Amazon TR 3D Secure çalışmıyor

Konuyu biraz hortlatmış gibi olacağım ama halen daha Amazon TR de 3D Secure çalışmıyor, olur da Amazon TR den alışveriş yapacak arkadaşlar varsa haberleri olsun. Az önce Galaxy M20 siparişi geçtim ve direk çekti parayı. @ProfTech in de dediği gibi herhangi birisi sizin kart bilgilerinizi(Yani adınızı soyadınızı ve kart üstünde yazan numaraları) bilirse geçmiş olsun. Çatır çatır alışveriş yapar ve size anca ne kadarlık alışveriş yaptığı mesajı gelir.

3D Secure sizi değil, satıcıyı koruyan bir sistemdir.

Kredi kartınız çalındıktan sonra her türlü para çekmenin yolu bulunur. Zamanla düzelecektir böyle sorunlar.

Şahsen satıcıyı koruduğunu düşünmüyorum. Tam tersine alıcıyı koruyan bir sistem. Sonuçta satıcı her türlü parasını alıyor ona ne? 3D Secure olsaydı SMS şifresini girmeden alışveriş yapamazdım ve bu sayede birileri kart bilgilerimi bilse dahi benim telefonuma gelen şifreyi girmeden herhangi bir işlem yapamazdı. Hayır cidden çok saçma ben hırsız olsam hiç milletin çantasını, kolyesini çalmakla falan uğraşmam. Bulurum geliri iyi birisini tenhada sıkıştırırım ve o yanımdayken kredi kartını alır çatır çatır soyardım adamı. Ondan sonra salı ver gitsin uğraşsın parasını geri alabilmek için. Aklıma türlü türlü şeytanlıklar geliyor bak daha neler neler yapılır bu sistemle.😃

Neyse özetle çok saçma bir sistem. Derhal düzenlenmesi lazım diyeceğim ama 2018 den beri düzenlenmeyen şey bu saatten sonra biraz zor düzenlenir.

3D Secure zorunlu bir şey değil, kaldı ki tekrar ediyorum, kart bilgilerinizi alan bir hırsız Amazon dışında 500 farklı yerden alışveriş yapabilir. Kartı fiziksel olarak bile kopyalayabilir. 3D Secure özelliğinin ciddi bir katkısı yok. @BlueMagic

3D Secure zorunlu bir şey değil, kaldı ki tekrar ediyorum, kart bilgilerinizi alan bir hırsız Amazon dışında 500 farklı yerden alışveriş yapabilir. Kartı fiziksel olarak bile kopyalayabilir. 3D Secure özelliğinin ciddi bir katkısı yok. @BlueMagic
Bak o konuda haklısınız. Amazon 3D Secure getirse bile bunu kullanmayan gırla site vardır ama bilmiyorum bana çok saçma geldi 3D Secure'siz ödeme.

Tamam işte, 3D Secure sistemi bu. Bu tüketiciyi koruyan bir sistem değil, bunu anlatmaya çalışıyorum.
Nasıl değil? Benim telefonuma şifre gelmeden ve ben o şifreyi girmeden benim kartımdan alışveriş yapılamaz. Bunun neresi mişterinin yarına değil? Benim kartımı biri çalsa ya da yolda bulsa ya da resmni çekse, çok rahatlıkla alışveriş yapabilir. Çünkü amazon benim telefonuma şifre yollamıyor. Hatta mesaj bile çekmiyor da mail atıyor. Bir sürü şikayet var bu konuda. Haa ama ben de alışveriş yapacam mecburen ama risk alarak. Umarım birileri benim bilgilerimle alışveriş yapmaz diyerek...

@NEO CMDNDR

Zaten fiziksel olarak birisi kartınızı aldığında illa ki Amazon'dan ürün almak zorunda değil.

Bilmiyorum bilginiz var mı ama, şifresiz olarak da işlem yapılabilir POS cihazıyla. İnternette ise 3D Secure zorunlu değildir. 3D Secure olmadan da ödeme yapılabilecek tonla site vardır. Özellikle yurt dışında.

@NEO CMDNDR

Zaten fiziksel olarak birisi kartınızı aldığında illa ki Amazon'dan ürün almak zorunda değil.

Bilmiyorum bilginiz var mı ama, şifresiz olarak da işlem yapılabilir POS cihazıyla. İnternette ise 3D Secure zorunlu değildir. 3D Secure olmadan da ödeme yapılabilecek tonla site vardır. Özellikle yurt dışında.
Biz fiziksel hısızlıktan veya pos makinasından bahsetmiyoruz. O en aşırı bir durum. Kartın çalınırsa veya kaybolursa hemen iptal edersin zaten. Biz burada internet üzerinden gizlice yapılan alışverişlerden bahsediyoruz. Kişi bir bakıyor birileri onun kartından alışveriş yapmış. Ve bunların kim olduğunu da öğrenemiyor. 90 gün boyunca devamlı uğraşmak zorunda kalıyor parasını geri alana kadar vs. İşte diyoruz ki bunun olmaması için telefona gelen kod ile alışveriş nihayete erdirilmeli. Kod olmadan yapılamamalı. Amazon bunu türkiyede yapmamış anladığım kadarıyla. Neden yapmıyor bu bu kadar zor mu bilemiyorum? Belki diğer yerli rakipler engel oluyordur. :)
Benim anlamadığım bu gavatlar nasıl yakalanamıyor? Sonuçta alışverişi yaparken bir teslimat adresi yazmıyor mu? O siparişi teslim eden bir kargocu yok mu? Kargocu adresi ve teslim alanı bilmiyor mu? Hadi bilerek sahte adres verdi diyeli ve ortadan kayboldu. Mobese kamera kayıtlarıı vs de mi yok? Yani illaki bulunması lazım o hırsızın. Eğer yurt dışından alışveriş yapmıyorsa kolayca bulunur. Yurtdışndansa da ip adresinden ve teslimat bilgilerinden yine illaki bulunur. Buna rağmen nasıl halen birileri yapabiliyor bunu?

Geri
Yukarı