Çözüldü Alttan 4 tane oyun açınca 1650 Ti sistem siyah ekran veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Visenya

Decapat
Ya biraz komik bir konu olacak ama ben Metin2 oynuyorum ve metin kesmem gerekiyor :D

Alttan 4 tane hesap açıp hepsiyle metin kesiyorum uzun bir süre sonra bilgisayar siyah ekran veriyor ama arkada YouTube'dan açtığım müzik çalmaya devam ediyor. Bilgisayarı çok mu yoruyorum? Böyle yapmaya devam edersem bir sıkıntı olur mu?

Atıyorum Far Cry Primal oynarken siyah ekran vermiyor galiba alttan 4 tane açtığım için bilgisayar siyah ekran veriyor bende böyle düşünüyorum ama içimde kalmasın diye konu açmak istedim.

1650 Ti.
i5 10300H.

Çözüm
Çok iyi olur bende 1650 Ti %0 kullanımını görünce şaşırdım.
Masaüstünde boş bir yere sağ tıkla, Nvidia Denetim Masası'na gir, sol tarafta "3D ayarlarının yönetilmesi" yazan yere gir, sağ tarafta aşağıya doğru in "OpenGL ile görüntü oluşturma GPU'su" yazan seçeneği 1650 Ti yap.

Video da var ama sadece anlatıyor, biraz da boş yapmış ama belki işine yarar diye onu da bırakıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İntel'in sitesine baktım da 10. nesil grafik birimine sahip bir işlemci olduğu yazıyor.

Arkada ekran kartına yük bindirecek bir şey yap o sırada görev yöneticisi açık olsun. Performans sekmesinde iki tane GPU göstermesi lazım hangisi kullanılıyor ona bakıp yazabilir misin?

Dosya Ekleri

• a2.PNG
    a2.PNG
    38,5 KB · Görüntüleme: 30
Bilmiyorum nereden öğrenebilirim olup olmadığını?

Metin2 oynamamışsın belli teşekkürler. Hala anlamadınız galiba bu oyunda birden fazla Client açmak çok yaygın.

Hocam biraz eleştiri almayı kabullenin isterseniz en az sistem isteyen oyunu açın 1'den fazla açarsanız sistem yorulur, herkes bunu anlatmaya çalışıyor. Tek savunmanız da oyunda çok yaygın olması yapılan şeyin çok kişi tarafından yapılması o şeyin kötü olmadığı anlamına gelmez.

Tam tahmin ettiğim gibi GTX 1650 Ti ekran kartını kullanmıyor, onu ayarlaman lazım. Youtube'a bakıyım güzel bir şekilde anlatan birisi varsa atıyım buraya nasıl yapıldığını.

Hocam ben eski bilgisayarımda i5 2400 ile sorunsuz 3-4 tane açabiliyordum. Bu oyun zorlamıyor PC'yi anormal bir durum var bence.

Şu an dediğim gibi 3 tane Client açık CPU 60 70 arası geziniyor. Darboğaz yok şu an.

Hocam biraz eleştiri almayı kabullenin isterseniz en az sistem isteyen oyunu açın 1'den fazla açarsanız sistem yorulur, herkes bunu anlatmaya çalışıyor. Tek savunmanız da oyunda çok yaygın olması yapılan şeyin çok kişi tarafından yapılması o şeyin kötü olmadığı anlamına gelmez.

Asıl olay şu eski kötü bilgisayarımda da ben 3 4 tane Client açıyordum gene siyah ekran vermiyordu. Şu an daha iyi olan bilgisayarımda neden veriyor bunu öğrenmeye çalışıyorum ben.

Tam tahmin ettiğim gibi GTX 1650 Ti ekran kartını kullanmıyor, onu ayarlaman lazım. YouTube'a bakayım güzel bir şekilde anlatan birisi varsa atayım buraya nasıl yapıldığını.

Çok iyi olur bende 1650 Ti %0 kullanımını görünce şaşırdım. Metin2 TR Laptoplarda Harici Ekran Kartını Kullanmıyor - Metin2 Türkiye sanırım bu oyun hakkında bu problem bayağı meşhur.

Son düzenleme:
Çok iyi olur bende 1650 Ti %0 kullanımını görünce şaşırdım.
Masaüstünde boş bir yere sağ tıkla, Nvidia Denetim Masası'na gir, sol tarafta "3D ayarlarının yönetilmesi" yazan yere gir, sağ tarafta aşağıya doğru in "OpenGL ile görüntü oluşturma GPU'su" yazan seçeneği 1650 Ti yap.

Video da var ama sadece anlatıyor, biraz da boş yapmış ama belki işine yarar diye onu da bırakıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Çözüm
Evet olayı NVIDIA Denetim Masası'ndan çözdüm asıl sorun alttan 4 tane açmak değil de bilgisayarımın oyunu harici ekran kartımla çalıştırmamasıymış :D

Masaüstünde boş bir yere sağ tıkla, NVIDIA Denetim Masası'na gir, sol tarafta "3D ayarlarının yönetilmesi" yazan yere gir, sağ tarafta aşağıya doğru in "OpenGL ile görüntü oluşturma GPU'su" yazan seçeneği 1650 Ti yap.

Çözdüm durumu NVIDIA Denetim Masası'ndan yüksek performanslıya getirdim teşekkür ederim bu arada sayende çözdüm çok sağ ol.

Yıllar önce bile birden çok MT2 açmak normal karşılanan bir şeydi. Genelde biri pazar, diğeri şaman ve bir diğeri ana karakter olurdu. Bence zorlanmadan bu işlemleri yapabilmesi gerekir. Sürücü optimizasyonu ile alakalı bir sorun olabilir. Şimdiki halini bilmiyorum ama yıllardır düzgün bir optimizasyon güncellemesi aldığını hiç sanmıyorum.

Çözülmüş. Ben geç fark ettim. Dediğim gibi, normal bir şey değildi zaten bu oyunda zorlanması. :)

Yıllar önce bile birden çok MT2 açmak normal karşılanan bir şeydi. Genelde biri pazar, diğeri şaman ve bir diğeri ana karakter olurdu. Bence zorlanmadan bu işlemleri yapabilmesi gerekir. Sürücü optimizasyonu ile alakalı bir sorun olabilir. Şimdiki halini bilmiyorum ama yıllardır düzgün bir optimizasyon güncellemesi aldığını hiç sanmıyorum.

Kesinlikle öyle bazı arkadaşlar beni bombaladı burada 3 4 tane açılır mı diye :D ne diyeyim ki canları sağ olsun. Çözdüm sorunu ama sağ olsun yardım etti arkadaş.

Geri
Yukarı