekilde bu kasaya takabilirsiniz.

gnl1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

Genel olarak sağlam malzeme kullanılmış. Sac kalınlığı gayet iyi. Arka kapağı defalarca takıp çıkarmama rağmen dişlerde herhangi bir yamulma ve ya boya dökülmesi olmadı. Kasanın üst kısmında 2 adet USB 3.0 portu, kulaklık ve mikrofon jack girişleri, RGB led ve fan kontrol tuşları ve reset tuşu yer alıyor. Kasada dahili fan ve led kontrolcü bulunuyor. Fan kontrolcü ile bağlı olan fanları 3 ayrı hızda çalıştırabilirken, RGB kontrolcü ile de kasadaki RGB ledleri 10 farklı renk ile aydınlatabiliyorsunuz. Ön tarafa 3 adet 120 mm ya da 2 adet 140 mm'lik fan takabiliyorsunuz. Üst kısıma ise yine 2 adet 120 mm veya 2 adet 140 mm boyutlarında fan takabiliyorsunuz. Arkada ise 1 adet 120 mm fan takılabilen bir egzoz çıkışı mevcut.

5.jpg gl6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg

Kablolama & SSD-HDD Yatakları

P400s'te gayet geniş bir kablo saklama alanı ve kablolama işini kolaylaştıracak aksesuarlar mevcut. Ben beyaz renkli sleeved kablo kullanmama rağmen bütün kabloları güzelce saklayabildim. Özellikle kabloları bir arada tutabilmek için konulan 3 adet cırt cırt kablo bağı güzel düşünülmüş bir ayrıntı. Bu kasada ikişer adet 2.5 ve 3.5 inch sürücü yuvalarına yer verilmiş. 2.5 inch sürücü yuvaları anakartın hemen arkasına denk gelirken 3.5 inch sürücü yuvaları ise PSU kablo saklama bölmesinin içerisine yerleştirilmiş. 2.5 inchlik sürücünüzü vidalayarak montajlayabiliyorsunuz. 3.5 inchlik bir sabit diskiniz varsa bunu kasada bulunan yataklara kolayca yerleştirerek kasanıza montajlayabilirsiniz. Ben bu yatakları ekstra kablo alanı için kasanın içerisinden çıkardım.

13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg

Aksesuarlar & İnce Ayrıntılar

P400S, yanında bolca aksesuarla birlikte geliyor. Aksesuar kutusu içerisinden üst kapak toz filtreleri, RGB led şerit, bolca vida ve daha da sağlam kablolama yapabilmek için ekstra kablo cırt cırtları çıkıyor. Üst tarafa fan takmak istediğinizde beyaz kapakları kaldırıp yerine mıknatıslı toz filtrelerini kolayca yerleştirebiliyorsunuz. Kutu içerisinden çıkan RGB şerit, RGB kontrolcüye ya da anakartınız destekliyorsa anakart üzerindeki jled kontrolcülerine takılarak kullanılabiliyor. Mıknatıslı yapısıyla kasada istediğiniz yere yerleştirebiliyorsunuz. Arka kapak üzerinde bulunan vidalar yerinden çıkmıyor. Bu sayede belki de en çok takıp çıkardığımız vidaları kaybetmek gibi bir derdimiz kalmıyor. Ekran kartını taktığımız slot ızgaraları kırılarak değil de vidaları sökülerek yerinden çıkarılıyor. Bunları istediğimizde tekrar yerine takabiliyoruz. PSU fanının altında bir toz filtresi bulunuyor Gerektiğinde çıkarıp temizleyebiliyorsunuz.

17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg asd.jpg

Sonuç:

Phanteks P400S, parasına göre alınabilecek en iyi kasalardan. Şu an 370 TL gibi bir fiyata sahip. Bana indirim kuponu ile birlikte 320 TL'ye geldi. Olumlu noktalarını zaten yukarıda bolca anlattım. Bu kadar artının yanında eksi noktaları da var mı? Tabi ki az da olsa benim gözümde eksi yanları var.

- Kasanın kendi fanları gürültülü çalışıyor. Özellikle son kademeye aldığınızda rahatsız edici bir seviyeye çıkıyor.

- Üst kısım, soğutma radyatörü için pek de uygun değil. Anakart ile arasındaki boşluk çok dar. Buraya ancak fan takılabilir. Radyatör takmak için ön tarafı tercih etmeniz gerekiyor.

Sonuç olarak kasamdan çok memnunum. NZXT S340 ile bu kasa arasında kalmıştım. Tercihimi P400S'ten yana kullandım. Pişman da olmadım. Aklınızda bu bütçelerde bir kasa almak varsa P400S'i çekinmeden tercih edebilirsiniz. Umarım bu inceleme ile aklında soru işareti olan arkadaşlara yardımcı olmuşumdur.

logo.jpg iç.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Asrock Taichi X370 anakart kullanıyorum ben de. Overclock yapmadım hiç. Bu kasa+soğutucu ikilisini birlikte kullanan çokça kişi gördüm. Büyük bir kısmı da soğuk havayı önden alıp radyatörün üzerinden geçirecek şekilde yapmış montajı. Bir sıkıntı yaşadıklarını görmedim. Tabi burada radyatörün içerisindeki sıvı sıcaklığı da önemli. Şu an baktığımda radyatörün sıvı sıcaklığı 27 derecede. Overclock yapıldığında bu sıcaklık artacağından kasa içi sıcaklıklarda da buna bağlı olarak bir değişim olabilir. Sonuçta 5.0 GHZ gibi ciddi değerlerden bahsediyorsunuz. Onu da deneyerek görebilirsiniz ancak.
Aynen bende araştırdım çoğu kişi hava akışını aynı şekilde sağlamış. Overclock konusuna gelirsek anakart kendisi hazır 4.7GHz profil oluşturmuş. 5.0 ve 4.7GHz arasında ise %6 performans farkı oluyormuş. O yüzden 4.7GHz de kullanmayı planlıyorum.

Öncelikle merhaba aynı kasayı bende kullanıyorum sistemim şu şekilde;
Ryzen 1600 işlemci
Evga GTX 1080 SC
Sorunum kasayla mı ilgili bilmiyorum ama. 4k full grafikte ekran kartım aşırı ısınıyor ve 80 derecelere çıkıyor. Sistem boştayken hatta bilgisayarı ilk açtığım andan itibaren 45-50 derecelerde. Haliyle fanlar da sürekli aşırı sesli çalışıyor.
Kasa içerisindeki hava sirkülasyonu mu sağlayamıyorum acaba. Eğer isterseniz detaylı fotoğrafları atabilirim.
Ayrıca kasanın fan kontrolcüsünü ve rgb ledleri monte edemedim.
Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler

Merhaba hocam. 4k full grafikte 1080'i tam yükte çalıştırmış olursunuz ve bence tam yükte çalışan 1080 için hele hele yaz mevsiminde 80 derecelik sıcaklık normal. Tabi 80 derecelerden kastınız 87-88 dereceler ise orada bir sıkıntı vardır. Ben de 1060 kullanıyorum ve boşta 42-43 derece, tam yük altında yer yer 72-74 dereceleri görüyor. Ben sadece hava sirkülasyonu için 5 adet fan kullanıyorum. Siz kasanın geldiği gibi 2 adet fan kullanıyorsanız sayısını arttırmanızı öneririm. Özellikle içeriye hava çekmek için ön taraftaki tek fan yeterli gelmiyor. Onu söküp daha kaliteli iki fan takabilirsiniz.

RGB ve fan kontrolcüleri zaten kasaya monteli halde geliyor. Onları nasıl monte edemediniz orasını anlamadım.

Merhaba hocam. 4k full grafikte 1080'i tam yükte çalıştırmış olursunuz ve bence tam yükte çalışan 1080 için hele hele yaz mevsiminde 80 derecelik sıcaklık normal. Tabi 80 derecelerden kastınız 87-88 dereceler ise orada bir sıkıntı vardır. Ben de 1060 kullanıyorum ve boşta 42-43 derece, tam yük altında yer yer 72-74 dereceleri görüyor. Ben sadece hava sirkülasyonu için 5 adet fan kullanıyorum. Siz kasanın geldiği gibi 2 adet fan kullanıyorsanız sayısını arttırmanızı öneririm. Özellikle içeriye hava çekmek için ön taraftaki tek fan yeterli gelmiyor. Onu söküp daha kaliteli iki fan takabilirsiniz.

RGB ve fan kontrolcüleri zaten kasaya monteli halde geliyor. Onları nasıl monte edemediniz orasını anlamadım.
Hocam öncelikle teşekkürler cevap için. Gerçekten bende 2 fanın yeterli olmadığını düşünüyorum, ayrıca çok basık bir ortamda şuan kasam. Önerebileceğiniz fanlar var mıdır sessiz çalışan?
RGB ve fan kontrolcüsünü kasayı yapan arkadaş kablolamasını yapamadı, detaylı anlatabilirseniz sevinirim.
Eve gidince fotoğrafları da yollayacağım kasa içinden

Hocam benim önereceğim fanların tanesi 100-120 lira civarı. Siz bütçe belirtirseniz ona göre bir şeyler önermeye çalışırım.

Kontrolcülerin fotoğraflarını çektim fakat telefonumun kamerası berbat olduğu için ne olduğunu anlamakta zorlanabilirsiniz. Şöyle bırakıyorum fotoğrafları:

Screenshot_9.png

Bunlar fan kontrolcüsünden çıkan konnektörler. Sıralı bir şekilde 3 ve ya 4 adet 3 pinli konnektör mevcut. Kasa üzerinden kontrol etmek istediğiniz fanları buraya takacaksınız. Kasanın arka tarafında, kablo kanallarının bulunduğu kısma yakın olur.

Screenshot_8.png

Bu da şerit LED kontrolcüsü. Üzerindeki stickerda " Use this connector with Phanteks LED strips only" gibi bir şeyler yazıyordu. Normalde kasanın iç tarafında, sağ üst kısımda olur. Ben oraya radyatör taktığım için arka tarafa aldım.

Hocam benim önereceğim fanların tanesi 100-120 lira civarı. Siz bütçe belirtirseniz ona göre bir şeyler önermeye çalışırım.

Kontrolcülerin fotoğraflarını çektim fakat telefonumun kamerası berbat olduğu için ne olduğunu anlamakta zorlanabilirsiniz. Şöyle bırakıyorum fotoğrafları:

Eki Görüntüle 326389

Bunlar fan kontrolcüsünden çıkan konnektörler. Sıralı bir şekilde 3 ve ya 4 adet 3 pinli konnektör mevcut. Kasa üzerinden kontrol etmek istediğiniz fanları buraya takacaksınız. Kasanın arka tarafında, kablo kanallarının bulunduğu kısma yakın olur.

Eki Görüntüle 326392

Bu da şerit LED kontrolcüsü. Üzerindeki stickerda " Use this connector with Phanteks LED strips only" gibi bir şeyler yazıyordu. Normalde kasanın iç tarafında, sağ üst kısımda olur. Ben oraya radyatör taktığım için arka tarafa aldım.
Hocam bütce sorunum yok şuan. Tek istediğim sessiz çalışması. Kasadan çıkanları biliyorsunuz ki çok fazla gürültü yapıyor.

Bu konnektörleri kasada nereye takacağını anlamamıştı yapan arkadaş. Şimdi bende kontrol edeceğim umarım yapabilirim.

Eki Görüntüle 326389

Eki Görüntüle 326392

Hızlı Resim - Image
Ledi dediğiniz girişe taktım fakat fotoğraftaki diğer ucunu nereye takacağım?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı