[Alındı] Ryzen R5 2600X ve GTX1060 6G

Merhaba arkadaşlar.​

Technopat'ta ilk ve tek bilgisayar toplama başlığımı açtıktan 3 yıl sonra bu yaz ilk masaüstü sistemimi topladım. Technopat'ta alındı başlığımı açma fırsatım bugün oldu. Sistemi toplamak için bunca zaman beklememin iyi ve berbat yanları var, ancak sonuçtan memnun kaldığımı söyleyebilirim. Ryzen işlemciler ile çekirdek sayılarının artması, o zaman yeni şimdi eski Nvidia (GTX1000 serisi) ve AMD (RX400 serisi) ekran kartlarının çıkması, SSD'lerin daha uygun fiyatlara bulunabilmesi gibi birçok güzel gelişmeler oldu. Berbat yanlarına değinmeyeceğim. Büyük ihtimalle zaten biliyorsunuz. (=​

Sistem Özellikleri:​
  1. Sandisk SSD Plus 240GB
  2. WD Caviar Blue 1TB
  3. Seagate Barracuda 2TB (ST2000DM008)
Çevre Birimleri (Çevre birimlerini sistemi toplamadan önce aldım.):​

İlk kez topladığım masaüstü sistem olmasına karşın toplamakta herhangi bir güçlük veya sıkıntı çekmedim. Gerek Technopat gerek başka kaynaklar üzerinden parçaları birleştirmek konusunda araştırmamı iyi yaptığımı düşünüyorum. Kablolama da o kadar zor değildi. İlk yaptığım kablolamayı sonradan sistemi tamamen sökerek düzelttim o ayrı bir konu tabi. (=​

3DMark ve Cinebench benchmark sonuçları;

Ayarlar:​
  • Windows güç profili: Ryzen için optimize edilmiş dengeli güç profili.
  • Nvidia kontrol panelinden değiştirilen ayarları görmek için aşağıdaki resimlere bakınız.
  • MSI Gaming APP: OC modu (Core: +25Mhz, Memory: +50Mhz)

Cinebench:​
  • Çoklu çekirdek: 1322cb
  • Tek çekirdek: 167cb
CinebenchB.PNG

Oyun testleri için istediğiniz bir oyun varsa yorumunuzda belirmeyi unutmayın. Fazla üşendiğim için seçtiğiniz oyunlardan test yapmayı düşünüyorum. Testler için kullanmamı tavsiye ettiğiniz bir program (MSI Rivatuner gibi) varsa onu da belirtirseniz memnun olurum. Lakin MSI Rivatuner hiç kullanmadım diyebilirim. Oyunlarıma Steam hesabımdan bakabilirsiniz. Ayrıca BF1 ve Overwatch'ım da var. (=​

Sistemden Kareler:​

InsideC.jpg Close UpC.jpg Cable ManagementC.jpg

Dilerseniz PCPartPicker sayfama da bakabilirsiniz. Oradaki resimleri ve benchmark sonuçlarını daha güncellemedim.​

Okuduğunuz için teşekkür ederim. (=

Dosya Ekleri

• AfterBurner.PNG
    AfterBurner.PNG
    127,9 KB · Görüntüleme: 168
  • NVIDIA.PNG
    NVIDIA.PNG
    7,5 KB · Görüntüleme: 156
Son düzenleme:
Hayırlı olsun. Genel olarak iyi eksiler PSU ve o klavye parasına 144Hz monitör alabilirdin ekipmanlar biraz fazla gibi geldi ama güzel güle güle kullan :)
Hocam, çevre bileşenlerini kasayı toplamadan bir kaç yıl önce (en ekisini belki 3-4 yıl önce) almıştım. Öncesinde laptopa bağlı olarak kullanıyordum. Bu yaz sadece kasayı topladım. PSU hakkında bu forumda pek olumlu şeyler okuduğumu söyleyemem, ancak şahsen henüz her hangi bir sorun yaşamadım. Umarım yaşamam da. Klavyeyi (599TL) aldığımda şuan kullandığım monitörün fiyatı (670TL'ye almıştım) bile 1000TL'ye ulaşmıştı. (=

Neredeyse ayni sistemi almisiz hayirli olsun
Size de hayırlı olsun, hocam. Güle güle kullanın. (=

Hayırlı olsun güle güle kullanın. Bende kasa konusunda arkadaşlara katılıyorum. PSU hazneli modeller estetik ve kullanım açısından çok daha iyiler.

Hocam Ryzen 5 1600, GTX 1060 6GB ve 8GB RAM böyle bir sistemim var. Ciddi FPS drop sorunu yaşıyorum acaba Dual RAM sizde nasıl bir performans ortaya koyuyor?

Hocam Ryzen 5 1600, GTX 1060 6GB ve 8GB RAM böyle bir sistemim var. Ciddi FPS drop sorunu yaşıyorum acaba Dual RAM sizde nasıl bir performans ortaya koyuyor?
Başka bir konuda söylediğiniz sorunu yaşayan birini daha görmüştüm. O kişide yanlış hatırlamıyorsam 1500 kullanıyormuş ve yabancı kaynaklardan da araştırdığında bu sorunu yaşayan kişilerin olduğunu yazmış. Ancak konu açarsanız forumdaki arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Başka bir konuda söylediğiniz sorunu yaşayan birini daha görmüştüm. O kişide yanlış hatırlamıyorsam 1500 kullanıyormuş ve yabancı kaynaklardan da araştırdığında bu sorunu yaşayan kişilerin olduğunu yazmış. Ancak konu açarsanız forumdaki arkadaşlar yardımcı olacaktır.
Açtım ama net bir çözüm yok. O yüzden sordum acaba Dual RAM çözüm olur mu diye.

Açtım ama net bir çözüm yok. O yüzden sordum acaba Dual RAM çözüm olur mu diye.
Hocam, RAM'in FPS'e etkisi yok denecek kadar azdır. Ancak, oynadığınız oyun fazla RAM kullanıyorsa o zaman iş değişebiliyor. Örneğin, 2. RAM'i almadan önce Rust'ta ara ara FPS drop alıyordum ve oyun 5-10 dakika gibi sürelerde bir sunucuya bağlanıyordu. 2. RAM'i aldıktan sonra sunuculara girişte belki 1-2 dakika beklemeye başladım, ara ara yaşadığım FPS droplarım da çözüldü. Onun dışında tek ve çift RAM kullanırken uzun uzun benchmark yapmadığım için çok bir şey söyleyemiyorum. Bildiğim kadarıyla Ryzen sistemlerde yüksek frekanslı ve/veya dual channel RAM kullanıldığında işlemci performansı artıyormuş.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı