Almanya'dan Türkiye'ye hediye göndermek

Ways

Decapat
Daha fazla  
Mikrofon, DualSense 5 gibi almak istediğim bir iki ürün var ancak bildiğiniz üzere direkt Türkiye'den almak çok daha pahalı oluyor. Ben de Amazon vs. üzerinden Almanya'daki akrabama ücretini ödeyerek ürünü gönderip oradan bana hediye olarak kargoyla göndermesini isteyeceğim. Mikrofon 200 dolar, 1.05 kg, ölçüleri ‎10.9 X 31.2 X 12.7 santimetre (DualSense: 70 dolar - 20,1 X 7,7 X 17,7 CM 998 gr). Bu ölçülerdeki elektronik ürünler için hangi firmayla getirmek daha güvenli olur, gümrük vergisi ne kadar çıkar? İkisini birlikte mi Türkiye'ye kargolamak gerekir yoksa ayrı ayrı mı? Gümrük vergisi çıksa da en azından birkaç bin TL karda oluyorum o yüzden fazla çıkmadığı ya da kaybolmadığı sürece sıkıntı olmaz gibi. Amazon'dan hediye olarak belirtilmesini isteyip hediye paketi varsa öyle sipariş edeceğim.

Şimdi şunu da göz önünde bulundurmalısın sadece gümrük vergisi değil özel tüketim vergisi de eklenebilir. En mantıklı çözüm aynı ürünleri hepsiburadadan(hepsiyurtdışından) falan bulup sepete ekle yapınca çıkan tahmini vergiden fikir yürütmek.

Akrabanızın ne zaman geleceğini öğrenin veya tanıdıklarının ne zaman geleceğini öğrenin ve yanlarında getirmelerini isteyin.

Tanıdıkları getirecekse de PTT'den kargolarlar size olur biter.

Oradan buraya kargolatmanın da uygun olmadığını düşünürsek daha büyük miktarlar çıkıyor.

DualSense'de 450₺ kadar fark var, o fark vergi kargo derken artacak. 450₺ para kazanayım derken zararlı çıkacaksın.

Hangi mikrofonu alacaksın ayrıca.

Son düzenleme:
Akrabanızın ne zaman geleceğini öğrenin veya tanıdıklarının ne zaman geleceğini öğrenin ve yanlarında getirmelerini isteyin.

Tanıdıkları getirecekse de PTT'den kargolarlar size olur biter.

Oradan buraya kargolatmanın da uygun olmadığını düşünürsek daha büyük miktarlar çıkıyor.

DualSense'de 450₺ kadar fark var, o fark vergi kargo derken artacak. 450₺ para kazanayım derken zararlı çıkacaksın.

Hangi mikrofonu alacaksın ayrıca.

Yaklaşık bir ay önce falan geldiğinden akrabam gelemez.

Kargo konusu evet biraz fazla gözükebilir ancak geneline bakarsak yine birkaç bin cepte kalıyor.

DualSense şu an sağlam bir yer olarak Amazon'dan alacak olursak 3099 TL kur hesabıyla oradan alınca 1940 TL civarına geliyor. Mikrofon modeli Shure MV7. toplam hesapta Türkiye fiyatı 13 bin TL yurtdışıdan fiyatlara ek 100 dolar vergi kargo vs. desek 10260 TL yapıyor aslında çok fark kalmıyormuş zaten vergi ve kargoyla.

Şimdi şunu da göz önünde bulundurmalısın sadece gümrük vergisi değil özel tüketim vergisi de eklenebilir. En mantıklı çözüm aynı ürünleri hepsiburadadan(hepsiyurtdışından) falan bulup sepete ekle yapınca çıkan tahmini vergiden fikir yürütmek.

Evet (IV) sayılı listenin kapsamı kısmında ses kayıt ve çalma cihazları yer alıyor. Bıktım artık nefes bile aldırtmayacaklar. Hepsiglobal'de her ürün ve 150 Euro'nun üzerinde ki ürünler yok.

Peki ürünü açtırtıp 2. el hediyeymiş gibi kutusuz şekilde getirtsem yine vergiye tabi tutulur mu?

Son düzenleme:
Yaklaşık bir ay önce falan geldiğinden akrabam gelemez.

Kargo konusu evet biraz fazla gözükebilir ancak geneline bakarsak yine birkaç bin cepte kalıyor.

DualSense şu an sağlam bir yer olarak Amazon'dan alacak olursak 3099 TL kur hesabıyla oradan alınca 1940 TL civarına geliyor. Mikrofon modeli shure mv7. toplam hesapta Türkiye fiyatı 13 bin TL yurtdışıdan fiyatlara ek 100 dolar vergi kargo vs. desek 10260 TL yapıyor aslında çok fark kalmıyormuş zaten vergi ve kargoyla.

DHL takipsiz 2 kilo paketi 18, 50€ mikrofon 1, 09kg, DualSense'de 500 gram civarı oluyor.

200€ mikrofon, 70€ DualSense 18, 50€ kargo etti 288, 50€. DualSense için 15€, kulaklık için 30€ değerinde vergi kesilse eder 333, 50€ yani 9800₺.

Bu iyimser rakamlar bir bakmışsın DualSense için 30€ vergi gelmiş, mikrofon için 70-80 bir bakmışsınız 400€ tutmuş. 11400 civarı. İki malı buradan alsan aynı hesaba düşüyor.

Peki ürünü açtırtıp 2. el hediyeymiş gibi kutusuz şekilde getirtsem yine vergiye tabii tutulur mu?

Tabii ki tutarlar.

200€ mikrofon, 70€ DualSense 18, 50€ kargo etti 288, 50€. DualSense için 15€, kulaklık için 30€ değerinde vergi kesilse eder 333, 50€ yani 9800₺.

Bu iyimser rakamlar bir bakmışsın DualSense için 30€ vergi gelmiş, mikrofon için 70-80 bir bakmışsınız 400€ tutmuş. 11400 civarı. İki malı buradan alsan aynı hesaba düşüyor.

Evet zaten yukarıda arkadaşın dediği gibi ses kayıt ve çalma cihazları özel tüketim vergisine tabii olduğundan yüzde 20 oradan da vergi alınacak. Yani her türlü aynı fiyatlara geliyor, 1000 TL için ürünlere dünya turu yaptırtmaktansa direkt buradan almak daha mantıklı. Teşekkürler, iyi geceler.

Geri
Yukarı