Almanya'da okumak

Bu yıl YKS'ye gireceğim. İlk hedef askeri pilotluk fakat sınavı kazansam bile sağlıktan geçemeyeceğim büyük ihtimalle. İkinci plan olarak yazılım ve bilgisayar mühendisliği geliyor. Bu bölümleri de yurt dışında okumak istiyorum daha doğrusu Almanya'da. Almanya istememin sebebi bir sürü akrabam var. Almanya'da okuyarak çalışmak adına videolar var fakat pek anlaşılır anlatmıyorlar. Sorularım şunlar:

1-Almanya'da okumak için ortalama kaç bine girmem gerek?
2-Üniversite okumak zor mu?
3-Çalışarak nasıl okuyabilirim? Uber'lik falan yapabilir miyim? Yapabileceğim meslekler nelerdir?
4-Okurken yurtta kalabilir miyim? Ev ve yurtların ortalama fiyatı nedir?
5-Aylık giderler yaklaşık ne kadar tutar?

Hocam gitme imkanınız varsa durmayın. Part time falan bir şekilde halledersiniz parayı.

Hocam garantör var. Zaten rahmetli dedem Almanya'ya işçi olarak giden ilk türklerden ve dayım 50 yıldır orada. Kuzenim orada okuyor onunda yardımı dokunur. Para kısmına gelecek olursak ilk zamanlar ailem karşılayabilir sonrasını nasıl halledebilirim onu düşünüyorum.

Bu yıl YKS'ye gireceğim. İlk hedef askeri pilotluk fakat sınavı kazansam bile sağlıktan geçemeyeceğim büyük ihtimalle. İkinci plan olarak yazılım ve bilgisayar mühendisliği geliyor. Bu bölümleri de yurt dışında okumak istiyorum daha doğrusu Almanya'da. Almanya istememin sebebi bir sürü akrabam var. Almanya'da okuyarak çalışmak adına videolar var fakat pek anlaşılır anlatmıyorlar. Sorularım şunlar:

2-üniversite okumak zor mu?
3-çalışarak nasıl okuyabilirim? Uber'lik falan yapabilir miyim? Yapabileceğim meslekler nelerdir?
4-okurken yurtta kalabilir miyim? Ev ve yurtların ortalama fiyatı nedir?
5-aylık giderler yaklaşık ne kadar tutar?

Hocam ben düşünmem giderim dışarıda kalırım yine giderim elbet çalışa çalışa çıkarırsınız bence dil öğrenin.

Hocam ben düşünmem giderim dışarıda kalırım yine giderim elbet çalışa çalışa çıkarırsınız bence dil öğrenin.

Daha önce İngilizcede b2'ye kadar geldim fakat şu anda bildiğimi unuttum. Almanca İngilizce ile aynı aileden geliyor kolay öğreneceğimi düşünüyorum.

Yanlışım yoksa lise diploma puanının en az 70 üstü olması gerekiyor diye biliyorum.

AYT puanına bakılıyor diye biliyorum. Ortalamam 90 civarı.

Daha önce ingilizcede b2'ye kadar geldim fakat şu anda bildiğimi unuttum. Almanca İngilizce ile aynı aileden geliyor kolay öğreneceğimi düşünüyorum.

AYT puanına bakılıyor diye biliyorum. Ortalamam 90 civarı.

Tekrar yapmadığınız için öyledir hocam unutmamışsınızdır baksanız hatırlarsınız bence vallaha hayatınız bir bakıma kurtulmuş çok sevindim adınıza bende Rusya düşünüyorum ileride bir arkadaşım var daveti ile gitmeyi düşünüyorum inşallah her şey gönlünüzce olur.

2-Üniversite okumak zor mu?
3-Çalışarak nasıl okuyabilirim? Uber'lik falan yapabilir miyim? Yapabileceğim meslekler nelerdir?
4-Okurken yurtta kalabilir miyim? Ev ve yurtların ortalama fiyatı nedir?
5-Aylık giderler yaklaşık ne kadar tutar?
Hocam benimde Almanya'da teyzem falan var Belçika sınırına yakın Aachen şehrinde. C1 seviye Almanca AB onaylı dil sertifikam falan olsa rahatça gidebilir miyim? Okumak için.

Üniversite sınav puanıyla yurt dışına gidemezsin. Ülkemizin sistemi sağ olsun Avrupa ülkeleri puanını dikkate almıyor. İyi bir üniversite de kendini kanıtlaman lazım önce. Kanıtladıktan sonra garantöre bile ihtiyacın kalmaz ve Almanca öğrenmek İngilizce öğrenmekten daha zor ne kadar aynı aileden gelseler bile Almanca'nın grammeri ingilizceyi tek geçer.

Geri
Yukarı