Almanya'dan PS5 getirtmek mantıklı mı?

Daha fazla  
Arkadaşlar selam.
Bu konu ile ilgili önceden de konular açılmış ve tek bir ürün getirilirse garanti olması açısından da kutudan çıkarılırsa ülkeye girişte bir sorun olmayacağı dile getirilmiş.

Sorum şudur, hala aynı durumlar geçerli mi? Türkiye'de de satıcılar var Euro'nun değeri belli ülkemizden almak ile yurt dışından getirtmek arasında büyük farklar kalmamış. Siz hangisini tercih ederdiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hala geçerli hocam fark vergi iadesi alırsanız 2-3K değip değmeyeceğine siz karar verin taksitle vs alacaksanız buradan almanız daha karlı tabii.

Türkiye sınırları içerisinde hangi firmadan almak mantıklı olur ? Vatan bilgisayar gibi firmalarda fiyat daha yüksek gibi gözüküyor. Sahibinden gibi yerlerde daha yerel satıcılar mı denir bilemiyorum 20 21k gibi fiyatlara satış yapıyor gözüküyor. Hangisini tavsiye edersiniz ?

Şubat ayında Almanya MediaMarkt'tan kendime aldım indirim ile beraber. Vergi iadesini de çıkarınca Türkiyedeki fiyattan 2-3 kat daha ucuza geldi. Elimde poşet ile uçak kabininde getirdim, hiçbir sorun yaşamadım. Alırken sorduğumda garantisinin Türkiyede geçerli olmadığını söylediler, tek dezavantajı bu olabilir, ama bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.

Ben de Almanya tatilimde amazon.de den aldım mediamarkta göre vergi iadesi daha çok diye tercih ettim. Elimde poşette kutusuyla uçağa bindim Sabiha Gökçen'de indim 1 hafta sonra da vergi aidesini aldım. Türkiye'den almaktansa yurt dışından alın.

Ben de Almanya tatilimde amazon.de den aldım mediamarkta göre vergi iadesi daha çok diye tercih ettim. Elimde poşette kutusuyla uçağa bindim Sabiha Gökçen'de indim 1 hafta sonra da vergi aidesini aldım. Türkiye'den almaktansa yurt dışından alın.
Hocam Amazon vergi iadesini nasıl aldınız? Müşteri hizmetlerine sorduğumda alamıyorsunuz demişlerdi, internette baktığımda da faturayı ve gerekli evrakları Türkiyeye döndükten sonra fiziksel posta ile göndermenizi istiyorlar diyorlardı.

Hocam Amazon vergi iadesini nasıl aldınız? Müşteri hizmetlerine sorduğumda alamıyorsunuz demişlerdi, internette baktığımda da faturayı ve gerekli evrakları Türkiye'ye döndükten sonra fiziksel posta ile göndermenizi istiyorlar diyorlardı.

Öncelikle alacağın PS5 hem satıcı Amazon hem de gönderici Amazon olmalı. Sonra zoll formunu doldurup ülkeye dönerken pasaport kontrolünden sonra zoll memuruna mühürletiyorsun.
Sonra Amazon'un mail adresleri var oraya;
Almanya'ya gitmeden önce e-Devlet'ten alınan bir ikamet belgesi.
Mühürlü zoll formunun fotoğrafı.
Pasaport bilgilerini ve Almanya giriş çıkış mühürlerini çekiyorsun.
Ürün faturanın PDF'i.
TR de harcadığın bir ürünün faturası.

Bunları [email protected], [email protected] buralara mail atıyorsun 1hafta içinde aldığın karta iade geliyor. Euro ekstresi olan bir kartın yoksa edin veya İş Bankası'ndan euro hesabı açıp onu karta eşleştir. Direkt euro ile al.
PS5 digital Edition 2 dualsensenli olan kutudan aldım yanında da şarj istasyonunu aldım 450+85euroya aldım 85euro iade aldım 450ye geldi.

Ben aşağıdaki linkten öğrendim oraya da mutlaka bak

Öncelikle alacağın PS5 hem satıcı Amazon hem de gönderici Amazon olmalı. Sonra zoll formunu doldurup ülkeye dönerken pasaport kontrolünden sonra zoll memuruna mühürletiyorsun.
Sonra Amazon'un mail adresleri var oraya;
Almanya'ya gitmeden önce e-Devlet'ten alınan bir ikamet belgesi.
Mühürlü zoll formunun fotoğrafı.
Pasaport bilgilerini ve Almanya giriş çıkış mühürlerini çekiyorsun.
Ürün faturanın PDF'i.
TR de harcadığın bir ürünün faturası.

Bunları [email protected], [email protected] buralara mail atıyorsun 1hafta içinde aldığın karta iade geliyor. Euro ekstresi olan bir kartın yoksa edin veya İş Bankası'ndan euro hesabı açıp onu karta eşleştir. Direkt euro ile al.
PS5 Digital Edition 2 dualsensenli olan kutudan aldım yanında da şarj istasyonunu aldım 450+85euroya aldım 85euro iade aldım 450ye geldi.

Ben aşağıdaki linkten öğrendim oraya da mutlaka bak

Ben de Tax Free'yi geri alınca 421 Euro'ya almıştım MediaMarkt'tan, senin kol bedavaya gelmiş gibi olmuş, benimki tek kol CD'li versiyondu.

Şubat ayında Almanya MediaMarkt'tan kendime aldım indirim ile beraber. Vergi iadesini de çıkarınca Türkiyedeki fiyattan 2-3 kat daha ucuza geldi. Elimde poşet ile uçak kabininde getirdim, hiçbir sorun yaşamadım. Alırken sorduğumda garantisinin Türkiyede geçerli olmadığını söylediler, tek dezavantajı bu olabilir, ama bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.
Teşekkür ederim hocam arkadaşımdan almasını isteyeceğim. Almanya Mediamark'tan alırken vergi iadesi istiyorum gibi bir ifade belirtmek gerekiyor mu ? Süreç nasıl işlemeli yani eksik bir şey yapıp vergi iadesinden kalmak istemem. Kısa bir özet geçebilirsen çok sevinirim. Türk lirasına çevirince az paraya tekamül etmiyor çünkü

Teşekkür ederim hocam arkadaşımdan almasını isteyeceğim. Almanya Mediamark'tan alırken vergi iadesi istiyorum gibi bir ifade belirtmek gerekiyor mu? Süreç nasıl işlemeli yani eksik bir şey yapıp vergi iadesinden kalmak istemem. Kısa bir özet geçebilirsen çok sevinirim. Türk lirasına çevirince az paraya tekamül etmiyor çünkü

Satın alırken Tax Free istediğini belirtmesi gerekiyor. Kasada ödeme yaptıktan sonra pasaportu ile Tax Free belgesi düzenleniyor, mağazadan imza ve mühür oluyor. O evrakta ne kadarlık bir vergi iadesi olacağı yazıyor. Almanya'da Global Blue anlaşması var MediaMarkt'ın. Dönüş uçağı için havalimanına gidince pasaport kontrolü öncesinde, ilk iş olarak gümrük ofisine gidip gümrük damgası alması gerekiyor tax Free evrağına. Ardından Global Blue ofisine gümrük onaylı belgeyi götürüyor, eğer mesai saati içindeyse kredi kartını veriyor ve POS cihazına okutarak vergi iadesini onaylıyorlar, eğer mesai saati dışında ise genelde Global Blue ofisinin dışında posta kutusu oluyor, tax Free evrağına kart bilgilerini yazacağı bir bölüm var, o evrağı doldurması gerekiyor, ardından bir zarfa koyarak posta kutusuna atması gerekiyor.
Gümrük ofisleri genelde 7/24 açık oluyor diye biliyorum, Global Blue ofisinde de en az 1 kişi oluyor tecrübelerime göre, o kişiler yönlendirmeleri yapar zaten eksik bir şey varsa.
Önemli olan pasaporta mühür vurulmadan, ülkeden çıkmadan önce gümrük mührünü alması ve evrağı Global Blue ofisine vermesi.

Evrağı vermeden önce fotoğrafını çekmesi, Türkiye'ye dönünce işlemin takibi açısından faydalı olur.

Geri
Yukarı