Amazon Ekran kartı ve İşlemci almak için güvenilir bir site mi?

KhaRED

Hectopat
Daha fazla  
Amazon sitesinde fiyatlar uygun olduğu için işlemci ve ekran kartı almayı planlıyorum. Tabi düşünürken işlemciler ve ekran kartını aldığımda i7 yerine i3 ya da i5 göndermeleri veya ekran kartının GTX 970 yerine 960 göndermeleri gibi sorunla karşılaşır mıyım?

Alacağım ekran kartı ve işlemci :

Amazon.com: EVGA GeForce GTX 970 Super Clocked ACX 2.0 4GB GDDR5 Graphics Card: Computers & Accessories

Amazon.com: Intel Core i7-4790K Processor (8M Cache, up to 4.40 GHz) (BX80646I74790K): Computers & Accessories
(Reklam amaçlı değildir.)
Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıkıntı çıkmaz ama ben yurt dışından bilgisayar bileşenleri almanızı pek önermiyorum çünkü bozulduğu zaman garantiye gönderemiyorsunuz. Ama sizin kendi kararınıza ben karışamam.

Bahsettiğiniz şekilde sorunlarla karşılaşmazsınız fakat ileride garanti ile ilgili sorunlar çıkabilir. Hadi garantiye kabul ettiler diyelim yurtdışına göndereceğin malın kargosunu da sana kitleyebilirler. Ayrıca MSI GTX970 düşünürsen benimle iletişime geçebilirsin.

Amazon sitesinde fiyatlar uygun olduğu için işlemci ve ekran kartı almayı planlıyorum. Tabi düşünürken işlemciler ve ekran kartını aldığımda i7 yerine i3 ya da i5 göndermeleri veya ekran kartının GTX 970 yerine 960 göndermeleri gibi sorunla karşılaşır mıyım?

Alacağım ekran kartı ve işlemci :

Amazon.com: EVGA GeForce GTX 970 Super Clocked ACX 2.0 4GB GDDR5 Graphics Card: Computers & Accessories

Amazon.com: Intel Core i7-4790K Processor (8M Cache, up to 4.40 GHz) (BX80646I74790K): Computers & Accessories
(Reklam amaçlı değildir.)
Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Kardeş vergiye takılmayacak mısın? Ayrıca fiyat vergiye gireceğinden Türkiye ile olan fiyatı karşılaştırdın mı?

Amazondan Sürekli alışveriş yapan biri olarak bugüne kadar hiç bir ürünüm de sıkıntı çıkmadı gümrüğe takılanlarda dahil size şöyle anlatayım olayı.

Gümrüğe Takılmazsa:

Alacağınız ürün ve ürünlerin toplam satış fiyatı 75 euro ve altı ise kargo ücreti hariç ürününüz hiç bir sıkıntı olmadan evinize kadar ulaşıyor.
Gümrüğe Takılırsa:

75-1500 Euro Aralığındaki Gelen Ürünlerin Gümrüğe Takılması ve Vergi Uygulaması:

Bu aralıktaki ürünleriniz şayet 30kg sınırını aşmıyorsa ödeceğiniz vergi miktarı. AB üyesindeki ülkeler için %18 bu ülkelerin haricindeki ülkeler için %20.

Kg Sınırı: Ürünleriniz her ne surette olursa olsun ister gümrük limitinde ister değil 30kg aşan bir kargo Ticari mal sayılıp Ticari ürün katagorisinde değerlendirlip %50 gümrük vergisi , %25 Özel Tüketim Vergisi , %18 KDV alınıyor.

1500 Euroyu Aşan Ürünlerde Gümrük Vergisi:

Yukarda açıkladığım vergi ile aynı %50 gümrük , %25 Özel Tüketim ve %18 KDV vergileri ödendikten sonra malınızı teslim alabiliyorsunuz.

Gümrük Vergisi Ödeme işlemleri ve Sizi Bekleyenler:

Bu katagoride olay 2 ayrılacak Özel Kargo Şirketleri ( UPS DHL ) ve Posta Şirketleri.

1) Özel kargo şirketleri ( UPS DHL )

Bu şirketler ürünlerinizin 75 euro sınırını dikkat eder. Şayet ürünleriniz 75 euroyu aşıyorsa sizden gümrük vergileri ve dosya masrafları için depozito ister aldığınız ürünlerin gelen ülkeye göre %18 veya %20 kdv sinin haricinde 150 TL ordinaryo ücreti ve size gelen ihbarnameyi dikkate almayıp gümrük işlemlerinizi geciktirdiğiniz her gün için Kargo saklama parası alırlar :). Şöyle bir durum var yanlız bundan korkmayın ürünleriniz sabiha gökçene indiğinde ürünlerinizi almak için istanbula gitmenize artık gerek yok ürünler UPS ve DHL nin ilinizdeki deposuna gelir şayet deposu yoksa bulunduğunuz ilin PTT müdürlüğüne bırakılır aslında şöyle bir durum var ürünler Türkiye ye ulaştıktan sonra siz çok fazla birşeyle ilgilenmiyorsunuz sizden aldıkları depozito ile zaten sizin başınız ağrımadan kapınıza geliyor ama bazen saçma sapan ekstra ücretler istiyorlar onu çözemedim. Konuya döneyim ürünleriniz ya özel kargo şirketin ildeki deposuna gelir yada ptt müdürlüğüne gider şayet yukardaki işlemler gerçekleşmiş maliyeden ürünleriniz vergisi ödendiğine dair belge gelmişse işiniz bitmiştir belgenizle gidip alabilirsiniz. Ürünleriniz hiçbir suretle şüpheli eşyalar içermiyorsa patlayıcı silah bıçak vs açılmaz

Posta Yolu ile gelen kargo:

Dez Avantajları:

Hiç tasvip etmediğim bir kargodur ortalama başka bir ülkeden Türkiye ye gelme süresi 20 iş günü süren bir durumdur Takip numarası yoktur ürünüz Türkiye ye geldi mi bir habersinizdir. Gelmiş olsa bile şayet gümrüğe takılmışsa ihbarname size kim bilir ne zaman gelir genelde ürünleriniz güzelse :) mesela saat ptt de kaybolur ;).

Avantajları:

150 TL ordinaro ücreti alınmaz , dosya masrafı , belge masrafı vs işlemler için sadece 3 TL ücret alırlar bulunduğunuz ilin PTT müdürlüğüne gelir maliyeden de vergisi ödendi kağıdı almanıza gerek yoktur tüm işlemleriniz PTT de olur.

En çok kullandığım Kargo Yöntemi:

amazon nun uyduladığı Global eligible standart shipment dir ortalama 10 iş günü sürer genelde gümrüğe takılmazsa kapınıza ulaşma süresi 5 gündür kargoya verilişinin 2. günü ülkenize gelir kalan 3 günün 1 gününde gümrükte incelenir gümrük vergisi yoksa hemen paketlenip bulunduğunuz ile yurtiçi kargo ile gelir yurtiçi kargoda 1 gün bekle etti size 3 ün 2. günü :) son aşamada sabah size veya öğleden sonra ulaşır.

Şayet ürünleriniz 30 kg ve 1500 euro altında ise gene korkmayın amazon.com dan alışveriş yapıyorsanız sizden depozito alıp sizin yerinize tüm ordinaro , dosya ve gümrük masraflarınızı karşılayıp kapınıza kadar getiriyorlar ali express vs uzak doğu sitelerinden uzak durun gümrük durumlarında başınız çok ağırır bilindik amazon.com veya ebay.com gibi sitelerden aldığınız ürünlerde sıkıntı çıkmıyor neden derseniz adamlar paketinizin üstüne uluslararası para birimlerini ürünlerin açıklamalarını ağırlıklarını ebatlarını içinde ne olduğunu hangi sınıfta olduğuna kadar detaylı açıklama yazıyorlar bu yüzden de gümrükte çok beklenmiyor herşey açık ve net olunca incelenip paketlenip yurtiçine dağıtıma veriliyor gümrük müdürlüğü eskisi gibi salak değiller çalışanların hepsi zeki bu arada gift vs gibi şeylerle uraşmayın yemiyorlar çok denedim :) haa aldığınız ürünlerin fiyatlarını da karşılaştırıyorlar vs zaten ürünleriniz amazondan felan geliyorsa hemen fiyat kontrolü yapıyorlar gümrüğe takılan ürünler için bir
Dipnot düşeyim:

Aldığınız ürünlerin kredi kartı extresini satış fişini vs herşeyin çıktısını alıpta gidin ptt ye yoksa ispatlayamıyorsunuz ürünlerin fiyatını :) uzun oldu kusura bakmayın ben zamanında kafamdaki bütün soru işaretlerini buraya yazayım dedim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Amazondan Sürekli alışveriş yapan biri olarak bugüne kadar hiç bir ürünüm de sıkıntı çıkmadı gümrüğe takılanlarda dahil size şöyle anlatayım olayı.

Gümrüğe Takılmazsa:

Alacağınız ürün ve ürünlerin toplam satış fiyatı 75 euro ve altı ise kargo ücreti hariç ürününüz hiç bir sıkıntı olmadan evinize kadar ulaşıyor.
Gümrüğe Takılırsa:

75-1500 Euro Aralığındaki Gelen Ürünlerin Gümrüğe Takılması ve Vergi Uygulaması:

Bu aralıktaki ürünleriniz şayet 30kg sınırını aşmıyorsa ödeceğiniz vergi miktarı. AB üyesindeki ülkeler için %18 bu ülkelerin haricindeki ülkeler için %20.

Kg Sınırı: Ürünleriniz her ne surette olursa olsun ister gümrük limitinde ister değil 30kg aşan bir kargo Ticari mal sayılıp Ticari ürün katagorisinde değerlendirlip %50 gümrük vergisi , %25 Özel Tüketim Vergisi , %18 KDV alınıyor.

1500 Euroyu Aşan Ürünlerde Gümrük Vergisi:

Yukarda açıkladığım vergi ile aynı %50 gümrük , %25 Özel Tüketim ve %18 KDV vergileri ödendikten sonra malınızı teslim alabiliyorsunuz.

Gümrük Vergisi Ödeme işlemleri ve Sizi Bekleyenler:

Bu katagoride olay 2 ayrılacak Özel Kargo Şirketleri ( UPS DHL ) ve Posta Şirketleri.

1) Özel kargo şirketleri ( UPS DHL )

Bu şirketler ürünlerinizin 75 euro sınırını dikkat eder. Şayet ürünleriniz 75 euroyu aşıyorsa sizden gümrük vergileri ve dosya masrafları için depozito ister aldığınız ürünlerin gelen ülkeye göre %18 veya %20 kdv sinin haricinde 150 TL ordinaryo ücreti ve size gelen ihbarnameyi dikkate almayıp gümrük işlemlerinizi geciktirdiğiniz her gün için Kargo saklama parası alırlar :). Şöyle bir durum var yanlız bundan korkmayın ürünleriniz sabiha gökçene indiğinde ürünlerinizi almak için istanbula gitmenize artık gerek yok ürünler UPS ve DHL nin ilinizdeki deposuna gelir şayet deposu yoksa bulunduğunuz ilin PTT müdürlüğüne bırakılır aslında şöyle bir durum var ürünler Türkiye ye ulaştıktan sonra siz çok fazla birşeyle ilgilenmiyorsunuz sizden aldıkları depozito ile zaten sizin başınız ağrımadan kapınıza geliyor ama bazen saçma sapan ekstra ücretler istiyorlar onu çözemedim. Konuya döneyim ürünleriniz ya özel kargo şirketin ildeki deposuna gelir yada ptt müdürlüğüne gider şayet yukardaki işlemler gerçekleşmiş maliyeden ürünleriniz vergisi ödendiğine dair belge gelmişse işiniz bitmiştir belgenizle gidip alabilirsiniz. Ürünleriniz hiçbir suretle şüpheli eşyalar içermiyorsa patlayıcı silah bıçak vs açılmaz

Posta Yolu ile gelen kargo:

Dez Avantajları:

Hiç tasvip etmediğim bir kargodur ortalama başka bir ülkeden Türkiye ye gelme süresi 20 iş günü süren bir durumdur Takip numarası yoktur ürünüz Türkiye ye geldi mi bir habersinizdir. Gelmiş olsa bile şayet gümrüğe takılmışsa ihbarname size kim bilir ne zaman gelir genelde ürünleriniz güzelse :) mesela saat ptt de kaybolur ;).

Avantajları:

150 TL ordinaro ücreti alınmaz , dosya masrafı , belge masrafı vs işlemler için sadece 3 TL ücret alırlar bulunduğunuz ilin PTT müdürlüğüne gelir maliyeden de vergisi ödendi kağıdı almanıza gerek yoktur tüm işlemleriniz PTT de olur.

En çok kullandığım Kargo Yöntemi:

amazon nun uyduladığı Global eligible standart shipment dir ortalama 10 iş günü sürer genelde gümrüğe takılmazsa kapınıza ulaşma süresi 5 gündür kargoya verilişinin 2. günü ülkenize gelir kalan 3 günün 1 gününde gümrükte incelenir gümrük vergisi yoksa hemen paketlenip bulunduğunuz ile yurtiçi kargo ile gelir yurtiçi kargoda 1 gün bekle etti size 3 ün 2. günü :) son aşamada sabah size veya öğleden sonra ulaşır. Şayet ürünleriniz 30 kg ve 1500 euro altında ise gene korkmayın amazon.com dan alışveriş yapıyorsanız sizden depozito alıp sizin yerinize tüm ordinaro , dosya ve gümrük masraflarınızı karşılayıp kapınıza kadar getiriyorlar ali express vs uzak doğu sitelerinden uzak durun gümrük durumlarında başınız çok ağırır bilindik amazon.com veya ebay.com gibi sitelerden aldığınız ürünlerde sıkıntı çıkmıyor neden derseniz adamlar paketinizin üstüne uluslararası para birimlerini ürünlerin açıklamalarını ağırlıklarını ebatlarını içinde ne olduğunu hangi sınıfta olduğuna kadar detaylı açıklama yazıyorlar bu yüzden de gümrükte çok beklenmiyor herşey açık ve net olunca incelenip paketlenip yurtiçine dağıtıma veriliyor gümrük müdürlüğü eskisi gibi salak değiller çalışanların hepsi zeki bu arada gift vs gibi şeylerle uraşmayın yemiyorlar çok denedim :) haa aldığınız ürünlerin fiyatlarını da karşılaştırıyorlar vs zaten ürünleriniz amazondan felan geliyorsa hemen fiyat kontrolü yapıyorlar gümrüğe takılan ürünler için bir

Dipnot düşeyim:

aldığınız ürünlerin kredi kartı extresini satış fişini vs herşeyin çıktısını alıpta gidin ptt ye yoksa ispatlayamıyorsunuz ürünlerin fiyatını :) uzun oldu kusura bakmayın ben zamanında kafamdaki bütün soru işaretlerini buraya yazayım dedim :)
Kardeş çok güzel açıklamışında, 85 Euro' luk mal için bizden 150 TL' mi kesecekler?

Amazon yurt dışında en çok alışveriş yapılan site . Fakat bizim ülkemizde maalesef desteği yok . Sadece kitap , film , küçük pc parçaları vb eşyalar alınabilir . Ekran kartının ucuza gelmesi için amazondan alıyorsanız almayın . Çünkü vergisidir gümrük tür falan Türkiye'deki fiyatlar ile aynı olay oluyor . Ve garanti sorunu çıkabilir . Eğer bir tanıdığınız yurt dışında ise onun aracılığı ile getirebilirsiniz . Gümrükte hiç bir sıkıntı çıkmaz .

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı