Alt yapım nedir?

keny0u

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, benim bulunduğum binama yeni fiber çekiyorlar sanırım ama altyapı sorgulamasında 100Mbps alacağımı söylüyor daha üstünü alamaz mıyım yani FTTH internet kullananaz mıyım, veya FTTH nedir?

Ek 1 de gösterdiğim bizim binaya çekilen kablo,
Ek 2 de bizim arka sokaklarda bulunan kablolar (turuncu)

Yani demek istediğim şu onların turuncu benimki neden bu renk fark nedir?

Dosya Ekleri

• IMG-20210805-WA0000.jpg
    IMG-20210805-WA0000.jpg
    83,9 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG-20210805-WA0001.jpg
    IMG-20210805-WA0001.jpg
    40,9 KB · Görüntüleme: 52
  • Screenshot_2021-08-05-00-48-39-065_com.instagram.android.jpg
    Screenshot_2021-08-05-00-48-39-065_com.instagram.android.jpg
    79 KB · Görüntüleme: 50
İlk 2 fotoğrafta ki kablolar fiber kablolar. 3. fotoğrafı bilmiyorum. Ortada ki kablo daireye kadar gelmiş sanırsam. Daireye kadar fiber kablo geldiği zaman FTTH oluyor. Sol tarafta ki kablo sizin binanızın içinde ise büyük ihtimal yakında dairenize kadar fiber kablo gelecektir. FTTB artık kullanılmıyor, FTTH olacaktır.

Arkadaşlar merhaba, benim bulunduğum binama yeni fiber çekiyorlar sanırım ama altyapı sorgulamasında 100Mbps alacağımı söylüyor daha üstünü alamaz mıyım yani FTTH internet kullananaz mıyım, veya FTTH nedir?

Ek 1 de gösterdiğim bizim binaya çekilen kablo,
Ek 2 de bizim arka sokaklarda bulunan kablolar (turuncu)

Yani demek istediğim şu onların turuncu benimki neden bu renk fark nedir?
O renk farkı önemli değil, neticede evine kadar fiber (FFTH) gelmiş sana. TurkNet'in altyapı sorgulama sisteminden bi' altyapını sorgulayıp çıkan sonucu konuya ekleyebilir misin? Eğer altyapın aktifleştiyse, 100 TL'ye TurkNet'ten hizmet alabilirsin zira TurkNet TT'nin Fiber altyapısını kullanabiliyor. Bu arada eve kadar fiber hizmetinde 10 Gbps'e kadar hız sunulabiliyor fakat TT daha 200 Mbps'lik paketini bile duyurmadı. Hâl böyleyken maalesef ki 100 Mbps'den fazla hız alamazsın ancak İstanbul, Ankara veyahut İzmir'de isen, belki yakınlarda sana da bir GigaFiber uğrar, eğer TurkNet bulunduğun binaya GigaFiber hizmetini getirir ise, 1 Gbps'e yakın indirme ve yükleme hızlarını sadece 100 TL'ye alabilirsin.

Fakat şu anda altyapında sadece 100 Mbps indirme, 8 Mbps yükleme hızlarına sahip eve kadar fiber (FFTH) hizmetini kullanabilirsin ki, yine de hiç yoktan iyidir. En azından ADSL ve VDSL'den çok ama çok daha iyi yani. Buna şükretmeni tavsiye ederim ;) Bu arada Comnet bazen 100 Mbps'den fazla hız verebiliyor ve yurt içi ve yurt dışı pingleri de şu anda TurkNet'e nazaran çok çok daha iyi, fakat interneti satın alarak kullanıyorsun yani önce hizmeti bağlatıp her ay fatura ödemek yerine direkt olarak 1 aylık veyahut 3-6-12 aylık internet hizmeti satın alıyorsun ve bitime yakın yenilemesini yapıyorsun veyahut yapmıyorsun. Bu açıdan bakıldığında eğer benim bütçem el veriyor dersen, yine aynı hızları Comnet'te de 100 TL'ye alabilirsin.

Geri
Yukarı