Altyapım FTTH mi FTTB mi?

burakarasu

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Yakın zamanda taşındım. Taşındığım binadaki altyapıyı sorguladığımda Turknet'in TT altyapısı üzerinden 100Mbps Fiber(Özgür İletişim Fiber 100) hız verdiği sonucunu aldım, yanında hizmet süresi boyunca da modem vereceklerini belirttiler, ben de internet başvurumu yaptım. Müşteri hizmetleriyle detaylı konuştuğumda eğer altyapım FTTH ise fiber kablolamadan benim sorumlu olduğumu söyledi. Şu anda daireme kadar mevcut olan bir fiber kablo da yok, CAT5e'ye benzeyen bir bakır tel var sadece. Yani eğer beni FTTH'ye geçireceklerse fiber kablolama yapmam gerekecek. Ben de merak ettim ve binanın girişinde bulunan internet kutusuna baktım ancak altyapının FTTB mi yoksa FTTH mi olduğunu anlayamadım. Kutunun fotoğrafını çektim, yardımcı olur musunuz?

İnternet altyapıları konusunda çok tecrübeye sahip değilim yanlış terim kullandıysam veya tam açıklayamadıysam mazur görün.

tt.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Altyapınız FTTH gibi gözüküyor. Bize geldiği zaman tüm kablolamayı Türk Telekom'un kendisi yapmıştı. Ben herhangi bir şey yapmadım.

Merhaba arkadaşlar,

Yakın zamanda taşındım. Taşındığım binadaki altyapıyı sorguladığımda Turknet'in TT altyapısı üzerinden 100Mbps Fiber(Özgür İletişim Fiber 100) hız verdiği sonucunu aldım, yanında hizmet süresi boyunca da modem vereceklerini belirttiler, ben de internet başvurumu yaptım. Müşteri hizmetleriyle detaylı konuştuğumda eğer altyapım FTTH ise fiber kablolamadan benim sorumlu olduğumu söyledi. Şu anda daireme kadar mevcut olan bir fiber kablo da yok, CAT5e'ye benzeyen bir bakır tel var sadece. Yani eğer beni FTTH'ye geçireceklerse fiber kablolama yapmam gerekecek. Ben de merak ettim ve binanın girişinde bulunan internet kutusuna baktım ancak altyapının FTTB mi yoksa FTTH mi olduğunu anlayamadım. Kutunun fotoğrafını çektim, yardımcı olur musunuz?

İnternet altyapıları konusunda çok tecrübeye sahip değilim yanlış terim kullandıysam veya tam açıklayamadıysam mazur görün.

Eki Görüntüle 891162
Resimden gördüğüm kadarıyla FTTB.
Fiber>xDsl olarak gözüküyor.
Evinize kadar fiber kablo gelmiyorsa ve bakır kablo geliyorsa FTTB.

Altyapınız FTTH gibi gözüküyor. Bize geldiği zaman tüm kablolamayı Türk Telekom'un kendisi yapmıştı. Ben herhangi bir şey yapmadım.
Peki nereden anladınız? Aslında olması gereken dediğiniz gibi TT'nin yapması ama Türknet ısrarla elektrikçi yapacak dedi.

Resimden gördüğüm kadarıyla FTTB.
Fiber>xDsl olarak gözüküyor.
Evinize kadar fiber kablo gelmiyorsa ve bakır kablo geliyorsa FTTB.
Evet şu anda evde bakır bir kablo var, ancak acaba bu kablo eski sistemden kaldı da yenisi FTTH mi olacak diye düşündüm. Evime gelen herhangi bir fiber kablo da yok şu anda. En iyi cevabı bu kutunun vereceğini düşündüm :)

Hocam sizden başka biri varsa sorun evlerine kadar fiberoptik kablo geliyormu ?
Geliyorsa FTTH gelmiyorsa FTTB kullanıyorsunuz.

Son düzenleme:
Hocam sizden başka biri varsa sorun evlerine kadar fiberoptik kablo geliyormu ?
Geliyorsa FTTH gelmiyorsa FTTB kullanıyorsunuz.
Daha binada çok yeniyim hiç biriyle tanışmadım bir de şu anlık devamlı orada değilim sabahları uğruyorum o yüzden sorabileceğimi sanmıyorum :) Ama full çeken bir wifi var "...Fiber" yazıyor

Normalde sende FTTH var ama daireye gelmediği için FTTB oluyor.
Anladım, o zaman FTTH olsa bile fiber kablo çekme zorunluluğum yok mu?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı