Phanteks Eclipse P400S İncelemesi

Bu konu içerisinde sizlere kullanmakta olduğum Phanteks Eclipse P400S model kasa hakkındaki görüş ve deneyimlerimi aktaracağım.

Genel Özellikleri

Kasa yapı olarak midtower boyutlarında. Derinliği 47 cm, yüksekliği 47 cm ve genişliği 21 cm boyutlarında. Midtower bir kasa olmasına rağmen ön panelde optik sürücü yuvaları bulunmadığı için oldukça geniş bir iç hacme sahip. Ben 15 cm yüksekliğindeki kule tipi bir soğutucuyu rahatlıkla içine yerleştirebildim. Yine 35 cm uzunluğundaki bir ekran kartını da problemsiz bir şekilde bu kasaya takabilirsiniz.

gnl1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

Genel olarak sağlam malzeme kullanılmış. Sac kalınlığı gayet iyi. Arka kapağı defalarca takıp çıkarmama rağmen dişlerde herhangi bir yamulma ve ya boya dökülmesi olmadı. Kasanın üst kısmında 2 adet USB 3.0 portu, kulaklık ve mikrofon jack girişleri, RGB led ve fan kontrol tuşları ve reset tuşu yer alıyor. Kasada dahili fan ve led kontrolcü bulunuyor. Fan kontrolcü ile bağlı olan fanları 3 ayrı hızda çalıştırabilirken, RGB kontrolcü ile de kasadaki RGB ledleri 10 farklı renk ile aydınlatabiliyorsunuz. Ön tarafa 3 adet 120 mm ya da 2 adet 140 mm'lik fan takabiliyorsunuz. Üst kısıma ise yine 2 adet 120 mm veya 2 adet 140 mm boyutlarında fan takabiliyorsunuz. Arkada ise 1 adet 120 mm fan takılabilen bir egzoz çıkışı mevcut.

5.jpg gl6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg

Kablolama & SSD-HDD Yatakları

P400s'te gayet geniş bir kablo saklama alanı ve kablolama işini kolaylaştıracak aksesuarlar mevcut. Ben beyaz renkli sleeved kablo kullanmama rağmen bütün kabloları güzelce saklayabildim. Özellikle kabloları bir arada tutabilmek için konulan 3 adet cırt cırt kablo bağı güzel düşünülmüş bir ayrıntı. Bu kasada ikişer adet 2.5 ve 3.5 inch sürücü yuvalarına yer verilmiş. 2.5 inch sürücü yuvaları anakartın hemen arkasına denk gelirken 3.5 inch sürücü yuvaları ise PSU kablo saklama bölmesinin içerisine yerleştirilmiş. 2.5 inchlik sürücünüzü vidalayarak montajlayabiliyorsunuz. 3.5 inchlik bir sabit diskiniz varsa bunu kasada bulunan yataklara kolayca yerleştirerek kasanıza montajlayabilirsiniz. Ben bu yatakları ekstra kablo alanı için kasanın içerisinden çıkardım.

13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg

Aksesuarlar & İnce Ayrıntılar

P400S, yanında bolca aksesuarla birlikte geliyor. Aksesuar kutusu içerisinden üst kapak toz filtreleri, RGB led şerit, bolca vida ve daha da sağlam kablolama yapabilmek için ekstra kablo cırt cırtları çıkıyor. Üst tarafa fan takmak istediğinizde beyaz kapakları kaldırıp yerine mıknatıslı toz filtrelerini kolayca yerleştirebiliyorsunuz. Kutu içerisinden çıkan RGB şerit, RGB kontrolcüye ya da anakartınız destekliyorsa anakart üzerindeki jled kontrolcülerine takılarak kullanılabiliyor. Mıknatıslı yapısıyla kasada istediğiniz yere yerleştirebiliyorsunuz. Arka kapak üzerinde bulunan vidalar yerinden çıkmıyor. Bu sayede belki de en çok takıp çıkardığımız vidaları kaybetmek gibi bir derdimiz kalmıyor. Ekran kartını taktığımız slot ızgaraları kırılarak değil de vidaları sökülerek yerinden çıkarılıyor. Bunları istediğimizde tekrar yerine takabiliyoruz. PSU fanının altında bir toz filtresi bulunuyor Gerektiğinde çıkarıp temizleyebiliyorsunuz.

17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg asd.jpg

Sonuç:

Phanteks P400S, parasına göre alınabilecek en iyi kasalardan. Şu an 370 TL gibi bir fiyata sahip. Bana indirim kuponu ile birlikte 320 TL'ye geldi. Olumlu noktalarını zaten yukarıda bolca anlattım. Bu kadar artının yanında eksi noktaları da var mı? Tabi ki az da olsa benim gözümde eksi yanları var.

- Kasanın kendi fanları gürültülü çalışıyor. Özellikle son kademeye aldığınızda rahatsız edici bir seviyeye çıkıyor.

- Üst kısım, soğutma radyatörü için pek de uygun değil. Anakart ile arasındaki boşluk çok dar. Buraya ancak fan takılabilir. Radyatör takmak için ön tarafı tercih etmeniz gerekiyor.

Sonuç olarak kasamdan çok memnunum. NZXT S340 ile bu kasa arasında kalmıştım. Tercihimi P400S'ten yana kullandım. Pişman da olmadım. Aklınızda bu bütçelerde bir kasa almak varsa P400S'i çekinmeden tercih edebilirsiniz. Umarım bu inceleme ile aklında soru işareti olan arkadaşlara yardımcı olmuşumdur.

logo.jpg iç.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizce kaç adet fan olmalı ve nereye takmalıyım hocam. Kasanın kendi fanlarını da kullanmaya devam edeyim mi?

Kusura bakmayın biraz geç yazdım. Ön tarafa 2 adet 140 mm'lik fan takabilirsiniz. Egzoz fanı olarak da 1 adet 120 mm'lik fan iş görür diye düşünüyorum. Yeterli gelmezse ilave egzoz fanları eklenebilir kasanın üst kısmına.

Guzel kasa. Ben P350X olan modelini aldim. Ondan daha mi genis acaba ic hacmi?

Bu kasa P 350X ile karşılaştırıldığında genişlik olarak 1 santimetre, en ve boy olarak ikişer santimetre daha büyük hocam.

Hocam 140mm radyatör takılabiliyor demişsin ama
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videodaki sistemde 240mm radyatör kullanılmış. Yanlış yazmışsın herhalde?

Hocam 140mm radyatör takılabiliyor demişsin ama
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videodaki sistemde 240mm radyatör kullanılmış. Yanlış yazmışsın herhalde?
Hocam bildirim gelmedi mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın. 140 mm radyatör değil, iki tane 140 mm fan takılıyor yazdım. Yani 280 milimetreye kadar bir radyatör desteği var, ki ben de 280 mm'lik radyatör kullanıyorum. 240 mm de rahatlıkla takılabilir.

Edit: Mesajda belirtmedim fakat bazı modifiyeler ile 360 mm'lik radyatör de takılabiliyor. Bunun için ön taraftaki HDD muhafaza alanını ve bu alanın üstünde bulunan metal plakayı sökmek gerekiyor.

Son düzenleme:
Hocam bildirim gelmedi mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın. 140 mm radyatör değil, iki tane 140 mm fan takılıyor yazdım. Yani 280 milimetreye kadar bir radyatör desteği var, ki ben de 280 mm'lik radyatör kullanıyorum. 240 mm de rahatlıkla takılabilir.

Edit: Mesajda belirtmedim fakat bazı modifiyeler ile 360 mm'lik radyatör de takılabiliyor. Bunun için ön taraftaki HDD muhafaza alanını ve bu alanın üstünde bulunan metal plakayı sökmek gerekiyor.
360mm radyatör kullanacağım hocam umarım takmayı becerebilirim.

@Ali Rıza09 Ön tarafa 3 tane 120MM fan mı taktınız?

Bu arada o plakanın kaydırıldığını bilmiyordum 🤠

Bu durumda bende HDD soğutmak için fanımın tekini aşağıya indirebilirim. 140MM taktım ben 2 tane ön tarafa😄
Evet, Aigo DR12 fanlar normalde üst egzoz ve arka egzoz olarak kullanıyordum yatay biçimde ses yaparken dikey biçimde sessiz gine işlevlerini sürdürüyorlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı