Tüketici hakem heyetine başvurabilir miyim?

Yargı yoluna başvururken bugünkü ürün bedeli veya arıza bedeli değil, satın aldığınız zamanki fatura bedeli esas alınır. Yani THH'ne gidebilirsiniz. Ancak, gizli ayıp ya da kronik problem olduğu ıspat yükümlülüğü size aittir. Kronik problem olduğuna dair bilgileri derleyip başvurabilirsiniz. THH dosyayı bilirkişiye yönlendirir, onların kararı belirleyici olur.

Evet hocam. Lenovo'nun sitesinde yer alan yetkili servisti.

Tam olarak burası mıydı hocam? Lenovo genel merkezin numarası var galiba orayı arayıp destek alabilirsiniz eğer almadıysanız.

Yargı yoluna başvururken bugünkü ürün bedeli veya arıza bedeli değil, satın aldığınız zamanki fatura bedeli esas alınır. Yani THH'ne gidebilirsiniz. Ancak, gizli ayıp ya da kronik problem olduğu ıspat yükümlülüğü size aittir. Kronik problem olduğuna dair bilgileri derleyip başvurabilirsiniz. THH dosyayı bilirkişiye yönlendirir, onların kararı belirleyici olur.
Teşekkür ederim. Kronik problem olabileceğine dair bilgi olarak aynı bilgisayarda aynı sorunu yaşayıp internette çeşitli sitelerde konu açan insanları gösterebilir miyim? Yaklaşık 20-30 adet farklı link toplayıp derlemiştim.

Tam olarak burası mıydı hocam? Lenovo genel merkezin numarası var galiba orayı arayıp destek alabilirsiniz eğer almadıysanız.
Evet. En üstte yer alan Legion servisi ile iletişime geçmiştim. Genel servis numarası otomatik olarak teknik servise bağlıyor.

Evet. En üstte yer alan Legion servisi ile iletişime geçmiştim. Genel servis numarası otomatik olarak teknik servise bağlıyor.
Çok kötüymüş Lenovo satış sonrası destek hizmetleri o zaman. :(

Teşekkür ederim. Kronik problem olabileceğine dair bilgi olarak aynı bilgisayarda aynı sorunu yaşayıp internette çeşitli sitelerde konu açan insanları gösterebilir miyim? Yaklaşık 20-30 adet farklı link toplayıp derlemiştim.

Evet. En üstte yer alan Legion servisi ile iletişime geçmiştim.

Gösterebilirsiniz. Emsal örnekler bilirkişinin kararını etkileyebilir. Hele aynı arızadan dolayı garantisi geçmiş, iyi niyet çerçevesinde tamir yapılmış örnek bulursanız işiniz kolaylaşır.

Gösterebilirsiniz. Emsal örnekler bilirkişinin kararını etkileyebilir. Hele aynı arızadan dolayı garantisi geçmiş, iyi niyet çerçevesinde tamir yapılmış örnek bulursanız işiniz kolaylaşır.
Çok teşekkür ederim.

Tekrardan Merhabalar, Üst düzey Lenovo yetkililerine ulaşmış olmama rağmen sorunum çözülmedi ve bilgisayarım bana ulaşmaşı için kargoya verildi. Tüketici Hakem Heyetine yapacağım başvuruya ilişkin yazımı yazdım ve sorunun Lenovo'dan kaynaklandığı kanıtlamak için Lenovo forumlarından, çeşitli diğer forumlardan konuların linklerini topladım ve tamamen aynı sorunu yaşayıp "iyi niyet" kapsamında yeni cihaz verilen kişilerle iletişime geçtim.

Bu bağlamda Lenovo ve diğer forumlarda benimle aynı modeli kullanıp tamamen aynı sorunu yaşayan kişilerin forumlarda açtığı konuları hakem heyeti ile paylaşmak istiyorum.

Bu linkleri PDF olarak toplayıp "Uyuşmazlığa ilişkin belgeler" kısmına mı eklemeliyim yoksa "şikayetin konusu" kısmına mı?

@Factotum bilginiz var ise cevaplayabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Görsel eklemeyi unutmusum 😅

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    76 KB · Görüntüleme: 24
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    89,7 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim.

Tekrardan Merhabalar, Üst düzey Lenovo yetkililerine ulaşmış olmama rağmen sorunum çözülmedi ve bilgisayarım bana ulaşmaşı için kargoya verildi. Tüketici Hakem Heyetine yapacağım başvuruya ilişkin yazımı yazdım ve sorunun Lenovo'dan kaynaklandığı kanıtlamak için Lenovo forumlarından, çeşitli diğer forumlardan konuların linklerini topladım ve tamamen aynı sorunu yaşayıp "iyi niyet" kapsamında yeni cihaz verilen kişilerle iletişime geçtim.

Bu bağlamda Lenovo ve diğer forumlarda benimle aynı modeli kullanıp tamamen aynı sorunu yaşayan kişilerin forumlarda açtığı konuları hakem heyeti ile paylaşmak istiyorum.

Bu linkleri PDF olarak toplayıp "Uyuşmazlığa ilişkin belgeler" kısmına mı eklemeliyim yoksa "şikayetin konusu" kısmına mı?

@Factotum bilginiz var ise cevaplayabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Görsel eklemeyi unutmusum 😅

Şikayet konusuna; ürünü aldığınız zamanı, nereden aldığınızı, sorununuzun ne olduğunu, mağduriyetinizin hangi gerekçeyle giderilmediğini belirtin. Gereksiz ayrıntıdan kaçının. Sadece önemli bilgileri yazın. Şikayet konusu kısmına her belirttiğiniz açıklamayı takiben (varsa belge) Ek-1, Ek-2 vs diye yazın. Bu belgeleri de uyuşmazlığa ilişkin belgeler kısmına ekleyin. Son olarak talebinizi belirtin. (Ürünün tamiri, yenisiyle değişimi, para iadesi gibi)

Mesela; X cihazı şu tarihte şu firmadan satın aldım. (Ek-1: Fatura).......... cihazın anakartı şu tarihte arızalandı ve teknik servise gönderildi (Ek-2: Servis Formu)......... Teknik servis ...... gerekçeyle ürün tamiratını yapmadı (Ek-2: Servis Formu) gibi.

Forumlardan topladığınız bilgileri ve açıklamanızı yazıp, eklerini belirtin.

Umarım arzu ettiğiniz neticeyi alırsınız.

Başvurumu yaptım. Şu an şikayetim "Savunması İstendi" olarak gözüküyor. Gelişme oldukça ekleme yapacağım.

Merhabalar, THH başvuruma yönelik güncelleme yapmak istedim.
Başvurum tam olarak 2 ay önce incelenip, Lenovo'nun savunması istenmişti fakat THH başvurularındaki yoğunluktan dolayı hakem heyetlerinin Temmuz ayındaki dosyaları daha bitiremediklerini öğrendim. Benim dosyama yaklaşık 2 ay sonra sıra geleceğini belirttiler.
Bu süreçte bilgisayarımda Lenovo uygulamasının yazılım güncellemesi sonucu ortaya çıktığını düşündüğüm kronik sorunu yaşayan birçok kişiye daha ulaşma fırsatım oldu.
Artık sorunun anakartta olduğunu düşünmüyorum aynı modeli kullanan herkeste olduğu gibi yazılım güncellemesi sonucu olduğunu düşünüyorum. Lenovo forumlarında birebir aynı sorunu yaşayan insanların açtığı sayısız konuları ihtiyaç olduğunda heyete gösterebilmek için tekrar tekrar arşivledim. Lenovo forumlarındaki yazılardan hoşuma giden birini ek olarak ekliyorum.

Eğer Lenovo Legion Y540 kullanıp klavye ile ilgili sorun yaşıyor veya bu sorundan dolayı herhangi bir şekilde iade/değişim yaptıysanız lütfen bana ulaşın.
Önerilerinizi bekliyorum.

Süreç şimdiden 1 yılı bulacak gibi geliyor umarım bu kadar beklediğime değecek bir sonuç alırım.

--14.12.2022--
Tüketici hakem heyeti bilirkişi raporuna gerek duymadan talebimi haksız buldu. Şimdi bir tüketici avukatı ile görüşerek neler yapabileceğimi konuşacağım umarım işin devamında emeklerim boşa çıkmaz.

Dosya Ekleri

• 00.png
    00.png
    27,2 KB · Görüntüleme: 17
  • 0.png
    0.png
    96,2 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:

Geri
Yukarı