Almanca dersini anlamıyorum

Gördüğüm en gereksiz ders şu ana kadar. Seçmeli ders olmalı bence. Çok kaba dil ne olduğunu anlamıyor insan. Ben akıl mantık yoluyla sallıyordum. 50 ile kurtardım paçayı Allah size de nasip etsin.
Gereksiz değil bence ama çok zor. Okuması pek zor değil sorun telaffuzlarda. Şekilden şekile giriyorum bir kelimeyi okuyana kadar.

Dil, sadece okuyarak/yazarak öğrenilmez, konuşmanız gerekir. 2-3 basit cümle kurabilseniz de pratiğe dökmelisiniz, pratik olmadan dil öğrenmek zordur.
Aldığınız "eğitim"de önemli tabi.

Bu yıl ilk defa Almanca dersi görüyorum. Hiçbir şey anlayamıyorum, her şey rastgele harflerden oluşmuş da dil yapmışlar gibi. Lise hayatım boyunca kalmak istemiyorum bu dersten. Siz Almanca'ya nasıl çalışıyorsunuz? Ezberlemem mi gerekiyor?

Bende girdim birkaç soru İngilizce gibiydi diğerleri uzaylıca.

Dil, sadece okuyarak/yazarak öğrenilmez, konuşmanız gerekir. 2-3 basit cümle kurabilseniz de pratiğe dökmelisiniz, pratik olmadan dil öğrenmek zordur.
Hocam arkadaş ders olarak demiş. Yani konuşarak öğrenmesi çok zor olur çünkü amacı konuşmak değil de sınavlardan yüksek almak.

Telefondan çalışıyorsan kelime ezberi için benim şöyle bir yöntemim var;

Tobo'nun kelime ezber uygulaması var. Sana kelime kartları sunuyor. Bildiklerini sağa kaydırıyorsun, tekrar göstermiyor. Ben bilmediğim kelime çıktıkça kağıda yazıyorum.

Daha sonra Random UX adındaki uygulamada bilmediğim kelimelerden liste oluşturuyorum. Genelde bu kelimeleri 20'li gruplar haline listeye alıyorum. Kelimeleri butona bastıkça rastgele veriyor. Ben de kağıda veya bilgisayara Türkçelerini/Korecelerini yazıyorum.

O grupta hiç hata yapmayana kadar bunu tekrar ediyorum.
Birkaç gün sonra aynı kelime grubunu tekrar eksiksiz yazabiliyorsam öğrendim diye o listeyi silip yeni bir liste oluşturuyorum.

Bu şekilde İngilizce ve Korece toplam 2000+ kelime öğrendim.

Gereksiz değil bence ama çok zor. Okuması pek zor değil sorun telaffuzlarda. Şekilden şekile giriyorum bir kelimeyi okuyana kadar.

Evet, haklısın ama bence zor. Telaffuz ve her kelimenin başına das, der geliyor o benim çok kafamı karıştırıyor. Aksan değişik. Yazıyı halledebilirsin de konuşması zorlar gibi.

Telefondan çalışıyorsan kelime ezberi için benim şöyle bir yöntemim var;

Tobo'nun kelime ezber uygulaması var. Sana kelime kartları sunuyor. Bildiklerini sağa kaydırıyorsun, tekrar göstermiyor. Ben bilmediğim kelime çıktıkça kağıda yazıyorum.

Daha sonra Random UX adındaki uygulamada bilmediğim kelimelerden liste oluşturuyorum. Genelde bu kelimeleri 20'li gruplar haline listeye alıyorum. Kelimeleri butona bastıkça rastgele veriyor. Ben de kağıda veya bilgisayara Türkçelerini/Korecelerini yazıyorum.

O grupta hiç hata yapmayana kadar bunu tekrar ediyorum.
Birkaç gün sonra aynı kelime grubunu tekrar eksiksiz yazabiliyorsam öğrendim diye o listeyi silip yeni bir liste oluşturuyorum.

Bu şekilde İngilizce ve Korece toplam 2000+ kelime öğrendim.
Teşekkürler hocam kesinlikle deneyeceğim.

Açılın ben Almanca öğretmeniyim 😁 Telaffuzda zorlanıyorsan muhtemelen alfabenin okunuşunu, bazı harflerin yan yana geldiğinde nasıl okunduğunu bilmediğinden kaynaklanıyor olabilir. Mesajlarından o kısımda zorlandığını düşündüm. Tobo German üzerine çalışma yapmıştım kullanabileceğin güzel uygulamalardan biri. Belli bir seviyeye kadar örnek cümleler de veriyor oldukça kullanışlı. Okuma kurallarıyla ilgili bir kaç görsel yükleyeceğim onlara bakabilirsin. İyi çalışmalar. (Not: " [ " bu işaret ile başlayan kelimelere çok takılma, "phonetik" kavramının anlaşılması için öğretmenler kelime öğretirken kullanır.)

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    150,9 KB · Görüntüleme: 36
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    180,8 KB · Görüntüleme: 58
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    175 KB · Görüntüleme: 50

Geri
Yukarı