Almanya'da akraba olması vatandaşlıkta kolaylık sağlar mı?

Lütfen yanlis bilgilendirme yapmayalim, tüm sülalenizin orada olmasi bile vatandaslik almanizda gram etki saglamaz. Özetle vatandaslik için aranan özellikler sunlardir;

• 8 sene Almanya'da yasal ikametinizin olmasi
  • Devlet yardimi almamaniz
  • Sicilinizin kabarik olmamasi
  • 3 senedir calisiyor olmaniz

Aklima gelenler bunlar.

Sevgiler :)

Evet haklısınız.
Hocam sosyalin şifresini arada bir unutuyorsunuz galiba?

Lütfen yanlis bilgilendirme yapmayalim, tüm sülalenizin orada olmasi bile vatandaslik almanizda gram etki saglamaz. Özetle vatandaslik icin aranan özellikler sunlardir;

• 8 sene Almanya'da yasal ikametinizin olmasi
  • Devlet yardimi almamaniz (Yasa bagli bu tabii ki)
  • Sicilinizin kabarik olmamasi
  • 3 senedir calisiyor olmaniz
  • Son 3 aylik maas kagidiniz

Aklima gelenler bunlar.

Merak ettiğim bir olay; Devlet yardımından kastınız nedir?

Almanya bir sosyal devlet ülkesi. Calismasaniz bile ayni calistiginiz refahlihta devlet kiranizi, elektriginizi, internetinizi, suyunuzu, dogalgazinizi öder. Üzerine yanlis hatirlamiyorsam 400 € gibi yiyecek vs. parasi verir. Bu para evde yasayan nüfus sayisi oraninca artar. Mesela evliyseniz esiniz ve 2 cocugunuz icin rahat 1200 - 1500 € arasi alirsiniz. Buna sosyal yardim deniyor.

Lakin Almanya'da is imkanlari cok oldugu icin bu sosyal yardimlari alanlar cok az.

Devlet sana herhangi bir sebepten aylık veya herhangi bir şekilde maddi yardım etmemiş olmalı. Mesela sığınmacı olarak gidersen ilk gidişinde toplu para sonraki her ay belli miktar para veriyor devlet.

Devlet sana herhangi bir sebepten aylık veya herhangi bir şekilde maddi yardım etmemiş olmalı. Mesela sığınmacı olarak gidersen ilk gidişinde toplu para sonraki her ay belli miktar para veriyor devlet.

Bazi arkadaşlar bizim ulke ile kıyaslamis galiba. Akraba sadece Bizde geçerli.

Hani bunu siyaset olarak bakmayın sadece.
Sirket mi var?
Amcaoglu geç.
Eleman alınacak?
Kan bagi şart.
Vs vs.

Bildiğim kadarıyla bu tanıdık, akraba işleri geçici süreli vize alırken işe yarıyor. Normalde vizeye başvururken bayağı detaylı incelerler bu adamın kendi ülkesinde kurulu düzeni var mı, alırsak sorun çıkartır mı, zamanında geri döner mi ülkesine, aç kalır mı açıkta kalır mı vs. diye ve son 3 aylık banka dökümünü isterler. Vize istediğin süre zarfında geçinebileceğin veya vize istediğin sebep için gerekli paran yoksa şaaak diye reddederler. Tanıdık bu işleri kolaylaştırıyor olabilir. Vatandaşlık konusunda maalesef.

Hatta hatırlıyorum dayım Fransa'ya ilk giderken benim pederin kefil olması gerekmişti. Vize almak gerçekten sıkıntı.

Bildiğim kadarıyla bu tanıdık, akraba işleri geçici süreli vize alırken işe yarıyor. Normalde vizeye başvururken bayağı detaylı incelerler bu adamın kendi ülkesinde kurulu düzeni var mı, alırsak sorun çıkartır mı, zamanında geri döner mi ülkesine, aç kalır mı açıkta kalır mı vs. diye ve son 3 aylık banka dökümünü isterler. Vize istediğin süre zarfında geçinebileceğin veya vize istediğin sebep için gerekli paran yoksa şaaak diye reddederler. Tanıdık bu işleri kolaylaştırıyor olabilir. Vatandaşlık konusunda maalesef.

Hatta hatırlıyorum dayım Fransa'ya ilk giderken benim pederin kefil olması gerekmişti. Vize almak gerçekten sıkıntı.

Aynen iste bu dogru. Akrabaniz olmasi vize islemlerini falan kolaylastiriyor sadece. Ama vatandaslik anlaminda gram etkisi yok.

Vatandaşlık değil ama süreli-süresiz oturum izni alanında yarayabilir. Mesela benim akrabalarım Hollanda'da dönerci, istediğim takdirde dükkanlarında çalışmam için konsolosluğa başvuruda bulunup beni bir çalışan olarak Hollanda'ya getirebiliyor. Eğer ki kendilerine ait bir kuruluşları var ise işiniz daha kolay olacaktır.

Geri
Yukarı