Almanca vs Fransızca öğrenme

Arkadaşlar selam. Seneye lisede ikinci yabancı dil başlıyor (bu sene hazırlık olduğum için koymadılar). Almanca ve Fransızca arasında kararsız kaldım. Hangi dili öğrenmek daha kolay olur? Bir arkadaşım Fransızca öğreniyor ve telaffuz etmenin zor olduğunu söyledi. Sizden tavsiye almak istedim.
Almanca daha kolay. Bi' artikelleri ezberlerlemek sıkıntı. Ama Fransızca'da da her ek için farklı bir ses çıkıyor diye biliyorum.

Arkadaşlar selam. Seneye lisede ikinci yabancı dil başlıyor (bu sene hazırlık olduğum için koymadılar). Almanca ve Fransızca arasında kararsız kaldım. Hangi dili öğrenmek daha kolay olur? Bir arkadaşım Fransızca öğreniyor ve telaffuz etmenin zor olduğunu söyledi. Sizden tavsiye almak istedim.
Bu konuda araştırma yapan biriyim ve söylemek isterim ki her iki dilin kendine göre zorlukları mevcut.
Örneğin Fransızcanın telaffuzu, yazma ve duyduğunu anlama kısmı baya zorludur. Fakat Almanca da bunlar kolay ancak akusatif ve datif (ismin halleri) daha zordur. Ha birde 4x20 olayı vardır Fransızcada ama Almancada da baya uzun kelimeler de mevcut. Yani iki dilin kendine has zorlukları var.
Avantajlarını da yazmadan geçmeyeceğim

1-)Almanya'nın ekonomisi Fransa'dan şuan daha güçlü (Dolayısıyla iş için Almanca Fransızcadan daha iyi)
2-)İlerde seçeceğin bölüm moda ve benzeri ile ilgiliyse Fransızca, mühendislik ve benzeri ile ilgiliyse Almanca senin için daha iyidir.
3-)Fransızcada çoğu kitabın Fransızca çevirisini bulabilirsin.

Söyleyeceklerim bunlardı. Ayrıca hangi dili sectiğini söylersen memnun olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı