Altyapısı VDSL veya fiber destekli olduğu halde hala ADSL kullanan insanlar

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Bulunduğum yere VDSL geldikten sonra bu durumu çokça görmeye başladım. Birçok evde altyapı VDSL destekli olmasına rağmen hala ADSL internet kullanılıyor. Amcamın evinde modem desteklemediği için VDSL kullanılmıyor. Fakat bir de 2 farklı eve daha gittim, iki evde de VDSL destekli modem var. Ancak hala inatla ADSL kullanılıyor. Üstelik evlerden birinde Türk Telekom internet kullanılıyor ve Türk Telekom'da 16 Mbps ADSL tarifede olanlar ek ücret ödemeden 16 Mbps VDSL'e geçebiliyor. Ona rağmen hala ADSL kullanıyorlar. Diğer evde ise zaten TurkNet var ve TurkNet'te bırakın 16'yı, 100 Mbps'e bile ek ücret ödemeden geçilebiliyor. İnsanlar neden ADSL ile mutlu olmayı tercih ediyor, anlamadım gitti.

Altyapısı desteklemeyenleri anlıyorum. Altyapı olmayınca doğal olarak olmuyor. Fakat altyapısı desteklediği halde geçmeyenleri anlamıyorum. İllaki yüksek hızlara geçmelerine de gerek yok. 16 Mbps paketi olanlar eğer modemleri destekliyorsa direkt olarak VDSL'e geçiş yapabiliyor. Ancak hala ADSL kullanıyorlar.

Türkiye'deki birçok insan altyapısı VDSL veya fiber desteklediği halde neden hala ADSL kullanıyor?

Merhaba arkadaşlar. Bulunduğum yere VDSL geldikten sonra bu durumu çokça görmeye başladım. Birçok evde altyapı VDSL destekli olmasına rağmen hala ADSL internet kullanılıyor. Amcamın evinde modem desteklemediği için VDSL kullanılmıyor. Fakat bir de 2 farklı eve daha gittim, iki evde de VDSL destekli modem var. Ancak hala inatla ADSL kullanılıyor. Üstelik evlerden birinde Türk Telekom internet kullanılıyor ve Türk Telekom'da 16 Mbps ADSL tarifede olanlar ek ücret ödemeden 16 Mbps VDSL'e geçebiliyor. Ona rağmen hala ADSL kullanıyorlar. Diğer evde ise zaten TurkNet var ve TurkNet'te bırakın 16'yı, 100 Mbps'e bile ek ücret ödemeden geçilebiliyor. İnsanlar neden ADSL ile mutlu olmayı tercih ediyor, anlamadım gitti.

Altyapısı desteklemeyenleri anlıyorum. Altyapı olmayınca doğal olarak olmuyor. Fakat altyapısı desteklediği halde geçmeyenleri anlamıyorum. İllaki yüksek hızlara geçmelerine de gerek yok. 16 Mbps paketi olanlar eğer modemleri destekliyorsa direkt olarak VDSL'e geçiş yapabiliyor. Ancak hala ADSL kullanıyorlar.

Türkiye'deki birçok insan altyapısı VDSL veya fiber desteklediği halde neden hala ADSL kullanıyor?
Belki taahhütleri bitmemiştir, veya bütçe meselesinden de olabilir. Bende VDSL var 100 mbps alabilirken 30 alıyorum.

Açıkça şunu söyleyebilirim. Kimse uğraşmak istemiyor. Amaan sözleşme bitince geçerim kafasında herkes.

Belki taahhütleri bitmemiştir, veya bütçe meselesinden de olabilir. Bende VDSL var 100 mbps alabilirken 30 alıyorum.
Bu arada illaki Türk Telekom'dan hizmet almak zorunda değiller. Netspeed, Millenicom gibi birçok servis sağlayıcı var ve çok daha uygun fiyata 100 Mbps VDSL hizmet sunuyorlar. Ancak inatla TT'den hizmet almaya devam ediyorlar.

Bu arada illaki Türk Telekom'dan hizmet almak zorunda değiller. Netspeed, Millenicom gibi birçok servis sağlayıcı var ve çok daha uygun fiyata 100 Mbps VDSL hizmet sunuyorlar. Ancak inatla TT'den hizmet almaya devam ediyorlar.
Zamanında internete ihtiyaçları olduğu için olabilir, belki altyapıları dediğiniz sağlayıcıları desteklemiyor olabilir. Neden bu feryadınız anlamıyorum ki? Siz kendinizi düşünün. Böyle yazmanız başkalarına imkan vermiyor ki.

Zamanında internete ihtiyaçları olduğu için olabilir, belki altyapıları dediğiniz sağlayıcıları desteklemiyor olabilir. Neden bu feryadınız anlamıyorum ki? Siz kendinizi düşünün. Böyle yazmanız başkalarına imkan vermiyor ki.
Netspeed ve Millenicom direkt olarak TT altyapısından hizmet veriyor. Altyapı bahanesi tamamen yersiz. Superonline olsaydı hadi altyapısı yok denilebilirdi ama Netspeed ve Millenicom için bu geçerli değil.

Ek olarak birçok insan TT taahhüdü bitince başka sağlayıcıya geçmek yerine taahhüt yeniliyorlar. Halbuki onun yerine başka sağlayıcıya geçseler çok daha ucuza hizmet alabilirler.

Sizin bu yorumunuz başkalarının bütçe açısından imkanı olduğu anlamına gelmiyor, yaşını almış insanlar da teknik verilerden anlamıyorlar; ev interneti var mı? Var, bitti mesele. Onlar için.

Diğer firmaların da tek tercih sebebi taahütsüz paketleri olmamalı, şahsen teknik destek alamayacağım için uzak duruyorum bu firmalardan.

Sizin bu yorumunuz başkalarının bütçe açısından imkanı olduğu anlamına gelmiyor, yaşını almış insanlar da teknik verilerden anlamıyorlar; ev interneti var mı? Var, bitti mesele. Onlar için.

Diğer firmaların da tek tercih sebebi taahhütsüz paketleri olmamalı, şahsen teknik destek alamayacağım için uzak duruyorum bu firmalardan.
Ben Netspeed ile sorun yaşadığımda aldığım teknik destek hizmeti gayet iyiydi. Zaten Netspeed'i arayınca arıza kaydı oluşturulup Türk Telekom'a bildiriliyor ve TT ekipleri geliyor. Yani o konuda sorun yaşamıyorum zaten.

Şimdi ana konuya dönelim, Türk Telekom'da da 16 Mbps ADSL kullanıcıları altyapıları ve modemleri destekliyorsa hiçbir ek ücret ödemeden 16 Mbps VDSL'e geçebiliyor. Ona rağmen geçmemelerini eleştirdim aslında.

Sanırım dediğiniz gibi onlar için mesele "Ev interneti var mı, yok mu?" şeklinde. Teknik verilerden anlamıyorlar pek. Evdeki yaşı daha küçük olan fakat teknik verilerden anlayan ve interneti yoğun kullanan bireyler de sürekli yavaşlıktan ve ping sorunundan şikayet ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı