Amazon.com.tr iade edilen ürünün gümrük vergisi iadesini kim ödüyor?

NeverGive Up

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, 10 Ağustos 2022 tarihinde Amazon.com.tr üzerinden Amazon Germany satıcısından Corsair iCUE Elite yükseltme kiti aldım 30 günlük iade süresi dolmadan iade ettim ürün Amazon Germany'ye ulaştıktan sonra aradan 3 gün sonra resimdeki para tutarı 1.547 TL tutarında iade yapıldı.

IMG_20221129_194338.jpg

Geri kalan gönderim ücreti ve paketleme: 34,80 TL ve ithalat ücreti depozitosu: 284,79 TL iadesi yapılmadı 180 gün diyor Amazon.com.tr sitesinde bu ücreti Amazon mu iade ediyor yoksa devlet mi geri ödeyecek? Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. Yardımınızı bekliyorum

IMG_20221129_194413.jpg

Normal şartlarda kullanılmamış ürünlerde mahrece iade neticesinde yatırılan gümrük vergisi de alıcıya vergi dairelerince iade ediliyor ancak sizin durumunuzda gümrük vergisinin ödemesini sizin adınıza satıcı yapmaktadır. Ayrıca ürün nitelik itibariyle de kullanılmış ürün olarak değerlendirilebilecektir. Fakat ürünün 30 günlük yasal(Amazonda belirlenmiş) süresi içerisinde iade edilmiş olması da sizin açınızdan lehe bir durum teşkil ediyor. Yani lehe ve aleyhe değerlendirilebilecek birden fazla durum söz konusu.

Sorunuza verebileceğim net bir cevap yok ancak bence amazonla iletişime geçip durumla ilgili nasıl bir yol izlenebileceğini sormanızda fayda var. Sorununuzu çözdüğünüzde lütfen özellikle beni de etiketleyerek bilgi verirseniz sevinirim.​

normal şartlarda kullanılmamış ürünlerde mahrece iade neticesinde yatırılan gümrük vergisi de alıcıya vergi dairelerince iade ediliyor ancak sizin durumunuzda gümrük vergisinin ödemesini sizin adınıza satıcı yapmaktadır. Ayrıca ürün nitelik itibarıyla de kullanılmış ürün olarak değerlendirilebilecektir. Fakat ürünün 30 günlük yasal(Amazon'da belirlenmiş) süresi içerisinde iade edilmiş olması da sizin açınızdan lehe bir durum teşkil ediyor. Yani lehe ve aleyhe değerlendirilebilecek birden fazla durum söz konusu.

Sorunuza verebileceğim net bir cevap yok ancak bence Amazon'la iletişime geçip durumla ilgili nasıl bir yol izlenebileceğini sormanızda fayda var. Sorununuzu çözdüğünüzde lütfen özellikle beni de etiketleyerek bilgi verirseniz sevinirim.​

Ürün açılmamış kullanılmamış

Ürün açılmamış kullanılmamış
O zaman net şekilde kullanılmamış ürün olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu durum sizin elinizi güçlendirecek bir olgu. Şu halde direkt olarak amazonla iletişime geçip ürün bedeli dışında yapılan ödemelerin tarafınıza firma tarafından mı yoksa vergi dairesince mi yapılacağını öğrenmenizde fayda var. Dediğim gibi normal şartlarda vergi dairesince bu ödeme yapılır ancak Amazon'un politikası daha farklı olduğu için sormanızda sizin açınızdan kolaylık sağlayabilir. Hiç yoktan vergi dairesi ile uğraşmazsınız.

Bu arada merak ettim. Alım & satım işlemi sırasında imzaladğınız sözleşmede iade durumunda gümrükle ilgili bir düzenleme var mı?​

O zaman net şekilde kullanılmamış ürün olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu durum sizin elinizi güçlendirecek bir olgu. Şu halde direkt olarak amazonla iletişime geçip ürün bedeli dışında yapılan ödemelerin tarafınıza firma tarafından mı yoksa vergi dairesince mi yapılacağını öğrenmenizde fayda var. Dediğim gibi normal şartlarda vergi dairesince bu ödeme yapılır ancak Amazon'un politikası daha farklı olduğu için sormanızda sizin açınızdan kolaylık sağlayabilir. Hiç yoktan vergi dairesi ile uğraşmazsınız.

Bu arada merak ettim. Alım & satım işlemi sırasında imzaladğınız sözleşmede iade durumunda gümrükle ilgili bir düzenleme var mı?​
İşte onu bilmiyorum

Keyfi iadelerde gümrük vergisi iade edilmiyordu sanırım fakat Amazon müşteri desteğinden net bilgiyi edinebilirsiniz.

Avrupa ve Türkiye yasal süresince TR de 14 gün Avrupa'da 30 gün ithalat vergisi bu süreler içinde ürün kullanılmamış, açılmamış durumunda iade ediliyor ama vergisi kim iade ediyor devlet mi satıcı mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı