Amazon stokta olmayan monitörün değişimini yapmıyor

• Konuyu başlatan Queph
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 599

Queph

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, ölü pikseller çıkmaya başlayan monitörü garantiye verdim, garantiden ellerinde stok olmadığı için ücret iadesi kararı çıktı. Bu arada satıcı da "Amazon.com.tr".
Bende Amazon'a ulaştım; geçen sene 4500 TL'den aldığım monitörün 8000 TL cıvarında satıldığını belirttim. Ücret iadesi değil, değişim istiyorum, eğer aynı ürün yoksa misli veya muadilini temin edin dedim. Bu konu hakkında kanunların olduğunu belirttim. Amazon müşteri temsilcisi ise bana "Amazon olarak bizim öyle bir politikamız yok, ürün stokta yoksa sadece ücret iadesi yapıyoruz. İnandığınız o kanunlar için gerekli yerlere başvuru yapabilirsiniz." dedi. Aynı ürünü başka firmalar mevcut olarak satıyor. Şimdi benim ücret iadesini kabul etmeyip THH'ye başvuru mu yapmam lazım? Elimde başka monitör yok, THH sonucu ne zaman sonuçlanır?

Aynı ürünü Amazon üzerinden başka satıcılar satıyorsa normalde fiyat farkını karşılıyorlardı. Yok aynı ürün Amazon sitesi dışında satılıyorsa ilgilenmiyorlar. THH'yi ne kadar takarlar meçhul.
O zaman fiyat farkını vermeleri için Amazon'u biraz daha darlayayım o zaman.

Normalde tüketici kanununda seçimlik hak diye bir şey var ve buna göre indirim, ücretsiz tamir veya muadili / misli ile değişim talep edebiliyorsun. Ancak satıcı bunu satış politikası olarak yapmayabilir tabii, yani bu hakları kullanman için hukuki yollara gitmeni bekleyebilir. Instagram'da bu konularda Adem Helvacı isimli bir uzman var. Galiba THH komisyon üyesiymiş ve bir tüketici derneğinin de başkanıymış. Genelde bu tarz konularla ilgilendiği ve soranlara yol gösterdiği bir sayfası var. Ona bir DM ile sormayı düşünebilirsin.

Ürünü alın THH ürünün güncel piyasa değeri ve muadil model belirlenmesi için bilir kişi talep ediyorum diyerek başvuru yapabilirsiniz.

O geçen süre zarfında tespitler yapılana kadar aylarca satın aldığınız ürünü kullanırsınız. THH kararı çıktıktan sonra Amazon değişim veya muadil ürün verecekleri zaman ürünü yollayıp yenisini alırsınız böylelikle hem zarara girmez hem de ürünü kullanıp yenisi ile değişirsiniz.

Detaylı bilgi isterseniz adem helvacı var YouTube üzerinden bu konu hakkında birkaç videosu mevcuttu. Satıcılar ve servisler çakallık yapıp 1 sene 2 sene önce uygun fiyata alınan ürünü iadeye zorluyor müşteriyi ve tamir edip tekrar satıyorlardı.

Bu sorundan kurtulmanın çaresi THH dosya açarken bilir kişiyi dahil etmek. İade olacaksa bile piyasa değerinin bedeli veya ürün değişimi yapılacaksa ürünün satın alınan tarihteki bedeli değil yeni tarihteki ürünün güncel modeli veya muadil marka modeli vermek zorunda bırakarak bu satıcıların oyunlarına düşmenizi engeller.

Detaylı bilgi isterseniz adem helvacı var YouTube üzerinden bu konu hakkında birkaç videosu mevcuttu. Satıcılar ve servisler çakallık yapıp 1 sene 2 sene önce uygun fiyata alınan ürünü iadeye zorluyor müşteriyi ve tamir edip tekrar satıyorlardı.
Tam ben de bunu yazmıştım. Adem Helvacı epey bilgili bu konularda gerçekten. Mesela klima montajında vakumlama işlemini yapmadan kaçan servisleri ifşa ettiği de çoktur.

@ust_sel bende vakum sorunu yaşamıştım evimi taşıdığımda klimayı da götürdüm. Servis sökebilmek için doğal olarak gazı boşalttılar.

Lakin kurmak için yeni gelen servise durumu belirttiğimde sanki ben boşaltmışım gibi davranıp para almaya kalktılar. Bende elimdeki önce ki servisin yaptığı işlem tutanak belgesini gösterdim ve 3 bin TL ödeyeceğim gaza 1 lira para vermedim.

Çünkü adamlar zehirlenmemek için o gazı boşalttılar ve yeni eve kendileri araba ile götürüp daire çıkarttılar. Bazen iş müdürleri ile anlaşıp para koparmanın derdine çok düştüklerini gözlemliyorum. Hal tavır ve konuşmaları kendilerini ele çok veriyor.

Bende uğraşmayıp sigorta poliçemde hangi haklarım varsa resmi olarak tutanak tutup veya poliçe haklarımdan faydalanıp servis çağırıp markalara gerekli işlem için iş emri çıkarttırıyorum.

Resmi kurumlar olduğu için yanında servis şefleri ile veya halk adıyla ustaları ile gelip efendimler beyefendiler gibi sözler ile sorunlarımı halledip gidiyorlar. Zaten olması gereken bu ama uğraşmadan hayatta geçmiyor maalesef.

@ust_sel bende vakum sorunu yaşamıştım evimi taşıdığımda klimayı da götürdüm. Servis sökebilmek için doğal olarak gazı boşalttılar.

Lakin kurmak için yeni gelen servise durumu belirttiğimde sanki ben boşaltmışım gibi davranıp para almaya kalktılar. Bende elimdeki önce ki servisin yaptığı işlem tutanak belgesini gösterdim ve 3 bin TL ödeyeceğim gaza 1 lira para vermedim.

Çünkü adamlar zehirlenmemek için o gazı boşalttılar ve yeni eve kendileri araba ile götürüp daire çıkarttılar. Bazen iş müdürleri ile anlaşıp para koparmanın derdine çok düştüklerini gözlemliyorum. Hal tavır ve konuşmaları kendilerini ele çok veriyor.

Bende uğraşmayıp sigorta poliçemde hangi haklarım varsa resmi olarak tutanak tutup veya poliçe haklarımdan faydalanıp servis çağırıp markalara gerekli işlem için iş emri çıkarttırıyorum.

Resmi kurumlar olduğu için yanında servis şefleri ile veya halk adıyla ustaları ile gelip efendimler beyefendiler gibi sözler ile sorunlarımı halledip gidiyorlar. Zaten olması gereken bu ama uğraşmadan hayatta geçmiyor maalesef.

Esnafız diyerek burunlarından kıl aldırmayıp, sonra da dolandırıcılık yapanlar bunlar işte. Sizin akıllılık edeceğinizi ve haklı olarak o 3 bini vermeyeceğinizi bilseler, belki klimayı söküp götürmeye de bin dereden su getirirlerdi. Ülkede en temel haklarımızı kullanmak için bile çok uğraşıyoruz.

Amazon ile konuştum, bana şaka gibi 5K'ya satılan bir monitör önerip arada ki 500 TL'yi hediye çeki olarak tanımlayacaklarını söylediler. Bende önerdikleri monitör ile benim monitörüm arasında devasa fark olduğunu söyledim. O zaman siz Amazon'un sattığı bir monitör seçin dediler. Bende hem fiyat olarak hemde özellik olarak yakın bir monitör seçtim. Bu seferde bu durumun uygun olup olmadığını üst yönetime sunacaklarini belirtip, beklememi söylediler. Bilmiyorum iyi mi yaptım kötü mü yaptım.

Ürünü alın THH ürünün güncel piyasa değeri ve muadil model belirlenmesi için bilir kişi talep ediyorum diyerek başvuru yapabilirsiniz.

O geçen süre zarfında tespitler yapılana kadar aylarca satın aldığınız ürünü kullanırsınız. THH kararı çıktıktan sonra Amazon değişim veya muadil ürün verecekleri zaman ürünü yollayıp yenisini alırsınız böylelikle hem zarara girmez hem de ürünü kullanıp yenisi ile değişirsiniz.

Bu sorundan kurtulmanın çaresi THH dosya açarken bilir kişiyi dahil etmek. İade olacaksa bile piyasa değerinin bedeli veya ürün değişimi yapılacaksa ürünün satın alınan tarihteki bedeli değil yeni tarihteki ürünün güncel modeli veya muadil marka modeli vermek zorunda bırakarak bu satıcıların oyunlarına düşmenizi engeller.
1 ay içinde sonuçlanır mı ki?

@Queph Amazon marka değerinin hakkını verdiği gibi davranıyor. Kesinlikle firmayı savunmuyorum, kendiniz gidip başka firmadan alsanız size bu seçeneği sunmayı bırakın size cevabı şöyle olur " iade ücreti olan paranı alıyorsan al kardeşim beni meşgul etme. "

İsterseniz Amazon'u bekleyin veya THH ile devam edip sonuçlanana kadar ürünü kullanmaya devam edebilirsiniz ama çok zaman alacaktır.

Geri
Yukarı