Akraba baskısı, gençlerin istediklerini yapamıyor olması!

Eh bu ülkede işçi olmayacak mı? Anne Baba'lar da bunu biliyor, insanda gelecek kaygısı olmamalı.
Sen çocuğunun 1404 TL için (afedersiniz) köpek gibi çalışıp, üzerine millet tarafından ezici bakışlar ve pis kokmayı layık görüyorsan senin sorunun. Bu devirde her ailenin böyle bütün ailesine ev, araba ve dükkan bırakamıyor. Bu yüzden avukat, doktor olmasını istiyor.

Eh bu ülkede işçi olmayacak mı? Anne Baba'lar da bunu biliyor, insanda gelecek kaygısı olmamalı.

Eğri oturup doğru konuşalım. Kimse çocuğunun fabrikalarda sürünüp asgari ücret almasını istemez. Kendi yeteneği doğrultusunda yaşama hakkı değil, düpedüz okumamaya giriyor bu.

@acv, @mku113

@Semih Demir Orada "Aileler çocukları işçi yapsın" demiyor ki. Sadece "Görünen köy kılavuz istemez" demeye getirmiş işte. Çocuğun doğru dürüst karnesi olmasın her dersten ucu ucuna geçsin sonra ailesi bu çocuğu "Doktor olacak, benim yavrum" demez.

@acv, @mku113

@Semih Demir Orada "Aileler çocukları işçi yapsın" demiyor ki. Sadece "Görünen köy kılavuz istemez" demeye getirmiş işte. Çocuğun doğru dürüst karnesi olmasın her dersten ucu ucuna geçsin sonra ailesi bu çocuğu "Doktor olacak, benim yavrum" demez.

Bir sorunu olmayan her insan çalışarak kendini geliştirebilir. Doktor ol baskısı da zaten o tür çocuklara denmiyor, olayı biraz abartmışsın. 18 yıl BOSCH' da, 2 yıl Barsan' da çalışan bir babam var. Kendisinin hiçbir akıl sorunu yok lakin ortaokuldan mezun olup bırakmış. O kadar çok pişman ki. Demek istediğim ne olursa olsun elinden gelenin en iyisini yapman gerektiği.

Eğri oturup doğru konuşalım. Kimse çocuğunun fabrikalarda sürünüp asgari ücret almasını istemez. Kendi yeteneği doğrultusunda yaşama hakkı değil, düpedüz okumamaya giriyor bu.
Sosyalizm'de böyle bir şey yoktur.
Kapitalizm'de savunduğun saçma fikir vardır, şuan olduğu gibi. Herkes daha iyi ve sürünmemek için daha fazla kazanmak istiyor. Sonrası mâlum.
Kapitalizm öldürür.

Sen çocuğunun 1404 TL için (afedersiniz) köpek gibi çalışıp, üzerine millet tarafından ezici bakışlar ve pis kokmayı layık görüyorsan senin sorunun. Bu devirde her ailenin böyle bütün ailesine ev, araba ve dükkan bırakamıyor. Bu yüzden avukat, doktor olmasını istiyor.
Saçma ve çocuğun hayatını karartacak bir fikir.
Düşüncen de bu yönde saçma. Sistemi ve o maaşı sabitleyenlere karşı çıkmak gerekir, bana dil dökmen fayda sağlamaz.

@acv, @mku113

Eksiklerimiz çok. Bu eksiklikleri tamamlayacak beyinler yok. Bir kaç istisna dışında dünya çapında gündem olmuş Türk avukat, savcı, mühendis, doktor yok.

Ben, ülkem ve milletim adına yetişecek doğru dürüst kişiler istiyorum, anne babanın "aman ezilmesin, aman muhtaç kalmasın" hırsı ile ömür boyu pişman olacak kişiler değil.

O kadar çok makam mevki anne baba ne istiyorsa onun için çabalamış ve olmuş insan tanıyorum ki, bir çay içelim diyoruz ardı arkası kesilmiyor. O kadar çok dertli ve anlatmak istediği mutsuzluklar var.

Bu ülkenin büyük bir sorunu. Ülkede ki çoğunluk istediği mesleği seçmemiş, o mesleği icra edemiyor, yeteneği mevcut mesleği üzerine değil.

Bu güzel ülkemin çoğu şeyi doğru değil de, öz eleştiri yapıyorum anlayabilenlere.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı