Alkolden ehliyeti kaptırdıktan sonra farklı sınıf ehliyet alınır mı?

YouLose

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Geçen gün A1 sınıfı ehliyetimi 0.34 promil sebebiyle 6 ay süreli kaptırdım. Bu ay b ve A2 ehliyete yazılacaktım yaşadığım durum bu sınıfları etkileyecek mi?
Benim edinebildiğim tek bilgi eğer alkollü yakalanırsanız mevcut tüm ehliyet sınıflarınız gidiyor ancak ehliyet alma durumunu öğrenemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

0.34 promil A1 üst limiti olan 0.2'nin üzrinde olduğu için ehliyetinizi süresiz kaybedersiniz. Yeniden sürücü kursuna yazılacaksınız. İlave olarak psikoteknik test ve psikiyatri muayene belgesi sunacaksınız. Yine de 6 ay trafikten mensiniz.
5 yıl yine aynı şekilde yakalanmamanız gerekiyor.

0.34 promil A1 üst limiti olan 0.2'nin üzrinde olduğu için ehliyetinizi süresiz kaybedersiniz. Yeniden sürücü kursuna yazılacaksınız. İlave olarak psikoteknik test ve psikiyatri muayene belgesi sunacaksınız. Yine de 6 ay trafikten mensiniz.
5 yıl yine aynı şekilde yakalanmamanız gerekiyor.

Hocam A1 ehliyetimi 6 ay kullanamayacağım söylendi süresiz olduğuna emin misiniz? Ve b ehliyet için de bekleyecek miyim şimdi yazılabilir miyim?

Hocam A1 ehliyetimi 6 ay kullanamayacağım söylendi süresiz olduğuna emin misiniz? Ve b ehliyet için de bekleyecek miyim şimdi yazılabilir miyim?
Mevzuatta A1 stajyer olduğu için hata yapmamanız gerekiyor. A1 in kaybı diğerleri gibi süreli değil. Süreci baştan yaşamanız lazım. Kısaca, mevcut ehliyetinizi kaybettiniz. Diğer ehliyet kurslarına yazılabilir ve ehliyet sınavına girebilirsiniz. Ama 6 aylık süre dolana kadar ehliyet alamazsınız. Bu süreçte diğer ehliyetlerinize hazırlık yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı