Almanya'da okumak

Tekrar yapmadığınız için öyledir hocam unutmamışsınızdır baksanız hatırlarsınız bence vallaha hayatınız bir bakıma kurtulmuş çok sevindim adınıza bende Rusya düşünüyorum ileride bir arkadaşım var daveti ile gitmeyi düşünüyorum inşallah her şey gönlünüzce olur.

İnşaallah kardeşim inşaalah sende istediklerini gerçekleştirebilirsin. Tek sıkıntı annem kendisi bana çok bağlı. Şu sorularımın cevabını alabilseydim iyi olurdu.

Üniversite sınav puanıyla yurt dışına gidemezsin. Ülkemizin sistemi sağ olsun Avrupa ülkeleri puanını dikkate almıyor. İyi bir üniversite de kendini kanıtlaman lazım önce. Kanıtladıktan sonra garantöre bile ihtiyacın kalmaz ve Almanca öğrenmek İngilizce öğrenmekten daha zor ne kadar aynı aileden gelseler bile Almanca'nın grammeri ingilizceyi tek geçer.
IELTS veya TOEFL sınavlarına giriyor muyuz peki kendimizi kanıtlamak için?

Üniversite sınav puanıyla yurt dışına gidemezsin. Ülkemizin sistemi sağ olsun Avrupa ülkeleri puanını dikkate almıyor. İyi bir üniversite de kendini kanıtlaman lazım önce. Kanıtladıktan sonra garantöre bile ihtiyacın kalmaz ve Almanca öğrenmek İngilizce öğrenmekten daha zor ne kadar aynı aileden gelseler bile Almanca'nın grammeri İngilizceyi tek geçer.

İyi bir üniversiteden kastın nedir? Ülkedeki sayılı üniversiteler belli. İlk 10k ya girebilsem zaten burslu pilotluk okurum.

Ielts veya TOEFL sınavlarına giriyor muyuz peki kendimizi kanıtlamak için?

Onlar zaten gerekli kısımlar diye biliyorum sınavlar konusunda pek fikrim yok.

İyi bir üniversiteden kastın nedir? Ülkedeki sayılı üniversiteler belli. İlk 10k ya girebilsem zaten burslu pilotluk okurum.

İlk 10k ya giremeyeceksen üniversite sınav puanınla yurt dışına gitmeyi düşünme bile dostum. Acı ama gerçek. Gelişmiş ülkeler kendini kanıtlamamış kişileri kolay kolay ülkesine alıp vatandaşlık vermez. İyi üniversitelerden kastım da Türkiye de kendini kanıtlamış ve yurt dışında kendini tanıtmış üniversiteler (Boğaziçi, koç, bilkent, ODTÜ vb.).

İlk 10k ya giremeyeceksen üniversite sınav puanınla yurt dışına gitmeyi düşünme bile dostum. Acı ama gerçek. Gelişmiş ülkeler kendini kanıtlamamış kişileri kolay kolay ülkesine alıp vatandaşlık vermez. İyi üniversitelerden kastım da Türkiye de kendini kanıtlamış ve yurt dışında kendini tanıtmış üniversiteler (Boğaziçi, koç, bilkent, ODTÜ vb.).

Kuzenim 50k ile gitmişti eski sınav sistemiyle. İnternette de Türkiye'de bilgisayar mühendisliğini kazanıp Türkiye'deki üniversiteye kayıt yaptıktan sonra gidilebilir deniyordu.

Kuzenim 50k ile gitmişti eski sınav sistemiyle. İnternette de Türkiye'de bilgisayar mühendisliğini kazanıp Türkiye'deki üniversiteye kayıt yaptıktan sonra gidilebilir deniyordu.

Eskiden üniversitelerimiz değeri vardı çünkü şu an elini kolunu sallayan üniversiteye giriyor. Üniversiteye kayıt yaptırıp gitmek Erasmus (bu avantaj her üniversitede yok tercih yapmadan önce araştırmanı öneririm) oluyor o ülkenin vatandaşı olmuyorsun 6 aylığına veya 2 yıllığına okumaya gidebiliyorsun.

Yurtdışında kendini tanıtmış üniversitelerin arasında Hacettepe, Marmara ve Kocaeli üniversitesi falan var mı peki?

Bu yıl YKS'ye gireceğim. İlk hedef askeri pilotluk fakat sınavı kazansam bile sağlıktan geçemeyeceğim büyük ihtimalle. İkinci plan olarak yazılım ve bilgisayar mühendisliği geliyor. Bu bölümleri de yurt dışında okumak istiyorum daha doğrusu Almanya'da. Almanya istememin sebebi bir sürü akrabam var. Almanya'da okuyarak çalışmak adına videolar var fakat pek anlaşılır anlatmıyorlar. Sorularım şunlar:

1-Almanya'da okumak için ortalama kaç bine girmem gerek?
2-Üniversite okumak zor mu?
3-Çalışarak nasıl okuyabilirim? Uber'lik falan yapabilir miyim? Yapabileceğim meslekler nelerdir?
4-Okurken yurtta kalabilir miyim? Ev ve yurtların ortalama fiyatı nedir?
5-Aylık giderler yaklaşık ne kadar tutar?
Hocam sanırım istediğiniz bölümü Türkiye'de kazanmanız Almanyadaki çoğu üniversiteye girmeye yetiyor ama en iyi üniversiteler bazı ekstra testler isteyebiliyor.
Bence çok doğru bir karar vermişsiniz ben de dil problemi olmasa yurtdışında üniversite okumak isterdim.

Yurt dışında kendini tanıtmış üniversitelerin arasında Hacettepe, Marmara ve Kocaeli üniversitesi falan var mı peki?

Aynen hocam. Boğaziçi dünyada 387.sırada. Çok iyi bir sıralama değil. Fakat Türkiye'de kazanmak çok zor.

Hocam sanırım istediğiniz bölümü Türkiye'de kazanmanız Almanya'daki çoğu üniversiteye girmeye yetiyor ama en iyi üniversiteler bazı ekstra testler isteyebiliyor.
Bence çok doğru bir karar vermişsiniz ben de dil problemi olmasa yurt dışında üniversite okumak isterdim.

Dil öğrenilir hocam. Bilgi için teşekkürler.

Geri
Yukarı