Alt + Tab yapınca FPS kaybı

siracc

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar, sağlıklı günler ve iyi forumlar dilerim herkese.
Alt + Tab yapıldığında oyunda anlık FPS kaybının olması herkesin bildiği ve yaşadığı bir durum. Lakin benimkisi bunlardan daha farklı olarak bir sorun haline geliyor. LoL'de alt + Tab attığımda FPS 240'dan 144'e sabitleniyor ve monitörüm de 144Hz ne hikmetse bu değere sabitliyor. Ayriyeten asla üste çıkmıyor, ara sıra 108'e iniyor. Bunun sebebini çok araştırdım ama bir çözüm yolu bulamadım. Denetim masasını biraz kurcaladım yine olmadı. GeForce Experience'dan OPT'ime ettim yine olmadı. Donanım özelliklerimi de sizinle paylaşacağım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de daha önceki bilgisayarımdan bildiğim üzere bir şey fark ettim belki size fikir üretmede yardımcı olur. Normalde alt + Tab yapılınca çıkan açık uygulamalar bir kare içerisinde pencere olarak gözüküyor. Fakat oyun öyle gözükmüyor; Ek'te görselini paylaştım sizlerle.
Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl yani? Biraz açar mısınız; zira 32GB ram mevcut sistemde.
Şöyle ki, Oyun oynarken bilgisayarın odağı bilgisayar üzerinde olur. Siz Alt + Tab atıp gezerseniz bilgisayarın odağı değişir ve bu da oyuna yansır. Benim tahminim bu şekilde.

Şöyle ki, Oyun oynarken bilgisayarın odağı bilgisayar üzerinde olur. Siz Alt + Tab atıp gezerseniz bilgisayarın odağı değişir ve bu da oyuna yansır. Benim tahminim bu şekilde.
Anlıyorum. Peki bunun bir çözümü yok mudur? Önceki bilgisayarımda mesela, alt + tab yaptığımda ek'teki görsel gibi olmuyordu. Bildiğimiz oyun orada yok gibi şuan. Veyahut 144hz monitörüm var ve FPS'nin 144 e sabitlenmesi nasıl bir hikmet?

Anlıyorum. Peki bunun bir çözümü yok mudur? Önceki bilgisayarımda mesela, alt + tab yaptığımda ek'teki görsel gibi olmuyordu. Bildiğimiz oyun orada yok gibi şuan. Veyahut 144hz monitörüm var ve FPS'nin 144 e sabitlenmesi nasıl bir hikmet?
Gördüğüm kadarıyla çok çok fazla sekme açık arkada. Bunların bir kısmını kapatıp bir daha yazar mısınız? Bilgisayarın bunları kaldırması için de hatırı sayılır bir gücü buraya harcaması gerekir.

Gördüğüm kadarıyla çok çok fazla sekme açık arkada. Bunların bir kısmını kapatıp bir daha yazar mısınız? Bilgisayarın bunları kaldırması için de hatırı sayılır bir gücü buraya harcaması gerekir.
Sistemimi yazmayı unuttuğum için kusura bakmayın;
Asus Strix GTX 960 4 GB OC Ekran Kartı
MSI B-460 M-A PRO Anakart
M.2 SSD 500 GB
Intel i3 10100F İşlemci
Corsair 3000mhz CL16 2x16 GB Ram

Genelde sürekli bakmam gereken veyahut orada sabit kalması gereken sekmeler oluyor. Bunlarda bir hayli fazla, evet :') Şuan halihazırda 6 GB ram tüketiyor Chrome. Fakat bu benim için sorun teşkil etmiyor çünkü zorlanmıyor bilgisayar bol raminden dolayı. Ama dediğiniz de deneyeceğim elbette. Geri dönüş sağlarım en kısa sürede, teşekkürler.

Sistemimi yazmayı unuttuğum için kusura bakmayın;
Asus Strix GTX 960 4 GB OC Ekran Kartı
MSI B-460 M-A PRO Anakart
M.2 SSD 500 GB
Intel i3 10100F İşlemci
Corsair 3000mhz CL16 2x16 GB Ram

Genelde sürekli bakmam gereken veyahut orada sabit kalması gereken sekmeler oluyor. Bunlarda bir hayli fazla, evet :') Şuan halihazırda 6 GB ram tüketiyor Chrome. Fakat bu benim için sorun teşkil etmiyor çünkü zorlanmıyor bilgisayar bol raminden dolayı. Ama dediğiniz de deneyeceğim elbette. Geri dönüş sağlarım en kısa sürede, teşekkürler.
Rica ederim, merakla bekliyorum.🙂

Geri
Yukarı