Altyapı en fazla kaç Mbps destekliyor?

|-Hakan-|

Hectopat
Soru başlıkta. Altyapım elverişli mi?
Not: Bundan önce bir konu daha açmıştım(7-8 ay önce) yarın babamla paket değişikliği yapacağız.
Not 2: Eski açtığım konuda indirme hızım 16Mbps'ye sabit iken 20.8 margin değerine sahipmiş.

resim_2021-08-05_172824.png

Soru başlıkta. Altyapım elverişli mi?
Not: Bundan önce bir konu daha açmıştım(7-8 ay önce) yarın babamla paket değişikliği yapacağız.
Not 2: Eski açtığım konuda indirme hızım 16Mbps'ye sabit iken 20.8 margin değerine sahipmiş.

Eki Görüntüle 1128805
Bu çok değişken bir tablo. Hızına göre farklı farklı veriler sunuyor ve çok yanıltıyor. Tavsiyem Turknet ile iletişime geçip alabileceğin en hızlı paketi alman. Bu tabloda hat zayıflaması çok fazla görünüyor, daha yüksek hızlı pakete geçersen hat zayıflamanı tekrardan kontrol et, çok fazla kopma yaşayabilirsin. Bu sorunu aşmak için de mecburen hızını ya modemden ya da Turknet'i arayarak düşürmen gerekecek. Ayrıca portunu boşa çıkarırsan talep sırasına göre başkasına verebilirler.

TurkNet kullanmaktayım.

Şöyle bir durum olmaz mı hocam bu sefer ben Port'u kapattım port açılmasını bekleyen başka kullanıcı benim portumu alırsa bu sefer ben internetsiz kalacağım?

Üstte fotoğraf varmış yeni gördüm. VDSL portu yokmuş. Başka firmalarla da bir görüş port kiralayabilirler belki TurkNet'te olman o yüzden daha iyi taahhüt yok en azından. Araştır bulursan VDSL'e geçtiğinde tahminen stabil 50Mbps gibi bir değer alırsın.

Bu çok değişken bir tablo. Hızına göre farklı farklı veriler sunuyor ve çok yanıltıyor. Tavsiyem TurkNet ile iletişime geçip alabileceğin en hızlı paketi alman. Bu tablo hat zayıflaması çok fazla görünüyor, daha yüksek hızlı pakete geçersen hat zayıflamanı tekrar kontrol et, çok fazla kopma yaşayabilirsin. Ayrıca portunu boşa çıkarırsan talep sırasına göre başkasına verebilirler.

VDSL2'ye geçmeyeceğim. ADSL2+'la devam, bir de "bu tablo hat zayıflaması çok fazla görünüyor" derken neyi kastettiniz biraz araştırma yaptım ve hat zayıflaması ne kadar az ise o kadar fazla hız alabilme ihtimalimiz varmış(indirme hızı el veriyorsa) hatta bir tablo atacağım.

resim_2021-08-05_175727.png

Üstte fotoğraf varmış yeni gördüm. VDSL portu yokmuş. Başka firmalarla da bir görüş port kiralayabilirler belki TurkNet'te olman o yüzden daha iyi taahhüt yok en azından. Araştır bulursan VDSL'e geçtiğinde tahminen stabil 50Mbps gibi bir değer alırsın.
TurkNet olacak malesef babamın üzerine bu yüzden ISS değişmeyeceğim diyor.

VDSL2'ye geçmeyeceğim. ADSL2+'la devam, bir de "bu tablo hat zayıflaması çok fazla görünüyor" derken neyi kastettiniz biraz araştırma yaptım ve hat zayıflaması ne kadar az ise o kadar fazla hız alabilme ihtimalimiz varmış(indirme hızı el veriyorsa) hatta bir tablo atacağım.

Eki Görüntüle 1128841

TurkNet olacak malesef babamın üzerine bu yüzden ISS değişmeyeceğim diyor.
Kusuruma bakma yanlış değere bakıp yorum yapmışım. Hat zayıflaması değerin mükemmel seviyede görünüyor. Hat zayıflaması ile snr marjı değerlerini karıştırarak yorum yapmıştım. Şimdi attığın tablo download yönündeki değerleri içeriyor ama burada eksik bir bilgi var. Attığım fotoğraftaki yazının manası şu; daha iyi performans istiyorsan download db değerini en aza çek ki alabileceğin en yüksek hızı al, daha kararlı yani kopması olmayan bir bağlantı istiyorsan daha yüksek değerler gir ki kopman olmasın. Senin attığın tablo da bunu doğruluyor. db değerini attırdığı zaman hızı düşüyor ama bağlantıda kopma olmuyor. Tabii bu teorik olarak böyle. Teknik olarak çok nadir de olsa kopmalar olabilir. Sen alabileceğin en yüksek hızı alırsan mesela altyapın 100mbps destekliyorsa sen de 100mbps görüyorsan muhtemelen download marjın 1 değerine çok yakın olacak ve gün içerisinde çok fazla kopma ile karşılaşacaksın.
  • 6.0 dBi 8.0 dBi Arası: İnternet sürekli kopar. Her an internet gidebilir. Aşırı ping görülür.
  • 8.0 dBi 10.o dBi Arası: İnternet bağlantısında ping olur ve ufak bir parazit de bağlantı gider.
  • 10.0 dBi 15.0 dBi Arası: İnternet de kopma olmaz. İnternet, stabil çalışır.
6.0 dBi altı için yine sürekli kopma ile karşılaşırsın. Zaten 1 2 3 4 db alıyorsan internetin geldiği gibi yine kopar. Bunun istisnası olarak başka bir forumda birini görmüştüm. 24mbps altyapı hızının 24mbps'ini de alıyordu ve db değeri ise 1 civarında dolaşmasına rağmen hattının kopmadığını iddia ediyordu. Dengeli bir değere sahip olman gerekiyor.
Benim paketim 100mbps ama ancak db değerimi 0 yapınca 100mbps alıyorum ama hattım durmadan kopuyor. Şu an db değerim fotoğraftaki gibi 8 ve kopmam haftada bir kaç defa oluyor. Bunun altyapı ve tesisat kalitesi ile alakası da var.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    17 KB · Görüntüleme: 14

Geri
Yukarı