Amazon.com gümrük ücreti almadı

Regionella

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar amazon.com'dan alışveriş yaptım fakat gümrük ücretini kesmedi benden. Satıcı da gümrük ücretini ürünü ithal ederken siz ödeyeceksiniz tarzında bir yazı atmış. Bu konuda sorun yaşar mıyım?

Aldığım ürün: https://www.amazon.com/HIDevolution-Strix-G732LXS-i9-10980HK-3200MHz/dp/B0874CZ56Z

"Thank you for your order. Please note import taxes and customs clearance fees are NOT included in the total amount paid on Amazon. It is the buyer's responsibility to lawfully import the product to the destination country. Any import related taxes/fees that are due will be handled and collected from you by the delivery company prior to delivery attempt. It is important that you provide a valid phone number when placing the order so the delivery company can reach you. You may find a good tool to estimate import taxes by searching for "import tax calculator" in your favorite search engine, or contact your local authorities for an estimate. The Amazon.com International Shipping Terms and Conditions page can be found below:"

Satıcı Amazon değil. Geri yollamazlarsa veya buna benzer bir olay yaşanmazsa kapıya vergi istemeye gelirler diye düşünüyorum. Ne olacağını merak ediyorum.

Muhtemelen çok fazla gümrük vergisi çıkar.
Newegg‘in sattığı i9 versiyonu yok fakat i7 - 2070S vergiler dahil 19862 TL. Kargo ücretsiz. Başka herhangi bir ücret ödemeyeceğin garanti, resmî satıcı.

Önemli Uyarı: Sipariş tutarı 1500 Euro (yaklaşık 13.567,72 TL) üzerinde olan paketler için gümrük vergisinin yanında KDV ve ÖTV gibi ithalata ilişkin diğer tüm mali yükümlülüklerin de yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sipariş tutarının belirtilen bu tutarı aşması durumunda aşağıda verilen bilgiler geçerli olmayabilir.
Sipariş Tutarı: 19.934,00 TL
Gümrük Vergisi (%20): 3.986,80 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti: 8,00 TL
Damga Vergisi: 0,80 TL
Toplam Vergi ve Masraf Tutarı: 3.995,60 TL
Siparişin Toplam Maliyeti: 23.929,60 TL

Arkadaşlar, amazon'daki satıcıdan şöyle bir teklif geldi. Fiyatı daha düşük gösteririz ve gümrük ücretini düşük ödersiniz diye teklif ediyor yani. Ben gümrük ücreti öderken ülkemiz gönderilen faturaya mı bakıyor yoksa benim aldığım ürünün fiyatını ispatlamamı mı istiyor?

Hello. I am sorry to hear about the cancellation. I have a proposal if you were willing to hear me out. We currently do not participate in the Amazon program that includes all import costs in the total. You would need to pay the import costs separately via the delivery company (FedEx/DHL). For sellers who do participate in the program, you would see the import costs as a separate line item under "import fees". When you purchased from us, the import fees line was $0. If you purchase from other sellers that do participate in the program, you will see a figure in the "import fees" line.

If you would like, we can adjust the shipment value to a lesser amount. Any import costs should be calculated based on this adjusted amount. I believe this amount will be significantly less than if Amazon included the import costs. We can adjust the shipment value to any value you are comfortable with.

Would you like to have us continue with the order and adjust the shipment value? Or should we go ahead with the cancellation?

If I do not hear from you by Monday Jan 18 5:30 PM PST we will go ahead and cancel your order per your request.

Thank you,
-Ted | HIDevolution
Mf6fWWJQTkllrwIyqiqQ3aHem8uS1ab_uizO1sW1TMNLmKliITDZJaTFqRiuTPJ5Y0xUzpxLLxdkk8dUJwgk56dT3lQ7lsH9frjYovbt1vCEwlGGIxsvP0BWcDSFCeB-f1EMABIZh48zxz1SnwKJPGPDH1biJUxJrb9f4D3R9TO-RKr-eIg0Esti7ZOsIfUjufkaJb_5uTzg16kfx3IlnZAK-b2LzovnKihWl8WW4QvRk4BpT3Wxu_YK3GyAGWI=s0-d-e1-ft

Çevirisi:

Merhaba. İptali duyduğuma üzüldüm. Beni dinlemeye istekliysen bir teklifim var. Şu anda toplam ithalat maliyetlerini içeren Amazon programına katılmıyoruz. İthalat masraflarını ayrıca teslimat şirketi (FedEx / DHL) aracılığıyla ödemeniz gerekir. Programa katılan satıcılar için, ithalat maliyetlerini "ithalat ücretleri" altında ayrı bir satır öğesi olarak görürsünüz. Bizden satın aldığınızda ithalat ücretleri satırı 0 $ idi. Programa katılan diğer satıcılardan alışveriş yaparsanız, "ithalat ücretleri" satırında bir rakam göreceksiniz.

Dilerseniz gönderi değerini daha düşük bir tutara ayarlayabiliriz. Herhangi bir ithalat maliyeti, bu ayarlanmış miktara göre hesaplanmalıdır. Bu miktarın, Amazon'un ithalat maliyetlerini dahil etmesinden çok daha az olacağına inanıyorum. Gönderi değerini, sizin için uygun olan herhangi bir değere ayarlayabiliriz.

Siparişe devam etmemizi ve kargo değerini ayarlamamızı ister misiniz? Yoksa iptal ile mi devam etmeliyiz?

18 Ocak Pazartesi 17:30 PST'ye kadar sizden haber alamazsam, devam edip isteğiniz üzerine siparişinizi iptal edeceğiz.

Teşekkür ederim,
-Ted | HIDevolution
RTX 3070'li laptoplar da çıkacak, siparişi iptal etsem mi yoksa 10000 tl falan gösterip 2 bin lira gümrükle kurtulayım mı ne diyorsunuz?

Son düzenleme:
Sadece şunu söyleyeyim bugün değil ama bir gün kapını çalarlar emin ol. Ne kadar geç olursa o kadar da kötü çünkü faiz binecek.
Nasıl yapacaksın bilmiyorum ama bu işin takipçisi ol.
Burada abimiz kazanmadığı paranın 100bin TL vergisini ödemiş. Ağır Mimar

Sadece şunu söyleyeyim bugün değil ama bir gün kapını çalarlar emin ol. Ne kadar geç olursa o kadar da kötü çünkü faiz binecek.
Nasıl yapacaksın bilmiyorum ama bu işin takipçisi ol.
Burada abimiz kazanmadığı paranın 100bin TL vergisini ödemiş. Ağır Mimar

Merhaba, bunun ile benim amazon alışverişim arasındaki alakayı anlamadım hocam.

Amazon.com üzerinden alışveriş yapacaksan aynı şekilde satıcı ve gönderici kısmının Amazon olması gerekiyor. Sonuç olarak bu ürünü iyi hoş satın almışsın, fakat ürün gümrüğe gelince çok uçuk gümrük fiyatı isteyebilirler bilgin olsun.

Ek olarak, aldığın ürünün fiyatı yüksek ve Amazon vergi sınırını aşıyor. Sınır 1600$ idi yanlış hatırlamıyorsam. Bu tutarlı yüksek siparişlerde ekstra fazla vergi hesaplanıyor ve noterden onaylı vekaletname, +%2 trt vergisi + %0.5 trt bandrolu, Mali müşavir parası gibi saçma sapan ekstra vergiler çıkıyor. Maddi durumun yeterliyse gümrükte tüm maliyetleri hesapla, buradan yine ucuza geliyorsa biraz evraklar uğraştırabilir ama almanı öneririm. Yok ben bu vergiler çok tutuyor vazgeçtim dersen alma ürünü geri gönder.

2016 yılından bir kullanıcıya ait alıntı;

"1500 Euro üstü aletlere ticari mal muamelesi yapıyorlar. Bir şirket yurtdışından ürün ithal ettiği zaman gerekli belgeler ve çıkan masraf ne ise aynısı sizin için de geçerli olur. Ortada bir şirket olmadığı için işler daha sıkınıtlı oluyor. Gümrük müşavirlik firmasından gümrük müşaviri tutulacak. Ürün ticari kapsamda değerlendirip ona uygun mevzuat ile vergilendirelecek. Buna pulu, imzası ambar ücreti cartı curtu eklenecek. Tabii ki müşavirlik firmasına da belli bir ücret ödenecek. Amerika'ya gidiş dönüş uçak bileti alıp Amerika'dan alıp yanınızda getirseniz sanırım daha ucuza gelir..."

430 € üzeri ürünlerde 150 € gümrük vergisi + % 10 trt payı.
Arkadaşlar, Amazon'daki satıcıdan şöyle bir teklif geldi. Fiyatı daha düşük gösteririz ve gümrük ücretini düşük ödersiniz diye teklif ediyor yani. Ben gümrük ücreti öderken ülkemiz gönderilen faturaya mı bakıyor yoksa benim aldığım ürünün fiyatını ispatlamamı mı istiyor?

Çevirisi:

RTX 3070'li laptoplar da çıkacak, siparişi iptal etsem mi yoksa 10000 TL falan gösterip 2 bin lira gümrükle kurtulayım mı ne diyorsunuz?

430 € altı ürünler hediye ürün olarak kabul ediliyor vergiden muaf, tabii trt payını ödeyip daha sonra müracaat ile geri alabiliyorsun diye biliyorum. Ticaret bakanlığının sitesinde ayrıntılı bilgi edinebilirsin. Firma, faturayı düşük gösterip daha az vergi ödeyeceğini belirtmiş. İstanbul gümrüğe tlf. Açıp fikir edinsen iyi olur. Evde ki hesap çarşıya uymayabilir. + % 20 ek vergi de var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı