Altay Tankı 2023'te TSK envanterine girecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli tank projesi Altay'la ilgili "Altay Tankı'nı 2023'ün başında orduya teslim edeceğiz." dedi.

Altay Tankı'nın yıllardır ertelenmesinin sebebi motor sıkıntısıydı. Geçtiğimiz aylarda BMC Power'ın BATU isimli 1500 beygirlik motoru üretmesi ve ilk kez çalıştırmasıyla beraber Altay'ın motor sıkıntısı da çözülmüş oldu.

1625230490181.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şahsi düşüncemi paylaşacak olursam, Altay Tankı 2022'nin ilk ya da ikinci çeyreğine kadar seri üretime sokulup orduya teslim edilebilecek seviyede. Teslim tarihinin 2023 olarak açıklaması bence tamamen 2023 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili. Siz ne düşünüyorsunuz?

Aynen kardeşim vermiyor. Tarih 2 Haziran 2022. F-35 ve S-400 meselesi kaç yıl önceydi?

Önemli olan 1-2 prototipin uçması ya da üretilmesi değil seri üretim aşamasına geçilmesidir. Altay tankının da yılardır prototipleri var ama seri üretime bir türlü geçilemiyor. Bunu da zaman gösterecek.
Tane tane anlatıyorum ama yine olmuyor. 2-3 prototip için motor alınması seri üretimde motor verecekleri anlamına gelmiyor aynı şey Altay projesinde de oldu, prototip için motor alındı ama seri üretim için vermediler. Atak projesi de benzer şekilde hadi Atak için Ukrayna alternatifi var ama Altay ve diğer projeler için belirsizlik devam ediyor.

CAATSA yaptırımları nedir, sonuçları nelerdir bir araştır artık lütfen.

Ayrıca attığın bir kaynağı önce bir oku istersen. Yukarıdaki satırları yazdıktan sonra okudum ben de ve aynı yukarıda belirttiğim durum geçerli.

"MMU’nun ilk prototipinde kullanılacak F110 motorları için alternatif bir motorun kullanımı üzerinde çalışıldığını açıklayan İsmail Demir, alternatif motorun projeyi olumsuz sürprizlere karşı koruyacağını ve yerli motor gelene kadar 2 prototipe güç verebileceğini belirtti. MMU’nun prototip aşaması için bilindiği üzere F-16 savaş uçaklarında da kullanılan F110 turbofan motorları kullanılacak."

Şimdi yerli jet motoru üretilebilecek mi?, ne kadar başarılı olacak? vs vs bu soruların cevaplarına göre MMU projesinin hedeflerine ulaşılabilecektir.

Bu saatten sonra bu projelere NATO ülkelerinden destek gelmeyecek ve işimiz 5X daha zor.

Bizim MMU'yu F110 motorla ilk serilerinde 4.5 Nesil kullanacağımızı biliyorlar ve verdiler. F-16 satmak istemeyen de ABD'deki Yunan - Ermeni lobisi. ABD hükümetinin F-16 vermeme gibi bir arzusu yok, farkındaysan bunu da mesajımda demiştim ama okumamışsın.
Peki neden vermiyorlar? Sürekli belli şartlar sunuyorlar, şartsız bir satış mümkün görünmüyor.

Burada zaman zaman öne sürdükleri şartları görebilirsin. https://eksisozluk.com/abdli-senatorlerin-turkiyeye-f-16-sartlari--7426883

Son düzenleme:
Atak 2 2023 savunma sanayi hedeflerinde yok ve TUSAŞ da bu program hiç bahsetmiyor. Eski haberlerden bahsediyorsun. Ukrayna'daki fabrika Ruslar tarafından vuruldu ve ondan sonra Atak 2 ile ilgili hiçbir gelişme görmedim varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

1 Mayıs'ta yapılacak törende veya yılın ilerki zamanlarında yapılacak toplantılarda daha detaylı görsellerin çıkacağına eminim. TUSAŞ, her zaman ürününü bitmiş ve uçuşa hazır haliyle duyurmayı seven bir firma. Bu nedenle programların gecikiyormuş gibi görünmesi normal.

1 Mayıs'ta yapılacak törende veya yılın ileriki zamanlarında yapılacak toplantılarda daha detaylı görsellerin çıkacağına eminim. Tusaş, her zaman ürününü bitmiş ve uçuşa hazır haliyle duyurmayı seven bir firma. Bu nedenle programların gecikiyormuş gibi görünmesi normal.

ah ya keşke her zaman seçim olsa, bu ne oğlum orduya 300 tane şey sokuldu aynı anda seçimi mi bekliyordu herkes.. acaba yoksa..

ah ya keşke her zaman seçim olsa, bu ne oğlum orduya 300 tane şey sokuldu aynı anda seçimi mi bekliyordu herkes.. acaba yoksa..
Henüz hiçbirinin envantere girdiği yok, motor çalıştırdı, pistte araba ile çekildi, farları selektör yaptı vs vs. Seçim için böyle haberler yapıyorlar.

Envantere girsinler de o zaman başardık diyelim.

Bu arada envantere girmesi en yakın olan proje Gökbey ancak diğerlerini ciddi ambargo sorunları bekliyor.

Henüz hiçbirinin envantere girdiği yok, motor çalıştırdı, pistte araba ile çekildi, farları selektör yaptı vs vs. Seçim için böyle haberler yapıyorlar.

Envantere girsinler de o zaman başardık diyelim.

Bu arada envantere girmesi en yakın olan proje Gökbey ancak diğerlerini ciddi ambargo sorunları bekliyor.

Hep aynı şeyi söyleyip duruyorsunuz ama sizde... :D Proje yok dersiniz proje ortaya çıkar, yürümedi dersiniz yürür, uçmadı dersiniz uçar, envantere girmedi dersiniz girer... Ama asla başardık diyemezsiniz.

Bu projelerin bir çoğunun 2023 yılında ortaya çıkarılacağı senelerdir bas bas bağırılıyor zaten. TUSAŞ hem senelerdir üretim teknolojilerine yatırım yapıyor hem de birçok üniversitede Ar-Ge ofisi açıyor, açmaya da devam ediyor. Bunu bile göremiyorsunuz çünkü oturduğunuz yerden diyebildiğiniz tek şey, "Bunlar seçim yatırımı...". Açıkçası vizyonunuzun bu kadar olması ilginç. Üstelik Gökbey TEI TS-1400 ile de uçuşunu gerçekleştirdi, senelerdir geliştirilen bu motor ambargoya alternatif olacaktır.

ATAK-2 ve ANKA-3 bu ay sonunda uçuşlarını yapacak. Akabinde de test ve sertifikasyon süreci başlayacak.

Ah ya keşke her zaman seçim olsa, bu ne oğlum orduya 300 tane şey sokuldu aynı anda seçimi mi bekliyordu herkes?

Birçok proje için söylenen tarih 2023'ü işaret ediyordu. Burada iki aktörü ele alırsak (BAYKAR ve TUSAŞ), birisi ürününü taa mock-up seviyesinde paylaşmayı severken, diğeri ürününü uçuşun hemen öncesinde duyurmayı seviyor.

TUSAŞ geçmişte de birçok ürününü, artık uçuşa hazır olduğu zaman duyurmuş bir firma.

TUSAŞ'ın yaptığı yatırımın haddi hesabı yok, benim bile yeniden üniversite okuyasım geliyor gördükçe, birçok üniversitede teknoloji merkezi kurmaya devam ediyorlar. Seçim için yatırım yapan bir şirket bunlarla uğraşmaz.

Hep aynı şeyi söyleyip duruyorsunuz ama sizde... :D Proje yok dersiniz proje ortaya çıkar, yürümedi dersiniz yürür, uçmadı dersiniz uçar, envantere girmedi dersiniz girer... Ama asla başardık diyemezsiniz.

Bu projelerin bir çoğunun 2023 yılında ortaya çıkarılacağı senelerdir bas bas bağırılıyor zaten. TUSAŞ hem senelerdir üretim teknolojilerine yatırım yapıyor hem de birçok üniversitede Ar-Ge ofisi açıyor, açmaya da devam ediyor. Bunu bile göremiyorsunuz çünkü oturduğunuz yerden diyebildiğiniz tek şey, "Bunlar seçim yatırımı...". Açıkçası vizyonunuzun bu kadar olması ilginç. Üstelik Gökbey TEI TS-1400 ile de uçuşunu gerçekleştirdi, senelerdir geliştirilen bu motor ambargoya alternatif olacaktır.

ATAK-2 ve ANKA-3 bu ay sonunda uçuşlarını yapacak. Akabinde de test ve sertifikasyon süreci başlayacak.

Birçok proje için söylenen tarih 2023'ü işaret ediyordu. Burada iki aktörü ele alırsak (BAYKAR ve TUSAŞ), birisi ürününü taa mock-up seviyesinde paylaşmayı severken, diğeri ürününü uçuşun hemen öncesinde duyurmayı seviyor.

TUSAŞ geçmişte de birçok ürününü, artık uçuşa hazır olduğu zaman duyurmuş bir firma.

TUSAŞ'ın yaptığı yatırımın haddi hesabı yok, benim bile yeniden üniversite okuyasım geliyor gördükçe, birçok üniversitede teknoloji merkezi kurmaya devam ediyorlar. Seçim için yatırım yapan bir şirket bunlarla uğraşmaz.

TUSAŞ sanki özel şirket. Arkadaş ortaklık yapısına bir bakın derim.

Üstüne Baykar.

Bana bu kadar alım garantisi verseler. Ben de dünyaları yapardım.

Kimse kusura bakmasın.

Bu işler siyaset üstüdür. Ama bundan siyasi oy devşirmeyin arkadaş.

yeter yahu. Yok 2023, yok 2071.

Doğru olanı bizler de takdir eder ve alkışlarız. Ama yanlışa yanlış deyince neden söyleniyorsunuz.

Kendinize gelin yahu. Bu gemide sadece sizin cenah yok!

Hani nerede? Altay her yıl envantere giriyor, her seçim öncesi görücüye çıkıyor ama Otakardan sonra projede ciddi bir ilerleme yok.

Akıl var mantık var, bütün projeler için söylüyorum, motor yapamıyorsun ve motor alamıyorsun, nasıl envantere gireceksin.

Dünya devi firmaların yapamadığını motoru bizim firmalarımız nasıl yapacak?

Ayrıca bu projelerin hemen hemen hepsi yabancı desteği ile yapıldı. Destek alınmadan imkansız çünkü ülke şartlarında.
Bütün projelerin yabancı bir ortağı var. Atak projesinde Agusta Wesland, MMU projesinde ise BAE System var. Yani hayatında hiç uçak, tank, motor yapmamış firmaların, yapın talimatı ile 3-5 yılda bunları yapması mümkün değil.

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan, yerli ve milli tank projesi Altay'la ilgili "Altay tankı'nı 2023'ün başında orduya teslim edeceğiz." dedi.

Altay tankı'nın yıllardır ertelenmesinin sebebi motor sıkıntısıydı. Geçtiğimiz aylarda BMC Power'ın batu isimli 1500 beygirlik motoru üretmesi ve ilk kez çalıştırmasıyla beraber Altay'ın motor sıkıntısı da çözülmüş oldu.

Eki Görüntüle 1093659

Şahsi düşüncemi paylaşacak olursam, Altay tankı 2022'nin ilk ya da ikinci çeyreğine kadar seri üretime sokulup orduya teslim edilebilecek seviyede. Teslim tarihinin 2023 olarak açıklaması bence tamamen 2023 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili. Siz ne düşünüyorsunuz?

Kalitesiz bir tank batu motorlarını aslen alman yapı mıdır düzelteyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı