Amazon.com'u tüketici hakem heyetine şikayet edebilir miyim?

Merhaba,

Amazon.com'dan (Amerika'dan) Azerbaycan'a laptop siparişi verdim. Siparişi vermeden önce müşteri temsilcisiyle görüştüğümde bana herhangi bir gümrük ücreti ödemeyeceğimi söyledi.
İade sürecinde kargo ücretini, ürünün sorunlu gelip gelmeceğiyle alakalı soru işaretlerimi müşteri hizmetlerine aktarınca ilk defa 1800 dolarlık bir alışveriş yaptığım için ürünleri teslim aldığımda %35 indirim uygulayacağını söyledi.
Bu görüşmeden sonra 2 müşteri temsilcisiyle görüştüm, indirimi onayladılar.
Ürün geldiğinde gümrük ücreti çıktı. Müşteri temsilcisine bilgi verdim. Siz ödeyin 180 gün içinde 20 doların üzerindeyse gümrük ücreti iadesi yapılacak size dedi.
Gümrük ücretini verip aldım ürünü ve müşteri temsilcisine bağlandım indirimi istemek için.
Müşteri hizmetleri böyle bir indirimin olmayacağını söyledi.
Birkaç müşteri hizmetleri daha denedim ama nafile.
2 hafta sonra bir müşteri temsilcisine anlattım indirimin olduğunu, 524 dolar iade edeceğini söylediler.
Bir gün sonra bir mail geldi iade işlemi başlatıldığını gördüm.
Yazdım tekrar, yine hiçbir indirimin olmadığını söyldiler.
Gümrük ücretiyle alakalı görüştüm onu da iade etmeyeceklermiş.
Bunların üzerine hesabımı banladılar. Sebebi, Amazon kanunlarını ihlal eden başka bir hesapla bağlantım varmış.
5 senelik hesabımın da ilişkisini ne hikmetse böyle bir sorun yaşadığımda çıkarıyorlara görüyor musunuz :)
Sanırım Amazon tarafından bir sonuç alamayacağım. Türkiye'deki müşteri hizmetlerine bağlandım biz ayrıyız diyor.
Ama yine de sormak istiyorum tüketici hakem heyetine Türkiye'deki Amazon üzerinden şikayette bulunabilir miyim?
Ya da alternatif ne yapabilirim bu konuda destek olabilirseniz sevinirim.

1.Fotoğraf indirimi veren kişi.
2.Fotoğraf indirimi onaylan kişi.
3.Fotoğraf ürünü teslim almadan önce gümrük ücretinin iade edilip edilmeyeceğini sorduğum kişi (indirimimi bu müşteri hizmetlisi de onaylıyor)
4.Fotoğraf 524 dolar iade edileceğini söyleyip iade işlemi başlatan müşteri temsilcisi.
5Fotoğraf neden banladıklarıyla alakalı email.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    61 KB · Görüntüleme: 63
  • 2..jpg
    2..jpg
    67,3 KB · Görüntüleme: 54
  • 3.jpg
    3.jpg
    74,5 KB · Görüntüleme: 48
  • 4.jpg
    4.jpg
    69,3 KB · Görüntüleme: 51
  • Email banlanma.jpg
    Email banlanma.jpg
    121,1 KB · Görüntüleme: 52
İlginç bir durum. Çalışan art niyeti veya deneyimsizlik sebebiyle oluşan durumlar. Bana kalsa Amazon USA ye bir mail çekin.
Deneyimsizlik olabilir tabii ki ama sorun şu diğer müşteri hizmetleri bunu onaylıyor. Evet bir söz verilmiş ama amazonda böyle bir durum yoksa diğer müşteri temsilcisi onaylamayabilir.
Ben açıkçası direkt olarak art niyetli olduklarını düşünüyorum. Eski amazon yok.
Jeff'e bile mail attım. Sonuç yok. Amazon usa kısmında farklı bir mail varsa deneyebilirim ama sanırım denemediğim alan kalmadı

THH'ye şikayet anlamsız olur Amazon.com'a bir şey yapamazlar kaldı ki siparişi de Türkiye'ye değil Azerbaycan'a vermişsiniz. Geçmiş olsun.
Türk vatandaşı olduğum için farklı bir ülkeye sipariş vermiş olsam bile belki böyle sıkıntılı durumlarda vatandaşını koruyordur devlet diye düşündüm :)

Firma Amerika'da, sipariş yeri Azerbaycan, şikayet yeri Türkiye. THH'nin kabul edeceğini sanmıyorum başvuruyu.
O zaman soğuk bir su içmek dışında yapılabilecek hiçbir şey yok?

Türk vatandaşı olduğum için farklı bir ülkeye sipariş vermiş olsam bile belki böyle sıkıntılı durumlarda vatandaşını koruyordur devlet diye düşündüm :)

O zaman soğuk bir su içmek dışında yapılabilecek hiçbir şey yok?
Amazon.com'un daha yetkililerine ulaşmaya çalışın. Elinizde kanıtlar varken sorun yaşamazsınız. Basit müşteri temsilcilerinin konuyla ilgili bilgisi olmayabilir.

Amazon.com'un daha yetkililerine ulaşmaya çalışın. Elinizde kanıtlar varken sorun yaşamazsınız. Basit müşteri temsilcilerinin konuyla ilgili bilgisi olmayabilir.
Mail ile dönüş yapanların bazıları takım lideri ya da müşteri yöneticisiydi.
Bu kadar açık ve kanıt olan durumda bile yardımcı olmaktan çok uzaktaydılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı