Amazon.com.tr Gümrük Ücretini Kim Ödüyor?

OkanKarali0053

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Grafik
Arkadaşlar, ben amazon.com.tr sitesinden Türk olandan bir tane anakart gördüm çok güzel. Acaba bunun gümrük fiyati var mi yoksa Amazon mu ödüyor çünkü aldiğim yer amazon.tr olan kisim? Buyurun link veriyim:

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, ben amazon.com.tr sitesinden Türk olandan bir tane anakart gördüm çok güzel. Acaba bunun gümrük fiyati var mi yoksa Amazon mu ödüyor çünkü aldiğim yer amazon.tr olan kisim? Buyurun link veriyim:

Gümrük ücretini alıcı öder. Satın alırken üstüne gümrük vergisi eklenmiş haliyle satın alacaksınız.

Ürün Türkiye içinden kargoya veriliyorsa gümrük gibi bir ücretin ödenmesine gerek yok satın alım sonrasında.

Böyle diyor, gümrük ücreti satıcı tarafından ödenip size yansıtılıyor sanırım.
1606001155069.png

Türkiye'de olan ürünlerin hepsinin fiyatı orada yazdığı kadar. Çoğunluğu Türkiye'den gönderiliyor ama başka yerden gönderilirse de sayfada gümrük bedeli belirtiliyor. Aynı şekilde yurt dışından ürün alırsanız da gümrük bedelini alışveriş sayfasında görüp ödeyebiliyorsunuz. O durumda siz ödüyorsunuz yani. Türkiye sitesinde buradan gönderdiklerinde ek gümrük bedeli aldıklarını görmedim henüz.

Amazon.tr sitesinden alınan ürünler Türkiye deposundan teslim edilir yani yurt dışından gelmiyor ayrıca Prime özelliği var ise 8 TL'ye Prime üyeliği alırsanız çok hızlı bir şekilde getiriyorlar çalıştıkları kargo şirketi gördüğüm en iyi kargo şirketi canlı olarak takip edilebiliyor kargocu.

Türkiye'de olan ürünlerin hepsinin fiyatı orada yazdığı kadar. Çoğunluğu Türkiye'den gönderiliyor ama başka yerden gönderilirse de sayfada gümrük bedeli belirtiliyor. Aynı şekilde yurt dışından ürün alırsanız da gümrük bedelini alışveriş sayfasında görüp ödeyebiliyorsunuz. O durumda siz ödüyorsunuz yani. Türkiye sitesinde buradan gönderdiklerinde ek gümrük bedeli aldıklarını görmedim henüz.
Hocam, Amazon TR sitesinden satılıp yine de Almanya’dan gelen ürünlerde var. Bunlarda vergilendirme nasıl oluyor? Mesela bunun gibi.

Hocam, Amazon TR sitesinden satılıp yine de Almanya’dan gelen ürünlerde var. Bunlarda vergilendirme nasıl oluyor? Mesela bunun gibi.
Sayfada gümrük bedelini belirtiyorlar. Bunun için ₺121,90 gümrük bedeli ödüyormuşsunuz örneğin ve toplamda ₺685,13 oluyormuş. Bazı satıcılar bu bedeli sizden ayrıca istemek yerine direkt ürüne de ekleyebiliyorlar.

Geri
Yukarı